25737. Szczotkowski Stefan Wincenty Andrzej

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Szczotkowski Stefan Wincenty Andrzej

Postprzez JuliuszZ » 13.08.2014


Stefan Wincenty Andrzej Szczotkowski h. Łodzia (1843-1879) - ziemianin, przedstawiciel inflanckiej gałęzi rodziny Szczotkowskich, uczestnik powstania styczniowego, po powrocie z zesłania urzędnik kolejowy w Warszawie.
Urodził się 1 lutego 1843 w położonym o trzy kilometry od miejscowości Rybiniszki w Polskich Inflantach majątku Stefanpole (szukaj na mapie), w powiecie Rzeżyca guberni witebskiej (miasta te, dziś położone w łotewskiej Łatgalii noszą nazwy Riebiņi i Rēzekne). Jego ojcem był asesor sądowy w sądzie ziemskim w Rzeżycy, Alfons Szczotkowski, a matką - Gryzelda z d. Magnuszewska. Miał młodszego brata, Jana Mateusza (1846-1920).
Dziadkiem Stefana Wincentego Andrzeja był zmarły około 1848 roku w Radopolu w parafii Wielony (dziś łot. Viļāni w Łatgalii) Stefan Szczotkowski, który - tak jak później jego syn Alfons - był urzędnikiem w sądzie ziemskim w Rzeżycy.

Za udział w powstaniu styczniowym Stefan Wincenty Andrzej Szczotkowski skazany został wraz z matką na konfiskatę majątku; zesłano go też (w 1864) w głąb Rosji, do położonego ok. 100 km na zachód od Kazania miasta Ciwilsk, dziś na terytorium Republiki Czuwaszja.

Po trzech latach, w 1867, udzielono mu zezwolenia na powrót na ziemie Królestwa Polskiego (nie mógł jednak wrócić do swojej rodzinnej posiadłości w Stefanpolu w guberni witebskiej). Przyjechał do Warszawy, poznał tu pochodzącą z Włocławka Marię Filomenę Kolbe, z którą się ożenił i miał z nią urodzonego w 1877 roku syna Zygmunta Franciszka.

Pod Włocławkiem nabył majątek, który - na pamiątkę posiadłości w Inflantach i dziadka Stefana Szczotkowskiego - nazwał Stefanowo (dziś miejscowość ta wchodzi w skład sołectwa Grabówka w gminie Choceń, w powiecie włocławskim, w województwie kujawsko-pomorskim), był też urzędnikiem kolejowym. Próbował także wraz ze szwagrem swojej żony prowadzić skład mebli w Warszawie.

Nadwątlone pobytem na zesłaniu zdrowie przyczyniło się do przedwczesnej śmierci Stefana Wincentego Andrzeja Szczotkowskiego; mając tylko 36 lat zmarł w 1879 roku na gruźlicę.
Juliusz Zieliński
Avatar użytkownika
JuliuszZ
Zaawansowany
Zaawansowany
Medale: 1
Wartościowy artykuł (1)

Powrót do K____