Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Kędrzycki Julian Belina

15.11.2015 22:43
Julian Belina Kędrzycki (1827-1889) – poeta-Podolanin, urodzony w Kowalówce, niedaleko Niemirowa - profesor literatury polskiej w kijowskim gimnazjum, który za udział w powstaniu styczniowym został na 20 lat zesłany do syberyjskiego Usola.

- Był to człowiek o ogromnej wiedzy, bardzo oczytany, o „niewyczerpanych zasobach humoru i zjadliwego dowcipu, nie zawsze jednak umiał zachować bezstronność i umiarkowanie. Szlachcic do szpiku kości z powodu pewnych przyzwyczajeń, słabostek i przesądów - tak opisywali Kędrzyckiego jego przyjaciele. Poprzez swoje liczne, okolicznościowe utwory stał się mimowolnym kronikarzem wydarzeń w syberyjskim Usolu, później w Irkucku, a także uwiecznił swoich towarzyszy niedoli — „biczem swego jędrnego słowa smagał nieubłaganie każde uchybienie względem zachowania godności osobistej i narodowej w stosunkach z władzą i otoczeniem, a tern więcej jeszcze każdy brud i występek”.

Spod jego pióra wyszły wiersze ułożone w zbiorki pt. „Chłopomania”, „Usoliada”, „Treny sybirskie”, wiele wierszy ulotnych, figliki, humoreski. Julian Belina Kędrzycki zajmował się również przekładami obcych utworów. Chętnie umieszczał wierszyki w pamiętnikach i opisywał fotografie.

Julian Kędrzycki przez pewien czas wykładał w gimnazjum niemirowskim.

Podczas nauki na Uniwersytecie Kijowskim Polak w 1846 roku zaprzyjaźnił się z Tarasem Szewczenką. W swoich wspomnieniach pisał o dyskusjach Szewczenki Mykołą Kostomarowym, w których sam brał udział.

W Usolu Syberyjskim Julian Belina Kędrzycki stworzył utwory, dzięki którym pozostał w pamięci potomnych jako wnikliwy obserwator otaczającej go rzeczywistości. Dzięki niemu i zachowanym utworom możemy dziś mieć choć wyobrażenie o Usolu Syberyjskim drugiej połowy XIX wieku oraz mieć obraz polskiego środowiska inteligenckiego zesłanego na Syberię.

Słowo Polskie, na podstawie informacji polskich mediów, 07.08.15 r.

Julian Belina Kędrzycki
– nauczyciel literatury polskiej w gimnazjum w Kijowie, zesłany za udział w powstaniu do Usolu, po amnestii w 1866 roku mieszkał w Irkucku, skąd wysłany został do Spaska w guberni tamborskiej. Powrócił do kraju w latach 70., zmarł w 1889. Jego podobizna została utrwalona przez Aleksandra Sochaczewskiego w studium do „Pożegnania Europy”. 12 Piotr Kobyliński – prawnik, członek Rządu Narodowego, pomimo ucieczki do Wiednia został ujęty przez Rosjan i skazany na 15 lat katorgi, którą odbywał w Usolu. Zmarł w 1866 roku.
http://zeslaniec.pl/57/Zaleczny.pdf