Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Kawiecki

16.06.2009 18:19
KAWIECKI (Kawecki) [Kawieccy, Kawiecka, Kawieczak, Kawieczanka]. Wsie gniazdowe: Kawieczyno-Saxary, Kawieczyno-Serwatki, Kawieczyno-Stare, Kawieczyno-Syłamy.
Książę Janusz I po 1400 r. wymienił z Tomaszem, Janem i Wojsławem części Kawieczyna w ziemi ciechanowskiej na wieś Godlewo w ziemi nurskiej. Dali oni początek bardzo rozrodzonego rodu Godlewskich, który jest herbu Gozdawa (w polu czerwonym dwie lilie srebrne, jedna do góry, druga w dół, spojone pierścieniem złotym). Tak więc zapewne i Kawieccy są tego herbu. Do Gozdawitów w sąsiedniej parafii Dzierzgowo należeli Kiccy, Ożumiescy i Żabokliccy.
W 1521 r. Dorota de Kawieczyno ma sprawę z Daćbogiem Pajewskim.
W 1697 r. Alexander, Michał, Jakub, Adam, Andrzej, Bartłomiej, Jan, Józef, Kazimierz, Kasper de Zalesie, Melchior, Piotr, Szymon, trzech Tomaszów Kawieckich podpisało z ziemią ciechanowską elekcję Augusta II.
W II połowie XVII w. Kawieccy dziedziczyli na Brzozowie-Utratach, Chmieleniu, Czaplicach-Klimuntach, Gadomcu-Trojanach, Gadomcu-Jebienkach, Gadomcu-Jedrykach, Rapatach-Sulimach, Romanach-Zalesiu, a także na wszystkich 4 Kawieczynach: Serwatkach, Sylamach, Saxarach i Starych, gdzie było łącznie 9 dziedziców tego nazwiska.
Pod koniec XVIII w. do Kawieckich należały części w Borkowie-Wielkim, Brzozowie-Utratach, Chmieleniu, Gadomcu-Jebienkach, Gadomcu-Jędrykach, Gadomcu-Ninocietach, Kakach-Mroczkach, Kawieczynie-Saxarach, Kawieczynie-Serwatkach, Kawieczynie-Syłamach, Kobylakach-Czarzastych, Krajewie-Cepkach, Romanach-Zalesiu, Rudnie-Kosiłach, Zembrzusie Wielkim i Żabokliku Wielkim. W XIX w. w ich rękach znalazł się folwark na Grabowie-Rżańcach. Pojawili się także na cząstkach w Dębych Wielkich, Humięcinie-Koskach, Tańsku-Chorążach, Tańsku-Kurkach i Tańsku-Wasiłach.
Aloizy Kawiecki burgrabia grodzki ciechanowski wzmiankowany w 1788 r., miał syna Karola Leopolda dziedzica części Bystre-Chrzany, który w 1842 r. wylegitymował się ze szlachectwa właśnie z herbem Wyssogota (właściwym Kawieckim pochodzącym się z ziemi warszawskiej) przed Heroldią Królestwa Polskiego.
Dotąd zamieszkują parafię Krzynowłoga Mała i jej okolice. W 1990 r. 41 osób o nazwisku Kawiecki zamieszkiwało teren województwa ciechanowskiego, 148 – ostrołęckiego, 109 – olsztyńskiego. Łącznie stanowiło to 56% osób noszących to nazwisko w Polsce.

http://akson.sgh.waw.pl/~apszczol/kmherb.htm