4298. Krajewski Rafał (1834-1864)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Krajewski Rafał (1834-1864)

Postprzez Marcin » 02.10.2009

Rafał Krajewski, ur. 1834 Łempice k. Pułtuska, szlachcic od najmłodszych lat wykazywał się zdolnościami artystycznymi wśród swego licznego rodzeństwa, co zaowocowało studiami na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Krajewski zarabiał na życie jako architekt, jednak jego życie nie ograniczało się tylko do pracy - pisał wiersze i powieści, udzielał się jako aktor. Śmiało można powiedzieć, że był człowiekiem renesansu, mimo że przyszło mu żyć w dziewiętnastym stuleciu. Jako młody, wrażliwy człowiek żywo interesował się tym, co się działo wokół niego.
Pewnie dlatego zaangażował się w walkę narodowowyzwoleńczą. Kiedy wybuchło Powstanie Styczniowe Krajewski stawił się do dyspozycji Rządu Narodowego. Przez Romualda Traugutta został postawiony na czele Wydziału Spraw Wewnętrznych. Jednak został aresztowany wiosną 1864 roku i skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 5 sierpnia 1864 roku. Rafał Krajewski został straceni tego dnia przy Bramie Straceń wraz z Romualdem Trauguttem i trzema innymi członkami Rządu Narodowego.
Biografia Krajewskiego uświadamia, jak wielki wpływ na losy jednostki ma życie w kraju pozbawionym wolności i rządzonym przez brutalnych okupantów. Krajewski zginął mając niespełna 30 lat. Jak wiele mógłby zrobić i zostawić po sobie pracując w wolnej Polsce w sprzyjających warunkach?
[Tomasz Rozum w: Informator Żoliborza 81/2006]
"Ateizm - to uparta wiara w bezsensowność wierzenia"
Avatar użytkownika
Marcin
Administrator
Administrator
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Pomoc techniczna (1)
Imię i nazwisko: Marcin Niewalda

Re: Krajewski Rafał (1834-1864)

Postprzez pawcio777 » 11.05.2010

Przepraszam, czy ktoś może wie jakiego herbu był Rafał Krajewski?
Avatar użytkownika
pawcio777
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli


Powrót do K____