9796. Kaczyński h. Pomian

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Kaczyński h. Pomian

Postprzez jerzy » 03.06.2010

KACZYŃSKI h. POMIAN, Stara rodzina w północnem Mazowszu, wzięła nazwisko od wsi Kaczyna, w ziemi łomżyńskiej. Jan 1424 r., a jego syn Mikołaj 1469 r. Paweł dostał w 1462 r. przywilej od Konrada ks. Mazowieckiego na prawo zastawu pewnych gruntów we wsi Kaczyno Piotrowi, synowi Pomiana, z Kaczyna. Jan, syn tego Piotra 1458r., a jego synowie, Piotr-Stefan, podsędek ostrowski 1484 r„ i Mikołaj 1492 r, cytowani w aktach łomżyńskich i wizkich. Po Mikołaju syn Stanisław 1551 r., a tego synowie, Andrzej, dziedzic dóbr Kaczyno-Tobolice, ożeniony z Zofią Korczakowską 1609 r., i Piotr ożeniony z Zofią Gerwatowską 1574 r. Tomasz i Andrzej, dziedzice wsi Kaczyno Stare 1604 r. Tomasz, syn Jakóba, ożeniony z Maryanną ze Strzemiecznych 1675 r. Jan, Ludwik, Szymon, Tomasz i Wojciech z ziemią nurską, a Adam z ziemią zakroczymską podpisali elekcyę 1697 r.
Bolesław, syn Mateusza, dziedzic wsi Kaczyno-Herbusy 1703 r., miał synów: Stanisława, księdza, Marcina. Szymona i Pawła.
Herbarz Polski. Rodzina. Tom VI. 19
Marcin miał synów, Fabiana i Walentego; po Fabianie syn Stanisław, dziedzic wsi Rabendy, w pow. łomżyńskim, wylegitymowany w Królestwie 1838 r. razem z synem Antonim, dziedzicem dóbr Garbowa Nowego, w pow. łomżyńskim, urodzonym z Rozalii Dąbrowskiej, a po Walentym synowie: Maciej, Józef, Kazimierz i Szymon, i) Maciej z Małgorzaty Kaczyńskiej pozostawił synów, Andrzeja, wylegitymowanego w Królestwie 1848 r., i Jana, po którym z Maryanny Dąbrowskiej syn Wincenty wylegitymowany w Królestwie 1860 r., a z drugiej żony Józefaty Dąbrowskiej syn Macieja Paweł wylegitymowany w Królestwie 1851 r.; 2) Józef z Łucyi Szepietowskiej pozostawił syna Wincentego, dziedzica wsi Kaczyno-Herbusy, w pow, łomżyńskim, wylegitymowanego w Królestwie 1852 r.; 3) Kazimierz, po którym syn Krzysztof miał syna Józefa, a tego z Rozalii Wróblewskiej syn Stefan, majtek floty rosyjskiej, wylegitymowany w Królestwie 1862 r.; 4) Szymon, którego syn Grzegorz z żony Franciszki Rosochackiej miał syna Jana, wylegitymowanego w Królestwie 1854 i'.
Szymon, trzeci syn Bolesława, miał synów, Stanisława i Hilarego, dziedzica wsi Oginty, w pow. kowieńskim, na Litwie, wylegitymowanego w Królestwie 1854 r.; po Stanisławie synowie: l) Szymon z żony Anny Wojtkowskiej pozostawił syna Jana? wylegitymowanego w Królestwie 1854 r,; 2) Ignacy z żony Ewy Boguckiej miał syna Tomasza w 1848 r. i Stanisława 1849 r. wylegitymowanych w Królestwie; 8) Wojciech miał syna Krzysztofa, a ten Ignacego, po którym z Małgorzaty Brzoskówny synowie: Andrzej i Aleksander w 1853 r. wylegitymowani w Królestwie rolskiem, i Jan, po którym z Maryanny Niewiarowskiej syn Piotr w 1851-r. wylegitymowany w Królestwie.
Paweł, czwarty syn Bolesława, miał syna Mikołaja, a ten syna Feliksa, po którym z żony Rozalii Świtaiskiej syn Paweł, urodzony 1799 r., w 1824 r. nauczyciel matematyki w Hrubieszowie, od 1829 r. profesor w szkole politechnicznej w Warszawie, następnie nauczyciel w instytucie gospodarstwa w Marymoncic i w gimnazyum realnem w Warszawie 1844— 1850 r., wylegitymowany w Królestwie 1855 r.
Do tej linii Kaczyńskich należą: Piotr, Jan i Stanisław, synowie Mikołaja i Magdaleny z Mioduszewskich, Bartłomiej, syn Piotra i Rozalii z Dąbrowskich, Jan i Michał, synowie Marcina i Joanny z Godlewskich, Józef i Juliusz, synowie Wiktora i Katarzyny ze Strawińskich, Stanisław, syn Kazimierza, i Fabian-Sebastyan, syn Macieja, wylegitymowani w Królestwie 1847—1849 roku.
Wojciech, w 1714 r. dziedzic dóbr Rosochate Kościelne, miał synów, Jakóba i Wawrzyńca; po Jakóbie syn Franciszek pozostawił synów, Jana, wylegitymowanego w Królestwie 1843 r., i Stanisława, po którym z Heleny Dąbrowskiej syn Bartłomiej, dziedzic wsi Kaczyno Stare, w pow. ostrołęckim, wylegitymowany w Królestwie 1843 r.; po Wawrzyńcu syn Jerzy miał synów: Michała i Jana Chrzciciela, wylegitymowanych w Królestwie 1849 r., i Mikołaja, po którym z Ewy Godlewskiej syn Franciszek wylegitymowany w Królestwie 1849 r.
Walenty, dziedzic wsi Kaczyno-Tobolice, w pow. płockim 1744 r., miał synów, Franciszka i Kazimierza; z nich Franciszek pozostawił synów, Ignacego, sędziego sądu kryminalnego gub. płockiej i augustowskiej, i Wojciecha, wylegitymowanych w Królestwie 1837 r., urodzonych z Magdaleny z Mierzejewskich.
Kazimierz, drugi syn Walentego, miał syna Baltazara, po którym z Maryanny Dąbrowskiej syn Ignacy, urzędnik do szczególnych poruczeń w Komisyi Sprawiedliwości, wylegitymowany w Królestwie 1852 r.
Jedna linia Kaczyńskich, pochodząca z Kaczyna-Herbusów, brała przydomek Chmara; z niej Stanisław, sędzia kapturowy drohicki, podpisał elekcyę 1764 r. z ziemią mielnicką. Jan, scholastyk radomski 1768 r.
Kazimierz, kanonik smoleński, autor 1640 r. Andrzej, pisarz grodzki wiłkomierski, Jerzy i Nikodem podpisali elekcyę 1648 r. z wojew. wileń-skiem. Andrzej, starosta rumborski i sędzia ziemski wiłkomierski 1665 r. Michał, sędzia ziemski wiłkomierski 1686 r. Andrzej z ks. żmudzkiem i Wojciech, skarbnik upicki, z wojew. trockiem podpisali elekcyę 1697 r. Antoni ze Susza, rotmistrz wiłkomierski 1764 r. Mateusz, koniuszy wiłkomierski 1774 roku.
Zapisani do ksiąg szlachty gub. kowieńskiej, Jan, syn Jerzego, 1799 r. i Nikodem, syn Mikołaja, 1819 r.
Leon, syn Jana, Józef z synami: Kacprem, Saturninem, Adolfem i Wincentym, oraz Wincenty, synowie Ksawerego, wylegitymowani w Cesarstwie i zapisani do ksiąg szlachty gub. podolskiej 1843—1861 r.
KACZYŃSKI. Tomasz, nobilitowany l768 r., z Anny Kierstejnówny miał synów: Piotra 1847 r., Józefa-Wincentego 1849 r. i Jana, urzędnika sądowego, po którym z Maryanny Miedzielskiej synowie, Aleksander-Izydor, urzędnik sądowy, i Józef, żołnierz w wojsku rosyjskiem, 1838 r. wylegitymowani w Królestwie. Piotr, ur. 1787 r. we wsi Różanej, w pow. Słonimskim, urzędnik Komisyi Rządowej Wojny, umarł w Warszawie 1861 r., pozostawiwszy żonę i dzieci.

Bibliografia (spis)
Herbarz Seweryna Uruskiego za WBC


:drzewo: Genealogia Kaczyńskich
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 3
Twórca indeksów (3)

Re: Kaczyński h. Pomian

Postprzez JaninaTomczyk » 29.12.2013

Szukam tu informacji o Adamie Kaczyńskim z Kaczyna w obwodzie łomżyńskim guberni augustowskiej i sądzę, że jest to rodzina opisanych wyżej Kaczyńskich. Jego żoną była Marianna z Podbielskich a ich córka Zofia Kaczyńska w wieku lat 20 wzięła ślub w 1842 r w parafii Łomna na Mazowszu z Florianem Galskim ur. 04.05.1820 r w parafii Brwinów z Jana Galskiego i Salomei ze Snopczyńskich. Galscy pochodzili z Mokrej w parafii Skierniewice i byli drobną szlachtą, a z Galskich pochodziła moja prababka Florentyna Lachowicz. Mam akt ślubu Floriana Galskiego i Zofii Kaczyńskiej, gdzie opisano dane rodowe biorących ślub lecz pominięto pochodzenie społeczne. Czy mogę prosić o pomoc w ustaleniu szlachectwa Adama Kaczyńskiego i czy jest to jakaś gałąź rodu Kaczyńskich z którego pochodzą Jarosław i Lech Kaczyńscy?
Serdecznie pozdrawiam
Janina Władysława Tomczyk z d.Janiszewska
Avatar użytkownika
JaninaTomczyk
Zainteresowany
Zainteresowany
Lokalizacja: Prusy
Imię i nazwisko: JaninaTomczyk


Powrót do K____cron