33612. Leszczyc-Grabianka Stanisław

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Leszczyc-Grabianka Stanisław

Postprzez wanka » 16.01.2019

Stanisław Leszczyc-Grabianka
urodził się 31 lipca 1899 roku w Taganrogu, w Rosji. Jego rodzicami byli Tadeusz i Maria z Krzyczkowskich. Do szkół uczęszczał w Grodnie i Wilnie, gdzie w 1916 roku wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej. W Wilnie ukończył 8 klas gimnazjum filologicznego.
W 1918 roku wyjeżdża na Uniwersytet do Warszawy, rozpoczyna studia na wydziale filozoficznym. 15 listopada 1918 roku wstępuje do Wojska Polskiego jako szeregowiec, kończy w Warszawie szkołę podchorążych i zostaje oficerem piechoty. Z Kowieńskim Pułkiem Strzeleckim (baon zapasowy) Litewsko-Białoruskiej Dywizji bierze udział w wojnie z bolszewikami pod wsiami Podbobry i Rybaki. Rok później (28.12.1919 r.) zostaje mianowany na podporucznika. Po pół roku (12 lipca 1920 r.) dostaje się do niewoli, ginie śmiercią bohaterską. Po śmierci odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Ojciec Stanisława, kapitan Tadeusz Leszczyc-Grabianka, z zawodu księgowy, zaciągnął się w styczniu 1919 roku do Wojska Polskiego jako szeregowiec. Uczestniczył w obronie Słonima przed atakami bolszewików. Stracił nogę (10.04.1919 r.) i przebywał w szpitalu Czerwonego Krzyża w Warszawie.
Adres do korespondencji kapitan Tadeusz Leszczyc Grabianka podawał w Warszawie na Żoliborzu, zaś w 1931 roku – pocztę Nowojelską w powiecie nowogródzkim.
Rodzina zawiadomiła w prasie wileńskiej, że 28 września 1930 roku w niedzielę o 9 rano nastąpiło wyświęcenie pomnika ku czci przedwcześnie zmarłych braci Stanisława i Władysława. 4 kwietnia 1937 roku „Słowo” zamieściło informację, że nabożeństwo żałobne za dusze kpt Tadeusza Grabianki, por. Stanisława Grabianki poległego w obronie ojczyzny 1920 r., oraz Władysława Grabianki odbędzie się w kościele św. Ducha 5 kwietnia, na które zaprasza przyjaciół i znajomych Rodzina.
Gdzie został pochowany ojciec obu chłopaków, a także matka – nie udało się ustalić.
http://tygodnik.lt/201531/bliska2.html
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do L____