40569. Malicki Lucjan Mieczysław (1873-1940)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Malicki Lucjan Mieczysław (1873-1940)

Postprzez Genealogia Polakow » 05.05.2021

Lucjan Mieczysław Malicki, ur. 1873, zm. 1940. Syn Michała. Sędzia ze Lwowa. Zastępca prezesa Sądu Okręgowego we Lwowie [3], przewodniczący Wydziału VI SO. Prezes oddziału lwowskiego Zrzeszenia Sędziów i Prokuratorów Rzeczypospolitej Polskiej. Alfred Laniewski pisał o nim że był "jednym z najjaśniej rozumujących sędziów".[4] Do 1939 był redaktorem pisma „Głos Sędziowski”. Według opowieści rodzinnych sędzia Malicki był w składzie sędziowskim, który skazał na śmierć terrorystę Naftalego Botwina. W chwili wkroczenia Sowietów do Lwowa osadzono w jednej celi z kryminalistami, których skazywał, potem wywieziono go z więzienia i rozstrzelano. Jest na Ukraińskiej Liście Katyńskiej
Odznaczenia: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1937)

Żona: Emilia Ulanowska, ur. 1878 Przemyśl, zm. 16.7.1946 Dzierżoniów, córka Władysława i Olimpii Żywczyn. W czasie II wojny wywieziona, wraz z siostrą Władysławą i siostrzeńcem Zygmuntem do Kazachstanu.

Bibliografia (spis)
[1] inf. rodzinne Jana Bartelskiego
[2] Wiki
[3] Kurjer Warszawski 18.2.1937
[4] Laniewski A., Zbrodnia i łzy: (dwanaście lat prokuratorskiej służby), Lwów 1936
.
Avatar użytkownika
Genealogia Polakow
Kreator Forum
Kreator Forum
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Uzyskanie dokumentów (1)
Imię i nazwisko: Biuro Poszukiwan GP

Powrót do M____