10416. Marczewska Władysława z domu Olejarz

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Marczewska Władysława z domu Olejarz

Postprzez wanka » 17.06.2010

Marczewska Władysława z domu Olejarz (numer obozowy 7892)
urodziła się w 1910 roku w Buczaczu. Uczęszczała do gimnazjum w Stanislawowie, a następnie studiowała prawo na KUL-u w Lublinie. Podczas studiów poznała Stanisława Marczewskiego i się pobrali. Przed wojna ukończyła studia prawnicze. Aresztowana została w Lublinie z dwiema siostrami męża, gdy gestapo i Rosjanie bezskutecznie poszukiwali jej męża, który uciekł z transportu oficerów polskich do Rosji. Więziona była na Zamku Lubelskim i przesłuchiwana w siedzibie gestapo “Pod zegarem”. Transportem z 23 września 1941 roku tzw. ”sondertansport” wywieziono ją razem z siostrami jej męża: Michaliną i Janiną do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Pracowała tam ciężko fizycznie w szwalni, szyjąc anoraki. Władysława była poddana trzykrotnie eksperymentom pseudo-medycznym. Operowana była : 3 stycznia 1943 roku, 14 stycznia 1943 i 15 marca 1943 - były to operacje kostne. Podczas pierwszej i drugiej zrobiono po dwa cięcia na obu podudziach. Po raz trzeci, operowano lewe podudzie. Operacje te miały prawdopodobnie cel użytkowy tzn. pobrano kilka, przypuszczalnie cztery listwy kostne i wszczepiono je rannym żołnierzom niemieckim. Po operacjach Władysława Marczewska przebywała w bloku chorych więźniarek, zatrudniona przy robotach na drutach.
Na początku lutego 1945 roku, gdy Niemcy planowali likwidacje "królików”- udało się Władysławie opuścić obóz z transportem więźniarek do któregoś z podobozów. Zrobiła to pod przybranym nazwiskiem Malgorzata Barcz. Zachorowała potem na tyfus i znalazła się w szpitalu. Jej mąż Stanisław Marczewski poszukiwał jej i odnalazł. Wrócili do Polski i zamieszkali w Gdańsk, a następnie w Warszawie. Władysława nie podjęła pracy zawodowej ze względu na problemy zdrowotne zaistniałe po przebytych eksperymentach medycznych. Urodziła dwoje dzieci: Joannę i Lecha. Władysława Marczewska zmarła w Warszawie w sierpniu 1999r.

http://archive.is/lnm7w
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do M____