14571. Nowak-Jeziorański Jan

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Nowak-Jeziorański Jan

Postprzez wanka » 12.09.2011

Jan Nowak-Jeziorański (1914–2003)
Urodził się w Warszawie w 1913 r. Tam też ukończył renomowane gimnazjum im. Adama Mickiewicza. Ekonomię studiował na uniwersytecie w Poznaniu u prof. Edwarda Taylora. Po studiach i odbyciu służby wojskowej został jego asystentem. We wrześniu 1939 r. walczył jako podchorąży w artylerii konnej. W końcu września zbiegł z niewoli sowieckiej i powrócił do Warszawy, gdzie znalazł zatrudnienie w administracji miejskiej. Od przełomu 1939 i 1940 r. działał w ruchu oporu, w tym przez prawie dwa lata w Akcji "N" Komendy Głównej Armii Krajowej. Wiosną 1943 r. Zdzisław Jeziorański został włączony do grupy kurierskiej KG AK. Dwukrotnie przemycany był statkami do Szwecji, dostarczał pilne raporty i materiały dla polskich władz w Londynie. W końcu 1943 r. przerzucony został samolotem ze Szwecji do Anglii. Tam w imieniu kierownictwa AK przeprowadzał rozmowy z przedstawicielami najwyższych władz na emigracji, spotkał się także z premierem W.Churchillem przedstawiając mu zawiłe problemy związane z ówczesną jak i spodziewaną sytuacją w okupowanej Polsce. W końcu lipca 1944 r. zrzucony na spadochronie, powrócił do Warszawy. Był świadkiem podjęcia decyzji o wybuchu Powstania Warszawskiego, którego był aktywnym uczestnikiem. Po jego klęsce, przez Niemcy dostał się do Szwajcarii dostarczając do Londynu najnowsze raporty.
Po wojnie wraz z żoną pozostał na Zachodzie. Za działalność kurierską był odznaczony orderem wojennym Virtuti Militari. Początkowo pracował w Radiu BBC, a od 1949 r. w Radiu Wolna Europa. W latach 1952-1976 dyrektorował sekcji polskiej tej rozgłośni. Mimo zagłuszeń, radio to przez wiele lat było najlepszym źródłem informacji dla Polaków o wydarzeniach w świecie jak i kulisach polityki wewnętrznej w Polsce. Z audycji tego radia Polacy dowiadywali się prawdy o zbrodniach stalinowskich w Polsce, o wydarzeniach w Poznaniu w 1956 roku, czy na Wybrzeżu w 1970 roku. Po przejściu na emeryturę poświęcił się pisaniu wspomnień z okresu okupacji jak i pracy w radiu Wolna Europa. Był konsultantem najwyższych władz USA w sprawach polskich i Europy Wschodniej. Swe bogate archiwum przekazał do zbiorów "Ossolineum" we Wrocławiu. Po śmierci żony, w 2002 r. powrócił na stałe do Polski. Zmarł 20 stycznia 2005 roku.gazetapetersburska.org
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Odp: Nowak-Jeziorański Jan

Postprzez genarch » 28.07.2013

A skąd pochodzi informacja, że Jan Nowak Jeziorański urodził się w Warszawie? Wszystkie dostępne mi źródła podają, że JNJ urodził się w Berlinie.

Pozdrawiam,
Marta
Sentymentalne podróże na Kresy - serdecznie polecam
Genealogiczne.plponad 46 tys. nagrobków z Polski, Ukrainy, Białorusi, Łotwy i Litwy"
Członek MTG - http://www.mtg-malopolska.org.pl/
Avatar użytkownika
genarch
Kreator Forum
Kreator Forum
Lokalizacja: Cała Polska
Imię i nazwisko: Marta Czerwieniec


Powrót do N____cron