22426. Naglak Henryk

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Naglak Henryk

Postprzez wanka » 15.12.2013

Naglak Henryk (1948-2010)

Henryk Naglak – artysta plastyk; malarz, grafik, rysownik, liternik, twórca związany z Gostyniem.
Urodził się 16.06.1948 r. w Piaskach. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Gostyniu; studiował architekturę na Politechnice Wrocławskiej, był absolwentem Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu.
Pracował kolejno w: Powiatowym Zespole Urbanistycznym w Gostyniu, jako asystent projektanta; Zakładzie Malarstwa Artystycznego w Gostyniu, jako pracownik wykwalifikowany (1974- 1977); Zakładowym Domu Kultury „Hutnik”, jako instruktor plastyczny (1977-1983); Gostyńskim Ośrodku Kultury „Hutnik”, jako główny instruktor (1983-1998); Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach (2000-2003).
Był animatorem i uczestnikiem plenerów malarskich w różnych zakątkach Polski, laureatem konkursów i uczestnikiem wystaw krajowych i zagranicznych. Nagrodzony w 1996 roku nagrodą twórczą - Laurem Gostynia. Jego prace na trwałe znalazły się w zbiorach muzeum w Gostyniu, a także w kolekcjach prywatnych, również poza Polską. Część jego obrazów zdobi salę sesyjną ratusza.
Jako autor zainspirowany przyrodą często wykorzystywał w swej twórczości motyw drzewa, lub wyobrażenie lasu. W malarskiej działalności preferował naturalizm i wyciszenie kolorystyki. Nie odbijał w swych obrazach rzeczywistości w sposób „fotograficzny”, lecz przetwarzał ją, doprowadzając do powstania na płótnie klimatu, w którym sam chciał się znaleźć. Eksperci często zwracali uwagę na szczerość artystycznej wypowiedzi przebijającą z jego prac.
Nie rozdzielał malarstwa i rysunku, nie wartościował jednej techniki bardziej niż drugiej. Jako perfekcjonista, który opanował zarówno rysunek, jak i malarstwo zwykł mawiać, że maluje rysując, gdyż szkic, rysunek był dla niego podstawą jakiegokolwiek malarstwa. Uwielbia malarstwo holenderskie nie znosił abstrakcji geometrycznej i zielonego koloru...
Idąc z duchem czasu zaczął się specjalizować w przygotowywaniu reklam, posiadał szczególny talent do opracowywania krojów liter i pewną rękę do ich stawiania; to w połączeniu ze wspomnianą reklamą czyniło z Henryka Naglaka niedościgniony w Gostyniu autorytet w zakresie grafiki użytkowej.
Zajmował się także projektowaniem grafiki wydawniczej w publikacjach regionalnych, był również autorem opracowań wystrojów wnętrz. To on stworzył projekty gostyńskich pomników – Karola Marcinkowskiego w plantach i rozstrzelanych na rynku. Udzielał się w Gostyńskim Towarzystwie Kulturalnym, Leszczyńskim Stowarzyszeniu Twórców Kultury, prowadził Klub Plastyka Amatora.
Posługiwał się odważną kreską, w latach 70 tych. był nawet autorem rysunków satyrycznych na łamach „Sztandaru Młodych”.
Potrafił doskonale odzwierciedlać obiekty architektoniczne. Studia na wydziale architektury pogłębiły w nim zmysł przestrzenny. To dzięki tej zdolności mogła powstać seria akwareli ukazujących główne budowle powiatu gostyńskiego. Akwarele te są współcześnie podstawą licznych wydawnictw promocyjnych i wzorem dla innych twórców. Podobne znaczenie posiadają stworzone przez niego rysunki wykonane piórkiem.
Przeszedł do historii naszego regionu jako człowiek skromny, niechwalący się swoim dorobkiem i osiągnięciami, przyjazny światu i ludziom. Zmarł 24.04.2010. W niektórych jego obrazach przewijał się motyw drogi – ciężkiej do przebycia, jednak wciągającej i dającej nadzieje na lepsze jutro; wierzymy, że zgodnie z tym motywem przebył swą drogę życiową i spogląda dziś na nas z krainy szczęśliwości. http://www.muzeum.gostyn.pl/
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do N____cron