279. Narbutt Cezary

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Narbutt Cezary

Postprzez Halina » 23.02.2008

Narbutt Cezary, syn Kazimierza i Justyny z Mikuckich; ur. w r. 1827 w Justy nowie, majątku rodziców (w pow. rosieńskim). Po odbyciu nauk średnich (w Krożach?), poświęcił się studiom prawnym na uniwersytecie w Dorpacie. Na skutek udziału w organizacji powstańczej, został aresztowany i uwięziony 15 grudnia 1863 r., najprzód w Rosieniach, później w Kownie, skąd wywieziono go na wygnanie do Czerdynia- (w gub. permskiej). Majątek rodzinny Justynów uległ sprzedaży przymusowej. Nabył go gen. Rennenkampf. Po powrocie z wygnania kazano mu zamieszkać wraz z żoną (Felicją z Jankiewiczów) w prowincjach nadbałtyckich. Wybrał tedy (r. 1868) na miejsce zamieszkania Mitawę tu zmarł 16 lipca 1880 r. Dzieci zostawił troje: syna Marjana — inżyniera (fl889) i córki Józefę (za d-rem Hryszkiewiczem w Moskwie) i Zofię (za Ludwikiem Szuksztą na Żmudzi).

Szczegóły od p. Józefy Hryszkiewiczowej i od p.' Zofji Szukściny


[Pamiętniki Jakóba Gieysztora z lat 1857-1865; Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy] - pisownia aryginalna
Avatar użytkownika
Halina
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Powrót do N____