Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Szyszko (2)

23.12.2010 23:21
Witam,

Postanowiłem zająć się drzewem genealogicznym mojej żony. Po kądzieli pochodzi ona z rodu Szyszko. Wujek mojej żony, Wacław Szyszko, zrekonstruował drzewo do początku XIX wieku, tj. do prapraprapradziadka mojej żony.
Przodkiem, który rozpoczyna drzewo mojej żony jest Władysław Szyszko (ur. 1810), ożenił się on z Franciszką (niestety nazwiska panieńskiego nie znam) i miał piątkę dzieci: Mariannę (ur. 1848), Franciszka (ur. 1840), Józefa (ur. 1844), Piotra (ur. 1834) i Grzegorza (ur. 1851).
Autor drzewa dodał jeszcze informację, że Władysław Szyszko był potomkiem Leona Szyszko (ur. ok. 1750). Choć nie wiadomo w jaki sposób.
Obok Władysława są jeszcze wymienieni:
Andrzej Szyszko (ur. 30.11.1805), syn Piotra Szyszko (ur. ok. 1780) i Anastazji Borysiewicz
Józef Szyszko (ur. 1815)
Zasugerowane jest w drzewie, że osoby Andrzeja i Józefa mogą być spokrewnione (bracia lub bracia stryjeczni) z Władysławem.
Cała rodzina Szyszków tutaj wspomnianych jest związana z Podlasiem (m.in. z miejscowościami Czartajew, Siemiatycze).

Zwracam się do Szanownego Grona Forumowiczów z prośbą o pomoc w poszukiwaniu przodków z rodu Szyszko. Być może ktoś z Państwa dysponuje informacjami na temat tego rodu. Za wszelką pomoc z góry dziękuję.

Pozdrawiam.

Odpowiedzi (33)

Strona z 2 Następna >
23.02.2011 18:18
Witam serdecznie,
Moja babcia Eugenia Orębska (ur. 1916 zm. 2009) była z domu Szyszko. Urodziła się na Wójtach pod Jadowem. Jej rodzice nazywali się Władysław i Agnieszka Szyszko.
Szyszkowie z Ursusa to nasi dalecy kuzyni, moja mama znała Edmunda i jego rodzinę. Ja poznałam Marka Tacikowskiego, który udzielał mi ślubu i chrzcił moich synów.
Niestety, kiedyś bardzo liczna rodzina Szyszków z okolic Jadowa, już nie istnieje - moja babcia była ostatnią Szyszkówną. Teraz ślady można odnaleźć tylko na cmentarzu (grób w pierwszym północnym rzędzie od Kaplicy), w archiwach no i może w pamięci...
Wiem, że ta część Szyszków, z której wywodziły się żony Antoniego Tacikowskiego, była po Powstaniu Styczniowym zesłana na Syberię (do Jakucka zdaje się).
Szyszkowie byli też właścicielami młyna na ul. Wiśniewskiego w Jadowie, ufundowali tam szkołę powszechną, byli bliskimi współpracownikami Andrzeja Zamoyskiego.
Pozdrawiam serdecznie
23.02.2011 21:36
Cała rodzina Szyszków tutaj wspomnianych jest związana z Podlasiem (m.in. z miejscowościami Czartajew, Siemiatycze).


Na temat rodziny Szyszków związanych z Podlasiem niewiele mogę powiedzieć. Mogę za to służyć informacjami nt. osiadłych w Warszawie.

Dziwne, ale wielu kolegów w swych poszukiwaniach genealogicznych ogranicza się do konkretnego obszaru, czasem powiatu a nawet wsi, abstrahując od innych rejonów. Wg moich analiz, nie ma prawie w Polsce rodziny, której członkowie nie zahaczyliby o Warszawę przejściowo lub zostali w niej na zawsze. Stolica, nawet za czasów zaborów, była magnesem dla ludzi młodych, odważnych, ambitnych i pragnących „stanąć na nogi”. Tu można było dorobić się wielkiej fortuny, a można było też osiągnąć dno. Centrum gospodarcze, kulturalne i administracyjne zawsze ciągnęło przybyszów. I tak pozostało do dziś.

W okresie międzywojennym wielu Szyszków w mieszkało w Warszawie, i parało się różnymi zajęciami. I tak np.:
- Bernard Szyszko, właściciel przedsiębiorstwa budowlanego przy Gąbińskiej 18
- Bronisława Szyszko właścicielka magazynu konfekcji damskiej przy u. Chmielnej 37
- Edward Szyszko prowadził podobny magazyn przy Marszałkowskiej 99
- Emanuel (ur. 1889)i Edward (ur. 1895) Szyszkowie (zapewne bracia) pracownicy apteki Ubezpieczalni Społecznej w Warszawie
- mgr Edmund Szyszko, prezes Związku Zawodowego Farmaceutów RP, redaktor „Kroniki Farmaceutycznej” – dwutygodnika zawodowego ( Marszałkowska 138) i właściciel apteki przy ul. Żwirki 9 w Ursusie
- Henryk Szyszko współwłaściciel zakładu introligatorskiego przy ul. Chłodnej 13
- Jan Szyszko kierownik Stacji Tramwajów Miejskich „Muranów” przy u. Sierakowskiej 7
- Konstanty Szyszko sędzia, zam. Prokuratorska 6.

Czy wszyscy byli bliską rodziną? Wątpię, ale to, i jakie były ich związki z Podlasiem niech pozostanie zadaniem dla badacza.
24.02.2011 08:17
A tu ci Szyszkowie, którzy pozostali w Warszawie na zawsze:

- Anna Szyszko zm. 6 stycznia 1855 r. żyła lat 78
Sp. Sylwester Wnorowski, żył lat 65 zm. 15.11.1918 i Aleksandra, zm. 10.11.1944; ponadto
Stefan Ławicki, żył lat 44, zm. 31.01.1919 i Stanisława, zm. 22.09.1968;
- Wanda Strugul zm. 28.08.1859, żyła 13 miesięcy i Paulina Strugul, zm. 23.09.1862, żyła lat 3 i 3 miesiące. Wszyscy we wspólnym grobowcu na Cmentarzu Powązkowskim kw. 22-2-15.
____________________________
Grób rodziny Zdzisława Dąbrowskiego.
- Tekla z Stępowskich Dąbrowska, zm. 4.06.1877, przeżywszy lat 27. Cześć pamięci zacnej żony i matki.
- Zdzisław Dąbrowski, inżynier, uczestnik powstania 1863 r., zm. 19.02.1904, przeżywszy lat 60. Pamięć o tobie w sercach naszych nie zaginie.
- Zdzisław (1876 -1920), Zygmunt (1913-1946), Zdzisław (1911-1939) Dąbrowscy;
- Maria z Sobierajskich, Dąbrowska, zm. 9.02 1926
- Zofia z Dąbrowskich Szyszko (1882 – 1967)
- dr med. płk. Tadeusz Dąbrowski16.071985 – 1942
- Anna z Gasztowtów Dąbrowska 28.06.1894 -1961
Cmentarz Powązkowski kw. 34-4-9.
____________________________
Tu spoczywają zwłoki śp. Emmy Szyszko zm. 16 (lub 18) wiośnie życia 27 (?).07.1860 i brata jej Antoniego Szyszko zm. w 10 miesiącu życia, obok tego grobu złożone zwłoki ich babki Domiceli Śliżewicz. [Tekst nieczytelny na nagrobku].
Cmentarz Powązkowski kw. 31-3-2.

(Na podstawie Materiałów Inwentaryzacyjnych Cmentarza Powązkowskiego 1992 i 1994)
24.02.2011 08:22
Cd. Szyszków, dla których Warszawa jest ostatnim adresem:

Michał Szyszko ps. Dąbek (1912-1946) ur. W Ożarowie k. Lublina, od 1934 działacz OM TUR, w PPS od 1935. Więzień Berezy Kartuskiej. (1942-43) w PPR i GL, oficer AL w Powstaniu Warszawskim, dowódca Oddziałów w Śródmieściu i na Czerniakowie. Po wojnie, członek CKW PPS, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Reform Rolnych oraz poseł do Krajowej Rady Narodowej od 1945 r. Zmarł w Warszawie. Powązki Wojskowe kw. 6A-9-2
_________________________
Józef Szyszko, ps. Bachmat (1898 – 1944), mjr WP, w Wojsku Polskim od 1918, z-ca dowódcy 3 dywizjonu artylerii konnej. Uczestnik wojny 1939 r., w czasie której dowodził Ośrodkiem Zapasowym Artylerii we Włodawie. Po ucieczce z niewoli niemieckiej w 1940 współorganizator Samodzielnej Grupy Artylerii AK „Granat”. Uczestnik Powstania Warszawskiego. Poległ przy ul. Kazimierzowskiej. Powązki Wojskowe kw. 26A-12-14.

(wg Cmentarz Komunalny Powązki, dawniej Wojskowy w Waszawie, 1989)
24.02.2011 09:04
Wśród Nekrologów Kuriera Warszawskiego z 1858 r. (nr 156) znalazłem oto takiej treści:

Andrzej Szyszko, nauczyciel starszy matematyki przy gimnazjum w Płocku zmarł 29 maja 18848 r. w wieku 44 lat.”

Zamieszczenie tego inseratu w prasie warszawskiej może świadczyć o istnieniu związków rodzinnych lub zawodowych ww. osoby z Warszawą. Świadczy też o kierunkach migracyjnych.
24.02.2011 09:28
Witam,

czy ta rodzina Szyszko związana może być z rodziną Bohusz - Szyszko?

Pozdrawiam serdecznie,
Marta
24.02.2011 10:00

czy ta rodzina Szyszko związana może być z rodziną Bohusz - Szyszko?


Mieszkała też w Warszawie Rodzina Szyszko-Bohuszów. Pojawia się pytanie, jaki był związek Rodzinny Szyszków („czystych”) z Szyszko-Bohuszami?

Warszawskie spisy osobowe i adresowe tuż przed wojną odnotowują:
- prof. Politechniki Warszawskiej dr Adolfa Szyszko-Bohusza, architekta, kierownika odnowienia Zamku Królewskiego na Wawelu; podwójny adres: Kraków-Wawel i Warszawa – Zamek Królewski
http://domeyki.com/projektant.html
- płk dypl. Zygmunta Szyszko-Bohusza, zastępcę dowódcy Korpusu Ochrony Pogranicza, adres: al. Szucha 16, (późn. gen. dywizji, zm. w Londynie w 1982 r., w czasie wojny zastępca gen. Władysława Andersa, dowódcy 2 Korpusu)
-Jerzego Szyszko-Bohusza, dziennikarza, zam. ul. Kozietulskiego 1.

Nowe pytanie dla badacza.
24.02.2011 11:41
Witam ponownie,

jeśli będzie zainteresowanie chętnie podam namiary do p. Janusza Janoty - Bzowskiego z Małopolskiego Towarzystwa Genealogicznego i przy okazji mojego dalekiego kuzyna, który ma opracowane drzewo genealogiczne rodziny Szyszko - Bohusz z linii krakowskiej swojej żony Anny.

Pozdrawiam,
Marta Czerwieniec
25.05.2011 11:52
Małżonką mego pradziada, Ludwika Gustawa Stankiewicza (1856-1901), ur. w Łyskowie pow. prużański, Gub. grodzieńska, Radcy Izby Kontroli Państwa w Grodnie, była Julia Ludwika Kazimiera zd. Szyszko( dzieci: Julia, Stanisław, Emilia, Romuald, Maria). Niestety wiem tylko tyle. Również jestem zainteresowany "tematem".
9.06.2011 22:16
Witam
22 stycznia 1854 r. (w Stanisławowie k. Mińska Maz. w akcie urodzenia Aleksandry Kazimiery Jastrzębskiej) występuje jako świadek FRANCISZEK SZYSZKO lat 32 , kasjer miejski, zamieszkały w Stanisławowie.
27 kwietnia 1852 roku w Stanisławowie urodził się TEOFIL JAN SZYSZKO syn Franciszka i Balbiny Sadkowskiej. Zmarł w Stanisławowie w wieku 5 lat – 14 sierpnia 1857 r.
Pozdrawiam
Krystyna Wielogórska
2.12.2011 16:07
Witam ! Przypadkowo znalazłam tę stronę szukając informacji o rodzinie. Nie mam wiedzy na temat rodziny Szyszków, ale wymienieni w tym wątku Aleksandra Wnorowska z domu Strugul i Sylwester Wnorowski to moja rodzina. Aleksandra Strugul była córką mojej pra pra dziadków Pauliny z Wnorowskich Strugul i Aleksandra Strugul. Aleksandra i Sylwester byli ciotecznym rodzeństwem, aby móc się pobrać wystąpili do Watykany o specjalną dyspensę i otrzymali ją. Zmarli bezdzietnie. Wanda Strugul to siostra Aleksandy i córka Pauliny i Aleksandra. To była liczna rodzina Paulina i Aleksander mieli 9 dzieci w tym mojego pradziadka Tadeusza - najmłodszego z rodzeństwa.
Ciekawe jest to że Paulina Wnorowska była katoliczką, a Aleksander Strugul protestantem jego grób znajduje się w Warszawie na cmentarzu ewangelicko- augsburskim, a ona pochowana została na cmentarzu powązkowskim. W chwili zawierania ślubu ustalili, że córki z tego małżeństwa będą katoliczkami po matce, a synowie po ojcu protestantami. Nic z tych planów nie wyszło , z tego co wiem wszyscy byli katolikami.
Wymieniony w tym wątku niejaki Ławicki też brzmi swojsko. Jedna z córek Pauliny i Aleksandra , a siostra Aleksandry Wnorowskiej wyszła za mąż za Ławickiego - i chyba jest on dziadkiem lub ojcem mojej ciotki Janiny z Ławickich po I mężu Jabłońskiej po II mężu Fiedler.
Ciekawa jestem co oni wszyscy mają wspólnego z rodziną Szyszko bo nie znam nikogo o tym nazwisku w naszej rodzinie.
14.01.2012 18:27
Witam Panią Monikę,

Od pewnego czasu porządkuję wiadomości o rodzinie po linii moich pradziadków Aleksandra Skawińskiego i Wandy z Sikorskich Skawińskiej. Aleksander [miał rodzeństwo] to syn Kajetana i Elwiny zd. Strugul. Natomiast rodzice Wandy to Maria (z Chałubińskich - młodsza siostra dr. Tytusa Chałubińskiego) i Jan Feliks Sikorski. Rodzice Marii Chałubińskiej Sikorskiej to Szymon Chałubiński i Teodozja Wnorowska (1792-1840) [Szymon był 2-krotnie żonaty; 1- żona to siostra Teodozji - Tekla Wnorowska (1790-1819)]. Rodzice Tekli i Teodozji - Franciszek Wnorowski i Teresa (Tessa) Jagniątowska (1768-1841). Miejsce - rejon - Radomia - Warszawy.
W starym albumie po Wandzie Sikorskiej Skawińskiej są zdjęcia rodziny po linii Sikorskich, Strugulów, jest fot. małej dziewczynki - Jadzia Ławicka córka Marii Strugul; Paulina Chełmińska; Basia Bielinowicz i inne.

Czy powyższe informacje w jakiś sposób łączą się z Pani rodziną ?

I jeszcze odnośnie związku z rodziną Szyszko : " W n o r o w s k a M a r i a n n a z Szyszków
+1885, matka biskupa Kazimierza. 11511. Wspomnienie pośmiertne. Gaz. lub. 1885 nr 64, 71." Biskup Kazimierz Józef Wnorowski (1818-1885) był bratem Pauliny Wnorowskiej (żony Aleksandra Strugul) i Emilii za Ignacym Sznukiem. [Może Anna (zm. 1855) to siostra Marianny ?]
KS
4.11.2012 11:22
Witam,

Według mojej wiedzy (potwierdzonej dokumentami) Stanisława Helena Strugul, córka Aleksandra i Pauliny z Wnorowskich była żoną Stefana Henryka Ławickiego, syna Stanisława i Marii ze Ślepowron-Bogusławskich. Stanisława i Stefan mieli co najmniej trójkę dzieci: Wandę zamężną z Edwardem Spathem (Szpetem), Jadwigę, i Zygmunta żonatego z Janiną z Jabłońskich.
Prosił bym bardzo o kontakt osoby spokrewnione z Ławickimi i znające fakty z dziejów rodziny (np. miejsca pochówków).

Pozdrawiam serdecznie,

Jan Karol Ławicki
6.11.2012 21:57
Witam,
Wysłałam wiadomość na PW dla p. Jana K. Ławickiego.

Pozdrawiam
Krystyna Skawinska
14.11.2012 17:31
Rodowym gniazdem Szyszków w grodzieńskiem była okolica Szyszki.

Pozdrawiam serdecznie.
27.03.2013 17:17
Konkretnie interesuje mnie Henryk Szyszko ur. 1907 Warszawa, zmarł 1942 Ługowoje, Kazachstan (wówczas ZSRR).
Najprawdopodobniej jest tożsamy z członkiem Kadry Polski Niepodległej w 1940r. wysłanym wraz z towarzyszem na misję za kordon sowiecko-niemiecki. Podczas przechodzenia granicy zostali wykryci, jego towarzyszowi udało się uciec, a on został najprawdopodobniej schwytany przez NKWD i osadzony w łagrze lub więzieniu. Następna informacja pochodzi o jego śmierci jako żołnierza armii gen Andersa (10 DP) w Ługowoje.
Czy ktoś może miał takiego krewnego?
Dane biograficzne są mi potrzebne do pracy naukowej.

Mój email: (mail usunięty, regulamin forum, kontakt na pw)
29.03.2013 10:32
W Grodzieńskiem, w parafii Jeziory też żyli Szyszkowie.

Dnia 22 stycznia 1802 roku w Jezierskim Rzymsko-Katolickim kościele parafialnym ochrzczono dziecię płci męskiej imionami Hieronim Klemens, urodzone w okolicy Starzyna, tejże parafii dnia 21 stycznia 1802 roku, z urodzonych Józefa i Katarzyny Szyszków ślubnych małżonków, przez ks. Ludwika Urbanowicza, z tejże parafii, z pełnym ceremoniałem przynależnym temuż sakramentowi. Rodzicami chrzestnymi dziecięcia byli JP Adam Dobrzylewski i Antonina Grabowska.

Pozdrawiam serdecznie.
1.04.2013 11:07
Konkretnie interesuje mnie Henryk Szyszko ur. 1907 Warszawa, zmarł 1942 Ługowoje, Kazachstan (wówczas ZSRR). Najprawdopodobniej jest tożsamy z członkiem Kadry Polski Niepodległej w 1940r. wysłanym wraz z towarzyszem na misję za kordon sowiecko-niemiecki. Podczas przechodzenia granicy zostali wykryci, jego towarzyszowi udało się uciec, a on został najprawdopodobniej schwytany przez NKWD i osadzony w łagrze lub więzieniu. Następna informacja pochodzi o jego śmierci jako żołnierza armii gen Andersa (10 DP) w Ługowoje.

Sporo żyło w Warszawie różnych Szyszków. Świadczą o tym spisy mieszkańców i cmentarze. Byli wśród nich młodzi oficerowie WP zamordowani w Katyniu, Kodino i Starobielsku: Jan, Stanisław i Władysław - ale to ne chodzi o żadnego z nich. Najbardziej do podanego rysu biograficznego pasowałby mi Henryk Szyszko – dziennikarz, w 1939 r. zam. przy ul. Koszykowej 29. Niestety nic o nim nie udało mi się więcej dowiedzieć. Nie wykluczone, że jakieś zwiazki krwi z ww. łaczyły Henryka.
Na Starych Powązkach spoczywają m.in.: Wincenty Szyszko (1837 – 1919), lekarz Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, członek Rządu Narodowego w 1863 r. i Edmund Szyszko (1895 – 1981) prof. dr farmacji, dyrektor Instytutu Leków.
http://www.sluzbazdrowia.com.pl/artykul ... 3033&art=2
Tak się składa, ze wnuczką jego jest właścicielka kilku aptek warszawskich, w których pracuje moja córka, ale niestety szefowej wiedza genealogiczna kończy się na dziadku Edmundzie.
3.04.2015 14:46
Witam.
Czy ktoś potrafi połączyć Franciszka i Józefę Szyszko - moich dziadków zamieszkałych w Krzemlinie k.Lipian/Pyrzyc ?
Prawdopodobnie byli przesiedleńcami z okolic Grodna , ale nie mam pewności.
Pozdrawiam serdecznie.
7.04.2015 12:58
Poszukuje informacji o rodzinie Szyszko, pow.lidzkiego, Lubowa, ob Litwa.W Lubowie spoczywa moja prababka Aleksandra, Szyszko po mezu Kazimierzu.Wspolczesni z
Szyszkow, zamieszkuja Suwalszczyzne
Strona z 2 Następna >