Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Linowscy h. Pomian

28.12.2010 11:14
Szukam wiadomości o Linowskich h. Pomian - dziedzicach Dóbr Szreniawa w pow. miechowskim. Na tutejszym cmentarzu jest ładnej architektury ich kaplica grobowa z 1868 roku projektu F. Pokutyńskiego. Chodzi mi głownie o Adama Linowskiego - uczestniku Powstania Listopadowego i jego syna Stanisława uczestniku Powstania Styczniowego. Żoną Adama była Kamilla Czaplicka h. Lubicz, zaś Stanisław miał dwie małżonki. Pierwszą była Eugenia z Żeleńskich h. Ciołek pochodziła ze wsi Grodkowice w krakowskim, zmarła przy pierwszym połogu w 1867 r. Drugą była Aniela Kosicka h. Łuk. Wiem, że żyją potomkowie tej rodziny. Liczę, że ktoś się odezwie.
Pozdrawiam

Odpowiedzi (11)

17.01.2011 10:21
http://www.sejm-wielki.pl/b/14.371.98

http://www.sejm-wielki.pl/b/14.371.202

http://www.sejm-wielki.pl/b/14.371.134

Aleksander Linowski herbu Pomian (ur. ok. 1760 - zm. 1820) - szambelan dworu królewskiego, rotmistrz Kawalerii Narodowej, komisarz Rady Najwyższej Narodowej, poseł na Sejm Czteroletni, dyrektor generalny policji i poczty, senator-kasztelan Królestwa Kongresowego.

Był synem Prokopa Linowskiego z Linowca (wojskiego korczyńskiego) i Tekli Miruckiej, bratem Ruperta, Marianny Linowskiej, Joanny Petroneli Linowskiej, Ksawerego, Wojciecha Kaliksta Antoniego (szambelana królewskiego) i Ignacego, mężem Karoliny Hube oraz ojcem Aleksandry Konstancji Orsetti i Konstantego.

W 1791 roku dokonał zapisu projektu tekstu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego pt. "Reforma konstytucji". W 1793 roku został kawalerem orderu Świętego Stanisława. W 1812 roku został powołany do Rady Generalnej Konfederacji Generalnej Królestwa Polskiego.

http://dziedzictwo.polska.pl/katalog/sk ... _Aleksandr
17.01.2011 10:41
http://powstanie1863.zsi.kielce.pl/index.php?id=s31

W tomie VI Majątków Wielkopolski - Powiat Kaliski

Linowski Franciszek Stanisław majątek Lipe
Linowski Jan majątek Sulisławice
Linowski Jan Franciszek majątek Lipe i Sulisławice
Linowski Prokop majątek Lipe
Linowski Stanisław majątek Lipe i Sulisławice
Linowski Zygmunt majątek Lipe
Linowska Apolinara majątek Lipe
Linowska Urszula z Lipskich majątek Lipe i Sulisławice

Aleksander Lech Linowski z Radkowa, urodzony w 1917 w Nagłowicach, walczył w kampanii wrześniowej w 1. Pułku Szwoleżerów. Pułk ten nosił zaszczytny tytuł 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego i w okresie międzywojennym wystawiał oddział reprezentacyjny Wojska Polskiego. Zwyczajowo 2. szwadron 1. Pułku stanowił Szwadron Przyboczny Prezydenta RP.

Braci Linowskich z Radkowa było dwóch, obydwaj zginęli w tragicznych okolicznościach. Starszy brat Aleksandra Lecha "Jazłonki" to cichociemny - por. Artur Linowski "Karp". Został zrzucony do Polski w nocy z 1. na 2. października 1942 wraz z por. Eugeniuszem Kaszyńskim "Nurtem" i ppor. Waldemarem Szwiecem "Robotem": elita to Podziemia, najlepsi z najlepszych w PSZ na Zachodzie, najlepsi też z najlepszych w okupowanym kraju.

O cichociemnym Linowskim z Radkowa pisze Krzysztof Jasiewicz co następuje: Artur Józef Linowski ps. "Karp", syn Adama i Anny z Kozickich, urodzony 18.7.1911, absolwent Akademii Rolniczej w Cieszynie i Szkoły Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu. W kampanii wrześniowej walczył w 10. Pułku Ułanów pod Kockiem, po czym przez Litwę i Szwecję przedostał się do Francji i Anglii. Cichociemny. Członek ZWZ-AK w Piotrkowskiem. Ranny w Kurzeszynie pod Rawą Mazowiecką, zmarł w wyniku zażycia trucizny na gestapo w Tomaszowie Mazowieckim. Kawaler Virtuti Militari 5 kl. i Krzyża Walecznych.
17.01.2011 10:59
Szkoła prywatna Orglerta [1853]

O szkole tej wiadomo jedynie dzięki zapiskom w pamiętniku jej ucznia – Borkowskiego.



W roku 1849 Szreniawa była własnością pana Adama Linowskiego, zacnego ziemianina, byłego oficera krakusów. Wówczas nie było dużo szkół i te wiele zostawiały do życzenia. Pan Adam Linowski miał syna jedynaka. Nie chcąc go zbyt wcześnie puszczać w świat i chcąc go mieć na oku, wpadł na znakomity pomysł; wyrobił u rządu pozwolenie założenia dwuklasowej szkoły elementarnej i pod tą firmą stworzył pensjonat pod egidą pedagoga w osobie Orglerta. Pensjonat ten egzystował lat kilkanaście i dał pierwsze wykształcenie znacznej liczbie młodzieży, przeważnie synów ziemiańskich i urzędniczych. Orglert był Szlązak, ożeniony z Polką z domu Łącką. Był to pół Niemiec, pół Polak, mówił doskonale obydwoma językami i nawet można powiedzieć, że przejął się zupełnie polskością, gdyż kilkadziesiąt lat później, przeniósłszy swoją pensję do Olkusza, tam kupił realność, został sędzią pokoju i umarł obywatelem Królestwa Polskiego... Było nas około 16 młodzieńców, Orglert z rodziną i prócz tego nauczyciel z Warszawy. Orglert uczył niemieckiego, żona jego [Waleria z Łąckich Orglertowa +28.08.1887] francuskiego, historii polskiej i religii, a nauczyciel polskiego, rosyjskiego, historii powszechnej, matematyki i innych przedmiotów. Do końca roku 1852 byłem w Szreniawie. Od Nowego Roku Orglert przeniósł swą pensję do Pilicy, wynajął tam obszerne mieszkanie na l piętrze w żydowskim domu w Rynku. Liczba uczniów znacznie się zwiększyła, ale straciła swój patriarchalny charakter, jaki miała wśród wiejskiego ustronia. Przepędziłem tam kwartał do Wielkiej Nocy 1853 r.

http://www.wawrzak.org/kosinski/rody_senatorskie_3.htm

http://www.geneteka.genealodzy.pl/index ... 06mp&op=gt
18.01.2011 12:56
Bardzo dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienia na temat rodu Linowskich. Akurat o tej szkole w Szreniawie wiedziałem. Piszę książkę o dziedzicach mieszkających kiedyś w parafii Tczyca i Szreniawa. Dlatego w pierwszej kolejności interesują mnie potomkowie Adama i Stanisława Linowskich. Wiem, że jeszcze w 1 poł. XX wieku mieszkali w Boczkowicach, Jarnowicach, Radkowie. Liczyłem, że ktoś ze współczesnego pokolenia się odezwie.
Pozdrawiam.
23.11.2013 19:27
Dopiero dziś przeczytałam post o poszukiwaniu rodziny Linowskich. Jestem córką Adama Linowskiego z Radkowa syna Adama Linowskiego i Anny Kosickiej, który z kolei był synem wymienionego Stanisława Linowskiego i Anieli Kosickiej.
Pozdrawiam
Maria z Linowskich Antolska
25.11.2013 09:00
Witam Panią.
Bardzo się ucieszyłem, że wreszcie ktoś z rodziny Linowskich się odezwał. Wnioskuję, że Pani jest córką Adama Linowskiego i Marii Strawińskiej h. Sulima. Ma Pani brata Stanisława. Tak, to nasza szlachta ze Szreniawy, ośmielam się tak mówić, bo zbieram od dłuższego czasu wieści o dziedzicach dóbr w okolicy Jeżówki skąd pochodzę. Wcześniej napisałem książkę "Jeżówka -zarys dziejów", a teraz pracuję nad nową "Ostatni dziedzice Dóbr Swojczany i inne rozmaitości". Uzupełniam tam wiadomości, o sławniejszych ludziach z naszej okolicy, o których już pisałem w poprzedniej pozycji. Nazywam się Kyzioł Ryszard - jestem emerytowanym nauczycielem i mieszkam w Olkuszu. Ciekaw jestem gdzie spoczywa pani dziadek Stanisław Linowski, który zmarł w 1918 roku? Bo pradziad Adam Linowski zmarły w 1871 roku spoczywa w krypcie pod ładną kaplicą grobową na cmentarzu w Szreniawie. Jego epitafium zachowało się. Nie wiem, czy Pani bywa w Szreniawie i odwiedza miejsce spoczynku swoich przodków? W Święto Zmarłych kaplica jest zawsze pięknie oświetlona bo stawiamy tam znicze. Chciałbym nawiązać z Panią korespondencję i móc coś więcej o tej rodzinie napisać.
Pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedź.
27.11.2013 19:40
Rodzina Linowskich była przez jakiś czas właścicielami majątku Steklin w powiecie lipnowskim w ziemi dobrzyńskiej.
28.04.2020 15:46
Szukam Potomków/Dzieci,Wnuków, dalszych/ PP. Adama Linowskiego i Anny z Kosickich -właścicieli majątku Radków w pow.Włoszczowa
w okresie II wojny światowej. Chciałbym uzyskać informacje o ppor.Stanisława Lewandowska "Tęcza", komendantka placówki NSZ w Radkowie.
"Tęcza" była częstym gościem w Dworze w Radkowie -jak wspominał Władysław Kołaciński "Żbik".
14.05.2020 18:19
Mam już kontakt:
Pani Maria Antolska z Linowskich -jej Dziadkiem był Adam Linowski.
5.12.2021 19:48
Szanowny Panie,
Dopiero teraz odnalazłem ten post. Siostra mojej prababki Aniela z Tarłów h. Topór była żoną Andrzeja Marcina Linowskiego. Była nauczycielką w Mielcu.
5.12.2021 19:50
Szanowny Panie,
Dopiero teraz odnalazłem ten post. Siostra mojej prababki Aniela z Tarłów h. Topór była żoną Andrzeja Marcina Linowskiego. Była nauczycielką w Mielcu.