Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Łowczyńscy

7.02.2011 18:54
Witam szukam informacji o przodkach z mojej rodziny Łowczyńskich, z informacji w internecie wydaje mi się że jest to niespotykane nazwisko i większość osób pochodzi z Podlasia jednak nie jestem do końca pewien. Wydaje mi się też że może być coś w archiwum ale nie jest ono online. Przydatny link który odnalazłem:
http://www.geneteka.genealodzy.pl/index ... 10pl&op=gt
Szukam osób które by mi pomogły.

Odpowiedzi (5)

7.02.2011 21:51
wydaje mi się że jest to niespotykane nazwisko i większość osób pochodzi z Podlasia jednak nie jestem do końca pewien. .


I słusznie. W latach międzywojennych Łowczyńscy zamieszkiwali w różnych częściach Polski od Podola po Pomorze i reprezentowali różne zawody. A więc poszukiwania mogą się skomplikować, bo np:
- Józef Łowczyński, kancelsta-pomocnik leśny, w nadleśnictwie Świt, pow. Tuchola
- Inż. Franciszek Łowczyński, kierownik biura hydrologicznego w Urzędzie Wojewódzkim we Lwowie. (Prawdopodobnie tenże sam występuje w księgach adesowych Czerniowiec z 1909 i 1914 r.)
- Stanisław Łowczyński , czeladnik krawiecki zam. w Krakowie, ul. Lelewela 5
- Wacław Łowczyński, ślusarz, zam. w Bydgoszczy ul. Dolina 18
- A. Łowczyński własciciel cegielni w Koniecborze, pow. Suwałki
- Franciszek Łowczyński kapitan (ze starszeństwem od 1.06.1919) 52 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych w Złoczowie, woj Tarnopolskie.

Należałoby znać trochę więcej szczegółów
8.02.2011 17:30
Wielki dzięki, jednak najbardziej interesuje mnie protoplasta, może ktoś wskazać jak zacząć poszukiwania? I czy istnieje powiązanie z herbem Lubicz?
8.02.2011 20:33


http://www.genealogia.okiem.pl/foto2/di ... hp?pid=370

Lubicz - herb szlachecki

Herbowni

Herbem Lubicz pieczętowały się przede wszystkim rodziny średnio- i drobnoszlacheckie, najbardziej rozpowszechniony był na ziemi brzeskiej, inowrocławskiej, lubelskiej, łęczyckiej, poznańskiej, sandomierskiej, krakowskiej i sieradzkiej.

Łopacki, Łopieński, Łopiński, Łoszewski, Łowczyński, Łoziński, Łuba, Łubicz, Łubik, Łubik - Skawiński, Łubikowski, Łubiński,

Herby szlacheckie Rzeczypospolitej Obojga Narodów - Ł

Łowczyński h. Lubicz

http://www.ornatowski.com/index/herbyszlacheckie_ll.htm

http://www.nawaho.pl/prywatna.gen.herb.html

http://books.google.pl/books?id=kZBJAAA ... g=PA33&dq=łowczyński&hl=pl&ei=4ZdRTePZBIfu4gaporjtCA&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=10&v

Rejestr do dziela J. Soltykowicza "O stanie Akademii Krakowskiej i o ...
Autorzy Antoni Sozanski

Łowczyński Jan, opat tyniecki

15.02.2011 21:31
Ostatnie pytanie:kim był herbowany i za co został odznaczony?
31.07.2020 15:39
Witam,
interesuję się od niedawna rodami polsko-litewskimi. Ostatnio, czytając książkę "Chanat krymski" Leszka Podhorodeckiego, wśród nazwisk Tatarów polskich natknąłem się między innymi na nazwisko "Łowczyńscy" - no i w trakcie poszukiwań informacji o nich natknąłem się na Twój post:)
Oczywiście to nazwisko mogło się powtarzać, więc nie twierdzę ze stuprocentową pewnością że to Twoi przodkowie, ale myślę że zainteresują Cię informacje które podaje Podhorodecki na stronie 279 wspomnianej książki (wydanie z 1987 roku):
"Około 1450 r. przybył na Litwę Bohadyr Gerej, wygnany z Krymu po przegranej walce o władzę. Dał on początek kniaziowskiemu rodowi Łowczyńskich, którzy w połowie XVI w. mieli liczne dobra w powiecie nowogródzkim."

Wychodzi więc na to, że kniaziowski ród Łowczyńskich wywodzi się od bocznej linii rządzącej w Chanacie Krymskim dynastii Gerejów:). Podkreślam - zapewne w kraju znajdziemy kilka innych rodzin o miejscowej proweniencji, ale myślę że te informacje uatrakcyjnią Twoje poszukiwania:)
Mam nadzieję, że mimo odpowiedzi po 9 latach pomogłem:)
Pozdrawiam!