Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Barciszewscy

10.04.2012 11:25
Im dłużej zajmuję się tematem genealogii Rodziny Barciszewskich tym mniej jestem zdumiony, że na przestrzeni tak stosunkowo niewielu lat tak wiele informacji bezpowrotnie ubywa. Mój Pradziadek Eustachiusz zmarł w 1917 r a mój Ojciec Stanisław urodzony w 1896 r nie był w stanie NIC przekazać o Ojcu Eustachiusza. W pewnym stopniu losy mego ojca (jeńca wojennego w Rosji 1914-1918) pozwalają snuć domysły, że nie miał możliwości spotkać Eustachiusza itd, itp.
Śledząc informacje o np zgonach, zauważyłem, że na przełomie XIX i XX w wielu męskich B. zmarło w młodym wieku (słynna grypa hiszpanka), ALE jeśli mili Forumowicze macie możliwość coś wnieść także do mojej sprawy to wielkie dzięki.
Pozdrawiam Wszystkich Janusz Barciszewski

Odpowiedzi (10)

10.04.2012 15:20
ALE jeśli mili Forumowicze macie możliwość coś wnieść także do mojej sprawy to wielkie dzięki.


Stosunkowo sporo informacji metrykalnych o Barciszewskich jest na Podlasiu, mało na Mazowszu i w parafiach warszawskich. Tak na wszelki wypadek może coś się jednak przydać.
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... 10pl&op=gt
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... 07mz&op=gt
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... 71wa&op=gt
10.04.2012 15:30
Być może „Barciszewski” to także „Bartyszewski”. Poszerzyłoby to obszar poszukiwań. Łatwość przekręcania w XIX w. nazwisk w aktach metrykalnych była zdumiewająca.
Na warszawskich Powązkach jest grobowic Barciszewskich, w którym spoczywa Michał Barciszewski (1919-1989), sędzia, działacz pierwszej „Solidarności” (kw. 17-4-3)
11.04.2012 12:24
Praktycznie znam wszystkich żyjących Barciszewskich i także losy Barciszewskiego pochowanego w Warszawie. Rodzina ma korzenie wielkopolskie i tylko losy i praca spowodowały przemieszczenie w inne miejsca Polski czy Świata(jest duża grupa w USA).
Korzystając z przyjaciela na Ukrainie dotarłem do informacji o Barciszewskim z Moskwy, który w ramach "czystek" stalinowskich został 1 1938 r rozstrzelany. Zanim zgłębiłem podłoże powodu Jego rozstrzelania, snułem różne teorie, także działania na rzecz Polski. Okazało się, że straceńców często wybierano także na podstawie książki telefonicznej i polsko brzmiącego nazwiska. WOT istoria. Dziękuję za podpowiedzi Janusz
11.04.2012 14:26
Witam!
Z wpisu wnioskuję, że ma Pan dokładne informacje na temat swoich przodków od Pradziadka Eustachiusza poczynając. Czy tak jest? Problem polega wyłącznie na znalezieniu rodziców Pradziadka? Dlaczego pytam? Otóż znalazłem w Internecie takie np. wpisy:

Kleszczewo (USC) - akt urodzenia, rok 1875
Pelagija, rodzice: Eustachias Barciszewski, Augustine Murawska ,

Kleszczewo (USC) - akt urodzenia, rok 1877
Adam, rodzice: Eustachius Barciszewski, Augustine Murawska ,

Krerowo (USC) - akt urodzenia, rok 1877
Antonina , rodzice: Ludwig Furmaniak , Marianna Barciszeska

Książ Wielkopolski (USC) - akt urodzenia, rok 1885
Stanislaus, rodzice: Josef Wladislaus Barciszewski, Emilie Schmack ,

Kórnik (USC) - akt zgonu, rok 1890
Bruno Barciszewski (9 miesięcy), rodzice: Eustachius Barciszewski, Augustine Murawska ,

Kórnik (USC) - akt małżeństwa, rok 1896
Franz Richard Ferdinand Bluhm (26 lat) , rodzice: Ferdinand Bluhm , Emma Bohlius ,
Pelagia Barciszewska (21 lat), rodzice: Eustachius Barciszewski, Augustine Murawska ,

I jeszcze trochę innych. Można pokusić się o ściągnięcie skanów odpowiednich wpisów USC.
Być może zna Pan to już, ale pomyślałem, że napiszę. Niżej fragment skanu jednego z dokumentów z podpisem Pana Pradziadka.

Barciszewski - podpis

Podpis Eustachiusza Barciszewskiego

Jurek
11.04.2012 22:17
Jurku, znam te dokumenty, mam zdjęcia z aktów ślubu (dwukrotnie się żenił, pierwszy z Martianną Hoffmann a drugi z Antoniną Mo(u)rawską) natomiast nie mogę "zsunąć się"czasowo poniżej czasów opisanych w tych dokumentach. Brak mi miejsca urodzin Eustachiusza, znam czas i miejsce jego śmierci ale tam brak informacji o Jego rodzicach.
Barciszewscy mają wspólny "korzeń" ale jakieś konflikty rozbiorowe z prusakami, uczuliły zaborców na Rodzinę skutkujące "zacieraniem śladów" przez pruską administrację. Ojciec mój urodził się w 1896 r we Wrześni i wspominał, że był "dzieckiem wrześnieńskim" i niejako musiał z rodzicami przenieść się do zaboru rosyjskiego by uniknąć represji i stąd brak nazwiska "B" wśród czynnych uczestników protestu.
Był przekaz, że Ojcem Eustachiusza był Jakub Barciszewski i znalazłem informacje o Jakubie, świadku ślubów w parafii Dębnica (Dembnica), mam te skany - 1830 r Jakub Barciszewski "pisze jak wół"i co dalej? ........rozmawiałem z Proboszczem Dębnickim, wszelkie dokumenty w Archiwum Archidiecezjalnym.
11.04.2012 23:21
Cytat andrzej_b2
Stosunkowo sporo informacji metrykalnych o Barciszewskich jest na Podlasiu, mało na Mazowszu i w parafiach warszawskich. Tak na wszelki wypadek może coś się jednak przydać.
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... 10pl&op=gt
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... 07mz&op=gt
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... 71wa&op=gt
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Andrzeju_b2, Odnośnie powyższych linków, to w przypadku zasobu warszawskiego wśród rosyjskich bukw doczytałem się nazwiska BRaciszewski zamiast BArciszewski. Muszę spokojnie nad tym posiedzieć.
Nie znalazłem na stronach tych linków adresu umożliwiającego powiadomienie osoby która sporządziła zapis, o błędzie, pomóżcie! Janusz
12.04.2012 08:49

...w przypadku zasobu warszawskiego wśród rosyjskich bukw doczytałem się nazwiska BRaciszewski zamiast BArciszewski. Muszę spokojnie nad tym posiedzieć.
Nie znalazłem na stronach tych linków adresu umożliwiającego powiadomienie osoby która sporządziła zapis o błędzie, pomóżcie! Janusz


Tak, wiem o tym. W ówczesnych aktach metrykalnych deformacja nazwisk była powszechna i o dziwo nikt nie robił z tego problemu. Dla władz carskich liczyła się tylko „dusza”, która przybyła lub ubyła. Tak więc np. tenże sam
Syroczyński bywał pisany jako Seroczyński, Soroczyński lub Sroczyński
Dąbkowski, jako Dombkowski, Dębkowski, Dembkowski
Królikowska, jako Królewska,
czasem nawet w tym samym dokumencie.
Znam to z własnego drzewa.
Wątpię, by dziś jakakolwiek reklamacja została uwzględniona.
12.04.2012 16:12
Andrzeju_b2 w tym konkretnym przypadku wśród treści pisanej cyrylicą, w nawiasach napisano nazwisko literami polskimi "Braciszewski" a to niestety pośpiech osoby czytającej i indeksującej a to "któś" "A" wysłałem maila do szefów portalu
13.04.2012 20:25
Praktycznie znam wszystkich żyjących Barciszewskich i także losy Barciszewskiego pochowanego w Warszawie. Rodzina ma korzenie wielkopolskie i tylko losy i praca spowodowały przemieszczenie w inne miejsca Polski czy Świata(jest duża grupa w USA).
Korzystając z przyjaciela na Ukrainie dotarłem do informacji o Barciszewskim z Moskwy, który w ramach "czystek" stalinowskich został 1 1938 r rozstrzelany. Zanim zgłębiłem podłoże powodu Jego rozstrzelania, snułem różne teorie, także działania na rzecz Polski. Okazało się, że straceńców często wybierano także na podstawie książki telefonicznej i polsko brzmiącego nazwiska. WOT istoria. Dziękuję za podpowiedzi Janusz

Będąc przy temacie rozstrzelań, dotarłem do informacji o Kielisińskim(panieńskie nazwisko mej Mamy) rozstrzelanym w Moskwie w tym samym okresie.Mój pradziad Andrzej Kielisiński(rodowe nazwisko Kieleziński) został podczas Powstania Styczniowego żywcem pocięty piłą przez kozaków i od 1863 do +- 1907 jego grób w Pińczowie był bezimienny. Mój dziadek Mikołaj w 1907 r wystawił piękny nagrobek, stojący do dziś.
13.04.2012 20:38
Być może „Barciszewski” to także „Bartyszewski”. Poszerzyłoby to obszar poszukiwań. Łatwość przekręcania w XIX w. nazwisk w aktach metrykalnych była zdumiewająca.
Na warszawskich Powązkach jest grobowic Barciszewskich, w którym spoczywa Michał Barciszewski (1919-1989), sędzia, działacz pierwszej „Solidarności” (kw. 17-4-3)

Michał Barciszewski miał brata bliźniaka, który zginął w pierwszych dniach II wojny światowej. Michał został zamordowany w do dzisiaj niewyjaśnionych okolicznościach. Żona jego wyszła na kilkanaście minut a gdy wróciła zastała ciało męża zawinięte w dywan.