Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Wac Żółkiewka Lubelszczyzna (+ Czukiew k/Sambora)

23.08.2013 21:05
Od kilku lat prowadzę poszukiwania dotyczące etymologii nazwiska WAC oraz geografii jego występowania i historycznych uwarunkowań. Sam pochodzę z miejscowości Żółkiewka (Lubelszczyzna), skąd posiadam udokumentowane drzewo genealogiczne dla tego nazwiska sięgające ok.1720 roku. Wg słownika prof.Rymuta, w Polsce (w czasie powstawania nr PESEL - początek lat 90.) zarejestrowano 608 osób posługujących się nazwiskiem WAC. Największe skupienie występuje w woj.lubelskim oraz na Górnym i Dolnym Śląsku. Na podstawie poszukiwań internetowych, z książek telefonicznych (kiedyś dostępnych) i innych źródeł stworzyłem całkiem pokaźną bazę informacji dla nazwiska Wac. Jestem w kontakcie z osobami zajmującymi się profesjonalnie genealogią (UJ, UMCS, KUL), z którymi staramy się dociec początków tego nazwiska (pierwsze zapisy sięgają 1405 roku). W czasie poszukiwań i osobistych, głównie telefonicznych kontaktów dowiedziałem się, że całkiem spora grupa osób posiada swoje korzenie z okolic Sambora (miejscowość Czukiew), ale główny nurt dotyczy Żółkiewki.
Dlatego też szczególnie ciekawe dla mnie są też wszelkie informacje o ŻÓŁKIEWCE, jej mieszkańcach, historii etc. .
Być może zainteresowania te dotyczą szerszej grupy osób, dlatego serdecznie zapraszam do ewentualnej wymiany danych i dalszych wspólnych poszukiwań.
W oczekiwaniu na kontakt przesyłam serdeczne pozdrowienia

Odpowiedzi (12)

24.08.2013 14:36
Wg: http://www.stankiewicz.e.pl/index.php?kat=44&sub=555
Wac - od imienia Wacław, które stanowi nowszą postać imienia złożonego Więcesław, Więcław. Zmiana nastąpiła w okresie średniowiecza pod wpływem języka czeskiego (od imion Wacław, Wasyl, Wawrzyniec).
7.10.2013 20:39
Od kilku lat prowadzę poszukiwania dotyczące etymologii nazwiska WAC oraz geografii jego występowania i historycznych uwarunkowań. Sam pochodzę z miejscowości Żółkiewka (Lubelszczyzna), skąd posiadam udokumentowane drzewo genealogiczne dla tego nazwiska sięgające ok.1720 roku.


Panie Andrzeju,

W drzewie mojego męża występuje 5 osób o nazwisku Wac.
- Anna Wac żona Bolesława Kozdroja według drzewa które zostało sporządzone w 1965 roku urodzona w 1903 roku co nie zgadza się zupełnie z latami urodzeń jej dzieci (1896-1904) więc prawdopodobnie to pomyłka.
- Klementyna Wac urodzona 19.02.1907 żona Mieczyława Kozdroja (1896-1958)
- Genowefa Wac urodzona 16.01.1906 żona Stanisława Szerszenia (26.03.1898 - ?)
- Zygmunt Wac (23.12.1898 - ?) poślubił Wiktorię Nizińską (19.10.1901)
- Klementyna Wac (12.10.1925) I voto Chmielewska II voto Łagoda

Jeśli ma pan jakieś informacje na temat tych osób to bardzo proszę o kontakt tutaj albo na priv.
20.10.2013 23:43
Pani Magdo,
Dziękuję za informacje i uzupełniam Pani dane:
Anna Wac ur.5.06.1876 Żółkiewka-zm.1.01.1912 Żółkiewka
Klementyna Wac zm. 1989(ż.Mieczysława Kozdroja ur.23.07.1896)
Stanisław Szerszeń zm.7.04.1969
Zygmunt Wac wg. moich danych ur.11.(a nie 23??) 12.1898, zm.w czerwcu 1976r. w Żółkiewce-Wiktoria Nizińska zm.18.07.1986
Klementyna Wac I voto Chmielewska zm.9.12.1980

Pozdrawiam serdecznie
Andrzej Wac-Włodarczyk
24.10.2013 23:14
Panie Andrzeju,

Dziękuję bardzo za uzupełnienie moich informacji.

Jeśli chodzi o Zygmunta Wac to moja data najwyraźniej wynika z pomyłki i różnic w kalendarzu juliańskim i gregoriańskim - zgadzałoby się te 12 dni różnicy.
Tak jak pisałam mam drzewo stworzone w 1965 roku i nie jest ono już całkowicie czytelne więc mogą być to też moje błędy.

Napisał pan 'Klementyna Wac I voto Chmielewska' czy to znaczy że nie ma pan w swoich danych II voto?

Czy ma Pan informacje o potomkach Mieczysława Kozdroja i Klementyny Wac? Ja mam informacje że mieli dwóch synów - Mieczysława i ... - papierowe drzewo w tym miejscu jest dziurawe
9.01.2014 23:32
Pani Magdo,
Proszę wybaczyć, że dopiero teraz odpowiadam. Nie miałem informacji o Pani liście.... Wg moich danych Mieczysław Kozdrój (1896-1958) był dwukrotnie żonaty: I żona- Klementyna z domu Wac i mieli tylko jednego syna Henryka Kozdroja z którym jestem w kontakcie; II żona - Leokadia Książek z którą miał córkę Barbarę (Barbara Wykręt). Czy Pani dane pochodzą może z drzewa genealogicznego Czesława A.Kozdroja z Detroit???
Pozdrawiam serdecznie
Andrzej WW
15.01.2014 13:48
Witam Panie Andrzeju,
Dziękuję za informacje. To dokładnie to samo papierowe drzewo.
Więcej napisałam w PW
15.07.2016 00:09
Witam Panie Andrzeju,
już się kiedyś komunikowaliśmy na innym forum. W moim drzewie (Czukiew) występują moi pra pra:
Walenty Wac i jego żona Helena z d. Korotusz,
rodzice Agnieszki z d. Wac ( 188? - 1921/22) I voto Serafin ( z tego małżeństwa
urodził się mój dziadek Michał Serafin), II voto Kwaśniewicz.
Pozdrawiam Dorota
22.04.2017 19:19
Pani Doroto,
Właśnie przeglądam swoje notatki genealogiczne (ciągle brakuje czasu) i trochę porządkuję, bo np. w pierwszej (dawniejszej) korespondencji pisała Pani, że Helena (ż. Walentego) była z domu Kwaśniewicz. Tutaj jest korekta i dopiero tutaj jest poprawnie Korotusz, a Kwaśniewicz to nazwisko po drugim mężu Pani prababci Agnieszki. Czy może dowiedziała się Pani czegoś więcej? Bardzo serdecznie pozdrawiam Panią i Jej całą Rodzinę
12.11.2017 15:47
Witam,
Szukając informacji na temat Przodków trafiłam na Państwa forum. Szukam wszelkich informacji na temat nazwiska Kozdrój. Mieczysław Kozdroj i jego 2 żona Ludwika Kozdrój z domu Książek.
27.11.2017 04:01
Pani Doroto,
mój dziadek Józef Kwaśniewicz urodził się w Czukwi. W związku z tym mam trochę danych na temat osób pochodzących z tej wsi. I tak udało mi się sprawdzić, że Agnieszka Wac urodziła się 13 stycznia 1888 roku w Czukwi w domu nr 305, a jej dziadkowie to Jakub Wac i Maria z d.Kostuniak (?) oraz Maciej Korotusz i Magdalena z d.Jajko.
Jeśli ma pani dane jak nazywał się drugi mąż Agnieszki Wac to byłbym wdzięczny.
Pozdrawiam
31.07.2018 00:40
Witam.
W moim drzewie genealogicznym jest informacja, że mój prapraprapradziadek urodził się w Żółkiewce właśnie w r. 1765. Był to Maciej Kurdwanowski h Półkozic, syn Tomasza i Marianny Rogowskiej. Maciej ożenił sie później z Anną Małgorzatą Romanowską, pochodzącą z Adamowa, z którą miał pięcioro dzieci. Był współdziedzicem Sucholipia i dzierżawcą wspomnianego Adamowa. Zmarł 2 marca 1838r. w Tarnawatce. Zajmował się prowadzeniem posiadanego majątku.
Maciej miał o dwa lata młodszego brata Karola, który służył w regimencie I-ym Ostrowskiego w kompanii majora Zawadzkiego.
Tyle mi wiadomo. Do tego posiadam skan aktu zgonu owego praprapra...
Pozdrawiam, i życzę sukcesów w dalszych poszukiwaniach.
Witold
21.04.2021 11:24
Andrzej Wac został zamordowany w Czukwi przez UPA -Wątek Czukiew, pow. samborski