Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Tołłoczko

25.12.2013 12:45
Tołłoczko Konstanty ur 8 września 1885 w Steckach /koło Grodna/ syn Stanisława wnuk Antoniego ur 1801 tamże. Może jest jakaś rodzina?

Odpowiedzi (12)

27.12.2013 14:19
Stecki w tym czasie należały do parafii Kwasówka. Tyle, że Tołoczkowie tam raczej nie mieszkali (przynajmniej w pierwszej połowie tego wieku)... Możliwe, że chodzi o którąś z linii z parafii Odelsk lub Wielkie Ejsymonty. Może zna Pani żony tych Tołoczków?

Pozdrawiam serdecznie.
27.12.2013 22:31
Pani Izabelo

Księgi metrykalne z parafii Kwasówka znajdują się w Grodnie ( NIAB i ZAGS ).

Pozdrawiam

J.Tadeusz
tade.pod.je[małpka]wp.pl
27.12.2013 22:51
Są także, przynajmniej za lata 1865-1937 w Archiwum Archidiecezjalnym w Białymstoku.

Pozdrawiam serdecznie.
28.12.2013 16:07
Mój pradziadek Konstanty Tołloczko urodził się 8 września 1885 roku w Steckach. Zmarł 21 stycznia 1981roku. Jego ojciec Stanisław również w Steckach urodzony zmarł w czasie wojny.
Miał kilku braci, jeden z nich miał na imię Ludwik nazwiska żony nie znam, miał córkę Franciszkę z m.Sobolewską zmarłą bezdzietnie w czerwcu 1981 roku. Ojciec Stanisława - Antoni Tołłoczko urodził się w 1801 roku ale nie mam pewności czy też w Steckach. I tyle co wiem wstecz. Dziadek Konstanty miał brata Roberta i siostry Annę i Stanisławę. Robert i Anna po koniec wojny przyjechali do Polski i tu żyli, a Anna wyszła za mąż za Zaniewskiego i mieszkała do śmierci w Zaniewiczach. Dom w Steckach opuszczony został przez rodzinę kiedy uciekali przed "Armią Radziecką" w 1945 roku. Pewne jest że do Stecek skądś przywędrowali ale nie wiem skąd i kiedy. Jakbym pytała dziadka w odpowiednim czasie to może być że moja wiedza byłaby większa.A teraz żal poniewczasie. Pozdrawiam serdecznie Izabela.
30.12.2013 08:58
Pani Izabelo.

Czy znane są nazwiska i imiona żon, zarówno Stanisława jak i Antoniego. Dalej. Ludwik jest synem Stanisława czy Antoniego? O której wojnie Pani mówi w kontekście Anny Zaniewskiej. I jak się nazywał jej mąż z imienia.

Możliwe, że Antoni poślubił, którąś z aktorek w okolicy Stecki. Może Gorzkowską, może Korozankę, a może Steckiewiczównę. Stanisława rocznik mogłaby Pani przybliżyć, gdyż Stecki podlegały w tamtych latach kilku parafiom.

Pozdrawiam serdecznie.
12.01.2014 15:54
Witam!
Na razie wiem że mąż Anny z Tołłoczków Zaniewskiej ur w 1904 lub 1905 w Steckach córki Stanisława i Anny Tołłoczków mial na imię Jan. Antoni Tołłoczko miał chyba 7 synów:
Stanisława, Ludwika, Lucjana, Jana, Tadeusza- najmłodszego z braci. Rozjechali się po kraju Ludwik zajmował się odnawianiem kościołów.

Antoni Tołłoczko 1801-1908 jak widać żył 107 lat a grób jego jest w Kwasówce. Stanisław zmarł w 1942-3 roku w Steckach miał dobrze ponad 80 lat.
14.01.2014 15:47
Jego metryka tzn. metryka zgonu Antoniego na pewno jest w Białymstoku. Rzadko można spotkać w tamtych czasach taki wiek... Niezwykłe... Metryka ślubu Anny powinna być tam także. Obie w parafii Kwasówka. W latach 1793-1832 Stecki były w parafii Świsłocz Górna. W latach 1827-1832 na pewno nie było metryk Tołoczków w Świsłoczy Górnej.

Pozdrawiam serdecznie.
15.01.2014 20:11
Dziękuję panie Ludwiku i mam pytanie. Pradziadek mój czyli Konstanty Tołłoczko podobnie jak jego przodkowie pieczętował się herbem Pobóg. W różnych artykułach spotkałam się z określeniami o książecej rodzinie Tołłoczków lub bojarach Tołłoczkach. Moi 100 czy 200 lat temu byli drobną szlachtą i podobno mieli 60 ha ziemi. Oczywiście dopóki im nie zabrali przyjaciele ze wschodu. może Pan wie coś o historii rodu. Pozdrawiam serdecznie.
30.04.2014 23:30
Nie wiem, czy to może być istotna informacja, ale wiem, że rodzina Tołłoczków posiadała majątek Wierdomicze/k.Wołkowyska, z przekazów ustnych rodzinnych (nie wiem, czy to prawda), zarządcami w tym majątku mogli być Zaniewscy. Ci mieli wychowywać moją babcię - Romanowską.
8.01.2017 17:54
Właśnie jest rodzina KonstantegoTołłoczki . SĄ dzieci Stanisławy Tołłoczko. Z bratem ROBERTEM mieszkali na mazurach W okolicach Morąga i tam umarli.
15.12.2019 00:39
Genealogia Tołłoczków
- tu znajdziesz swoich także albumy dawnych fotografii

https://www.rodygrodzienskie.pl/grupy-r ... tolloczko/
https://www.rodygrodzienskie.pl/grupy-r ... tolloczko/
https://www.rodygrodzienskie.pl/galeria-2/
16.12.2019 18:42
Witam, przepraszam, że wtrącam się do rozmowy. Jak Babcia Romanowska miała na imię? Moja prababcia nazywała się Katarzyna Romanowska. Mieszkała prawdopodobnie w miejscowości Nuszcze, pow. Złoczów. Czy to coś Pani mówi? Dodam jeszcze dla informacji tutaj piszących, że w Gliwicach była rodzina o nazwisku Tołłoczko. Pani była dentystką. W razie potrzeby mogę poszukać jakichś informacji na ich temat. Pozdrawiam.