23413. Mingielewicz

Dział właściwy i jedyny do umieszczania postów typu "Szukam tego i tego". Wpisz tutaj swoje poszukiwania - ale koniecznie zaznacz że obserwujesz wątek (powiadomienie o odpowiedzi) - otrzymasz maila jeśli ktoś odpisze.
Prośby:
* Logowanie Aby dodać ogłoszenie musisz być zalogowany. Zarejestruj się
* No mail Prosimy nie umieszczać adresów mailowych (adresy mailowe będą KASOWANE) - po pierwsze to generuje spam, a po drugie informacje mogą się przydać też innym. W zamian proszę zaznaczyć "Powiadom mnie jeśli ktoś odpowie" - pod postem w edycji.
* Kolejne możliwości Gdy już napiszesz ogłoszenie sprawdź z czego jeszcze możesz skorzystać.
* UWAGA !!! - Ogłoszenia osób nieaktywnych na forum mają trwałość najwyżej kilka miesięcy. Skorzystaj z innych możliwości a ogłoszenie będzie działać.

Mingielewicz

Postprzez Sonka » 24.02.2014

Szukam informacji o Mikołaju Mingielewiczu , kapitanie Wojsk Carsko-Rosyjskich , ur. ok. roku 1825 . Po zakończeniu służby dzierżawił osadę Brzozówka koło Kazunia Polskiego . Tam też urodziła się jego córka Helena Paulina Julia . Przypuszczam , że następnie osiedlił się w okolicach Wilna .
z góry dziękuję - Zofia
Sonka
Aktywny Animator
Aktywny Animator
Medale: 2
Uzyskanie dokumentów (1) Drzewo genealogiczne (1)

Odp: Mingielewicz

Postprzez Sonka » 07.04.2014

Wyjaśniło się już coś nieco w sprawie Mikołaja Mingielewicza . Znalazłam jego akt zgonu . Zmarł w Warszawie w roku 1882 , pochowany jest na cmentarzu powązkowskim . Grób zachowany jest w dobrym stanie .
Mam jednak inny problem , a mianowicie gdzie mogę znaleźć akta metrykalne z guberni kowieńskiej z lat 1820 i późniejszych ? W akcie zgonu napisano , że Mikołaj urodził się w Pietraszunach (mam nadzieję ,że poprawnie odczytałam miejscowość ) , gubernia kowieńska .
Za wszelkie podpowiedzi i sugestie , będę wielce zobowiązana .

pozdrawiam - Zofia
Sonka
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Postprzez Tadeusz Podgorski » 07.04.2014

Pani Zofio

Pietraszuny należały do parafii Twerecz ( obecnie Litwa - rejon Ignalino - okręg Ucian ). Księgi metrykalne z tej parafii znajdują się w LVIA w Wilnie oraz Archiwum Okręgowym w Kownie.

Pozdrawiam

J.Tadeusz
[email protected]
Tadeusz Podgorski
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Postprzez Sonka » 09.04.2014

Panie Tadeuszu !

Stokrotnie dziękuję . Pan , jak zwykle , jest niezawodny !

pozdrawiam serdecznie - Zofia
Sonka
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Postprzez Bozenna » 17.05.2014

Dzien dobry,
Czy moglabym prosic Zofie o kontakt ?
Pomagam w poszukiwaniach kuzynce ze Stanow Zjednoczonych, ktora nie zna juz jezyka polskiego.
Ona jest corka Marii Mingielewicz, a wnuczka Waclawa Mingielewicza.
Odnalazlam slub Waclawa w katedrze Sw. Jana w Wilnie (rok 1914).
Waclaw Mingielewicz mieszkal w 1914 roku w Wilnie (parafia Swietego Jakuba i Filipa), ale tam sie nie urodzil. Sprawdzilam metryki parafii Swietego Jakuba i metryki parafii Swietego Jana. Nazwisko Mingielewicz w nich nie wystepuje.
Rodzice Waclawa to Jan Konstanty Mingielewicz i Julianna Kozlowska.
Nic wiecej nie moge znalesc.
Nazwisko jest rzadkie. Nie wiem skad pochodzila ta rodzina.
Moze Zofia moglaby mi troche pomoc ?
W ktorym roku urodzila sie Helena Paulina Julia Mingielewicz?
Czy znane jest jej rodzenstwo?
Z gory dziekuje i serdecznie pozdrawiam,
Bozenna
Bozenna
Zainteresowany
Zainteresowany
Imię i nazwisko: Bozenna Alexandra Derecka-Dupuis

Postprzez Sonka » 28.05.2014

Witam Panią !

Mikołaj Mingielewicz , jak pisałam we wcześniejszym poście , urodził się w Pietraszunach (gubernia kowieńska) w roku 1824 lub 1825 r.
Ożeniony był z Pauliną Jacobson (Jakobson) . Ich jedyne dziecko , córka Helena Paulina Julia urodziła się we wsi Brzozówka , par. Kazuń Polski dnia 21 maja 1864 r. (chrzest dnia 1 czerwca 1864) , nr aktu 32. Niestety nie znalazłam jeszcze aktu ślubu Mikołaja i Pauliny .
Z moich poszukiwań wynika , że później wraz z rodziną przeniósł się do Warszawy . Tam zajmował się między innymi handlem drewnem . Zmarł dnia
6 grudnia 1882 r. ( Warszawa , par. Wszystkich Świętych , nr aktu 1069) , pochowany jest na Powązkach . Jego grób zachowany jest w dobrym stanie . Paulina - żona Mikołaja - zmarła dnia 26 czerwca 1904 r. , pochowana jest na Cmentarzu Ewangelicko- Augsburskim w Warszawie .

Rodzice Mikołaja Mingielewicza to : Marek i Helena Laube . Mikołaj miał 4 braci : Adama , Konstantego , Mikołaja i Stanisława . Stanisław miał natomiast syna Jana . Być może Pani kuzynka jest praprawnuczką właśnie tegoż Jana .

Adam Mingielewicz , ur. się w 1821 r. (niestety nie wiem gdzie) , zmarł 30 grudnia 1893 r. Jego akt zgonu znajduje się w parafii św. Jana w Wilnie (nr aktu 605) . Pochowany jest na wileńskiej Rossie . Wraz z nim spoczywa jego żona Helena z Adamkowiczów , ur. 1842 , zmarła 5 marca 1928 r.

Pani Bożenno , na razie tylko tyle udało mi się znaleźć . Mam nadzieję , że przydadzą się Pani te skromne informacje .

pozdrawiam - Zofia
Sonka
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Postprzez Bozenna » 29.05.2014

Zofia,
Bardzo dziekuje za informacje. Dzieki Pani pomocy odnalazlam akt zgonu Adama Mingielewicza w Wilnie.
Teraz szukam w ksiegach Swietego Jana (katedra) chrztow jego dzieci. Mozliwe, ze tam sie rodzily w latach 1860-1870.
Nazwisko nie jest popularne. Wydaje mi sie, ze byla tylko jedna galez Mingielewiczow w Wilnie.
Nie oddalam sie wiec narazie od Wilna.
Jesli znajde cos ciekawego, dam znac.
Serdecznie pozdrawiam,
Bozenna

P.S. Dziekuje Andrzejowi za zdjecie grobu na Powazkach.
Bozenna
Zainteresowany
Zainteresowany

Postprzez Sonka » 30.05.2014

Witam serdecznie !

Bardzo się cieszę , że choć troszkę pomogłam i dziękuję za Pani informacje . Ja również nadal będę poszukiwać rodziny Mingielewiczów . Myślę , że Wilno i okolice to właściwy trop. Jeśli tylko coś znajdę , zaraz napiszę .

pozdrawiam - Zofia
Sonka
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Re: Mingielewicz

Postprzez Bozenna » 17.08.2014

Witam serdecznie Pani Zofio,
Odnalazlam kilka dodatkowych informacji dotyczacych Mingielewiczow.

Jan Konstanty Mingielewicz urodzony prawdopodobnie okolo 1850/1860 roku mieszkal w Wilkomierzu ( litewska nazwa tego miasta: Ukmergé), w Gubernii Kowienskiej.
W Wilkomierzu rodzily sie jego dzieci miedzy 1880 a 1895 rokiem.
Nastepnie zamieszkal w Wilnie na Antokolu. Byl z zawodu prawnikiem.

Przeczytalam akt zgonu Mikolaja Mingielewicza. Miejsce jego urodzenia przyciagnelo moja uwage.
W akcie zgonu Mikolaja jest podana dodatkowa informacja "Okreg Wilkomierski".

Wies "Pietraszuny" faktycznie istnieje kolo miasta Twerecz, ale to nie jest dobry trop.
Z pomoca kolegow genealogow znalazlam jeszcze kilka innych wsi o tej samej nazwie.
Najlepiej pasuje (narazie) wies szlachecka Pietraszuny, powiat kowienski, parafia Zejmy,
albo wies Pietraszuny, powiat wilkomierski, parafia Siesiki.

Nazwisko panienskie Heleny, zony Mikolaja Mingielewicza, zostalo chyba zle odczytane.
Prawdobodobnie jest to nazwisko szlachty litewskiej "Lojwis" (L z kreska) - to musze jeszcze sprawdzic.

Pisze Pani, ze Marek i Helena Mingielewiczowie mieli 5 dzieci (Mikolaj + 4 braci) . Skad Pani to wie? Poprosze o szczegoly.
Serdecznie pozdrawiam,
Bozenna
Bozenna
Zainteresowany
Zainteresowany

Następna strona

Powrót do SZUKAM NAZWISKA (Szukam informacji o rodzinie xxx...)