Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Tekieli, Mastalerz, Leśniak, Kulpa

16.05.2014 13:57
Witam, poszukuję informacji na temat nazwisk: Tekieli, Mastalerz, Leśniak
Posiadam kawałek drzewa genealogicznego który przedstawię:
Moi przodkowie o których w tej części pytam pochodzą z okolic Droginia powiat Myślenicki, Osieczany powiat Myślenicki.

Walenty Mastalerz miał brata zwanego Łokietkiem, Walenty Mastalerz miał dość spore gospodarstwo w tej części Drogini która obecnie jest zalana przez jezioro dobczyckie. Walenty był Wójtem jednak skłonność do alkoholu sprawiła że pożyczał się u różnych ludzi, również żydów. Kiedy długi urosły sprzedał ziemię i kupił nowe gospodarstwo które było zapisane na jego żonę N. Również w Droginii ale innej jej części od rolnika który nazywał się Kania.

Walenty miał trzech synów: Józefa, Wojciecha, Wawrzyńca i dwie córki. Józef miał żonę Anne z domu Kulpa.
Ci zaś mieli syna Walentego(ur. 1905) i Marię (ur. 1910)

Walenty wziął sobie za żonę Wiktorię z domu Leśniak
Wiktoria miała rodzeństwo Jana, Katarzynę, Franciszkę, Zofię, Hannę.
Ich rodzicami byli Walenty(ur. ok 1860) i Elżbieta z domu N.
Walenty Leśniak był prawdopodobnie potomkiem Antoniego Leśniaka o którym znaleziono taką informację:
"Osieczany 11 listopada 1833 roku Sobolewski
W tym samym roku zezwolenia na ślub otrzymali Poradzisz, Antoni Leśniak oraz Jan Kościelniak wstępujący w stan małżeński z Marianną Rykalonką i Wojciech Topa biorący ze żonę Barbarę Konskową" dokument ten wydawał pozwolenie na ślub poddanych gdyż bez pozwolenia dworskiego takiego ślubu zawrzeć nie można było.

Walenty i Wiktoria (z domu Leśniak)
Mieli córkę Marię(ur.1934), snów: Wojciecha, Czesława i Józefa.

Maria wzięła za męża Ludwika Tekieli i mieli razem trójkę dzieci: Dankę, Helenę, Krystynę
Krystyna moja mama miała męża Henryka a z nim trójkę dzieci: Marka(mnie), Mariusza i Przemka

Co do Ludwika Tekieli, miał on braci Franciszka, Andrzeja, Józefa, oraz córkę Helenę która zmarła w wieku 14 lat na czerwonkę.
Ich rodzicami byli Jan Tekieli oraz Maria z domu N.

Brat mojego dziadka Franciszek miał żonę Marię z którym mieli dwójkę dzieci: Józefa i Stefana.
Józef ma żonę Marię z którymi mają dzieci: Krzysztofa, Rafała, Beatę (której nazwisko obecne to Górka), Pawła, Grzegorza, Tomasza, Monikę (jej obecne nazwisko to Kołodziejczyk), Józefa.

Drugi brat mojego dziadka Andrzej miał synów: Zdzisława, Marka(zmarł w wieku lat 21 na raka), oraz Leszka
Trzeci brat mojego dziadka Józef miał synów: Mariana, Stanisława, Jadwigę, Józefa, Małgorzatę.

Cała rodzina Tekieli zamieszkuje okolice Drogini powiat Myślenicki.

Nie mam zbyt wiele tych danych... Ale może coś się uda znaleźć.

Odpowiedzi (3)

16.11.2014 02:20
Wiem ze w Gorzkowie W woj swietokrzyskim był proboszcz o tym nazwisku Tekieli Tadeusz 1936 -1958-
1.07.2016 19:57
http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/docmetadat ... ublication
Gazeta Warszawska 1787 nr 99 generał Tekieli
Zarówno w okresie przedzaborowym jak i w czasie zaborów wiele osób było obcej narodowoości, więc nie można wykluczyć polskości Tekielego.

W tym samym okresie okazało się że słynny Potiomkin w obecności carycy Katarzyny w czasie spotkania z królem S. Poniatowskim - deklarował że mimo służby w armii rosyjskiej - wciąż jest poddanym polskiego króla.
10.01.2020 14:16
Panie Marku, proszę o kontakt. Jesteśmy rodziną.