Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

RACZEK Bronisława po mężu Nodzyńska

4.01.2015 20:05
Poszukuję informacji o rodzinie Raczków. Bronisława Raczek urodzona prawdopodobnie około 1890 roku, wyszła za mąż za Franciszka Nodzyńskiego s. Ferdynanda Stanisława i Walerii Eysmond. Franciszek zginął w Katyniu. Bronisława Nodzyńska zd. Raczek jest pochowana w grobie Nodzyńskich na cm. Kowale koło Radomia. Czy ktoś posiada jakieś informacje o rodzinie Bronisławy (rodzicach, rodzeństwie ...). Z góry dziękuję.

Odpowiedzi (4)

5.01.2015 11:09
Szanowna Osobo.

Trzeba dotrzeć do aktu ślubu. Słyszałem, że Franciszek Nodzyński (1890-1940), podczas I Wojny został okaleczony. Jego rodzice Ferdynand Nodzyński (1852-1933) i Waleria Eysmondówna (1854-1923), małżeństwo od 7(19) stycznia 1888 roku, posiadali majątek w Krogulczy Mokrej, parafia Kowala Stępocina, który odziedziczyli w 1904 roku po jej ojcu Piotrze Eysmondzie (1830-1905). Wujami Franciszka byli znani naukowcy Antoni i Józef Ejsmondowie, których biogramy można znaleźć w Polskim Słowniku Biograficznym, a także Feliks - właściciel Lisowa, położonego nieopodal miasta Kielce. Przez całe lata szukałem o nich informacji, więc to są precyzyjne dane, oparte o oryginalne metryki. Postaram się jeszcze zasięgnąć informacji u krewnych tej rodziny mieszkających jeszcze w Radomszczyźnie.

Wiem, że tu chodzi o rodzinę Raczek, lecz kiedy zmarła? Może w akcie zgonu są jakieś informacje?

Pozdrawiam serdecznie.
7.01.2015 20:57
Dziękuję za nowe informacje. Daty są cenne. Ferdynand Nodzyński (wszelkie metrykalne dane posiadam) to brat przyrodni mojej prababci (ich ojciec Franciszek po śmierci 1 żony ożenił się 2 raz). Syn Ferdynanda zginął w Katyniu. Symboliczny grób ma na cm. w Kowali. Ale rzeczywiście nic nie w o rodzinie Raczek. Nie wiem, gdzie się pobrali. Byłam w Kowali, ale niestety nie udało mi się skontaktować z nikim, kto mógłby mi udzielić informacji, księdza nie było a zakonnica nie była władna. Listownie nie udało mi się nic załatwić. Byłabym wdzięczna za dalsze informacje. Z pozdrowieniami
Anna Zawiła
29.03.2020 19:11
Raczej nazwisko RECZEK.
Pozdrawiam
jacek
30.03.2020 16:43
Dzięki.