Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Wiśniewscy (2)

29.07.2016 15:29
Rodzina Wiśniewskich // W poszukiwaniu Szlacheckich korzeni

Witam
Mam na imię Michał. Jestem zainteresowany historią, dlatego też chciałbym odkryć korzenie własnej rodziny, jej bohaterów jak i czarnych owiec. Zakładam własne drzewo genealogiczne.
Dopiero zaczynam, ale z biegiem czasu będę wrzucać więcej zdjęć i zbierać więcej informacji. Zapraszam każdego dla kto jest ciekawy swoich korzeni.

Jeżeli ktoś miałby jakiekolwiek informacje na temat moje drzewa genealogicznego, to serdecznie zapraszam do rozmowy, kto wie może jesteśmy rodziną?

Odpowiedzi (8)

4.08.2016 11:15
Z ktorych Wisniewskich jestes?

Pozdrawiam
Witold Wisniewski
17.08.2016 12:47
Witam

Osobiście zamieszkuję małe miasteczko pomiędzy Kutnem a Płockiem, miejscowość Gostynin. Dziadek z babcią mieszkają we wsi Robertów niedaleko Pacyny. Choć sami twierdzą że pochodzą z niedalekiej wsi Radycza. Moje imię Michał, mój ojciec Marek, Dziadek Jan, pradziadek Michał, prapradziadek Jan niestety dalej nie znam rodziny. Według Dziadka pochodzimy z okolic Warszawy. Posiadam zrobione prowizoryczne drzewo genealogiczne, nie wiem czy mogę tutaj wrzucić zrzutkę z ekranu.

Infomację na których najbardziej mi zależy (Choć szukam każdych informacji na temat własnej rodziny):

1. Poszukuję herbu mojej rodziny, pod naszym nazwiskiem jest bardzo dużo herbów oraz ich odmian poszukuję tego pod który podchodzi moja rodzina. Zaczynając przygodę z odkrywaniem korzeni, dowiedziałem się, że rodzina Wiśniewskich miała aż 3 herby Prus, Ramułt oraz własny (wikipedia). Każdy z tych herbów pochodzi z określonej okolicy Polski. Według opowiadań mojego dziadka nasze korzenie chylą się ku Warszawie (moim zdaniem również Łódź). Poszukuję dokumentów lub jakichkolwiek informacja aby potwierdzić jego słowa.

2. Poszukuję informacji na temat mojego pradziadka Michała Wiśniewskiego 1907-1939 r.. Z opowieści mojego dziadka (jego syna) pradziadek zginął ranny w bombardowanym szpitalu w Legionowie.
Cytuję słowa które udało mi się ustalić od dziadka ,,Pradziadek został powołany do kawalerii (prawdopodobnie 4 Pułk Strzelców Konnych ziemi Łęczyckiej) walczył z Ruskimi (sprawdziłem te informacje przytaczam informacje z Wikipedii ,,Pierwszą walkę pułk stoczył 1 września w rej. Działdowo - Lidzbark Welski Pułk walczył pod Narzymem (2 września), Płockiem (5 - 7 września), Mińskiem Mazowieckim, Kałuszynem, Majdanem, Sielcem. Duże straty pod Jacnią i Krasnobrodem zdecydowały o rozwiązaniu pułku 23 września") został ranny i znalazł przeniesiony do szpitala w Legionowie ( prawdopodobnie został ranny w bitwie pod Mińskiem Mazowieckim, gdzie został przeniesiony do szpitala w Legionowie). Szpital został zniszczony w wyniku bombardowania. Pradziadek leży w którymś z masowych grobów w Legionowie"

Pozdrawiam
Michał Wiśniewski
23.08.2016 21:10
Witaj Michale,

Dzieki za odpowiedz. Niestety nie udalo mi sie znalezc zadnych punktow wspolnych w naszych genealogiach (moj wypis znajdziesz tutaj: viewtopic.php?p=50155#p50155 ).

Niestety nie jestem w stanie pomoc Ci w punkcie drugim. Jesli zas chodzi o punkt pierwszy, chcialem upewnic sie, czy jestes pewien, ze Twoi przodkowie wywodzili sie ze stanu szlacheckiego? Nie wiem jak bardzo jestes zaawansowany jesli chodzi o genealogiczna materie, ale z doswiadczenia wiem, ze wielu poszukiwaczy sprawdza czy istnialy rodziny o tym samym nazwisku pieczetujace sie jakims herbem, i znajdujac je zaklada, ze i jego przodkowie sie takowym poslugiwali.

Sprawa jest bardziej skomplikowana, szczegolnie w przypadku nazwiska takiego jak Wisniewski (trzecie pod wzgledem popularnosci). Wsrod przodkow ludzi, ktorzy je dzis nosza znajdziesz przedstawicieli wszystkich stanow: szlachte, mieszczan i chlopow. Herbow naturalnie uzywala szlachta (pomijam zjawisko herbow nieszlacheckich, ktore na ziemiach polskich bylo, jak sie zdaje dosc marginalne).

Aby odpowiedziec sobie na pytanie jakiego herbu uzywali Twoi przodkowie, nalezy sie najpierw upewnic, ze przynalezeli oni do warstwy szlacheckiej. Wspomniales o kilku generacjach znanych Ci przodkow czy udalo Ci sie odnalezc ich akty metrykalne? Na tym forum znajdziesz sporo informacji o tym jak wygladaly akty metrykalne szlachty. Jesli akty metrykalne wskazuja na takie wlasnie pochodzenie (i nie ma w nich informacji o herbie), bedziesz musial przeprowadzic dodatkowe kwerendy aby dowiedziec sie nieco wiecej o swoich przodkach (jakie majatki posiadali, jakie urzedy publiczne sprawowali itp.). Kwerendy tego rodzaju powinny dac Ci odpowiedzi jakiej szukasz.

Mam nadzieje, ze te kilka slow komentarza nieco Ci pomoze w dalszych poszukiwaniach. Jesli objasnialem sprawy Ci dobrze znane, przepraszam, moze ten komentarz pomoze innym poszukiwaczom

Pozdrawiam serdecznie
Witold
31.08.2016 09:32
Witam
Dziękuję za tak obszerną odpowiedz i chęć pomocy. Dobrze Pan czuje jestem świeży, dlatego również biorę sobie Pana wskazówki za bardzo cenne.
Jako że praca dosyć mnie ogranicza, będę starał wrzucać informacje jakie uda mi się odnaleźć.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
Michał Wiśniewski
19.09.2016 11:59
Witam
Dziękuję za tak obszerną odpowiedz i chęć pomocy. Dobrze Pan czuje jestem świeży, dlatego również biorę sobie Pana wskazówki za bardzo cenne.
Jako że praca dosyć mnie ogranicza, będę starał wrzucać informacje jakie uda mi się odnaleźć.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
Michał Wiśniewski

Cześć,
Na tym forum raczej jesteśmy na "Ty" Genealogia jest hobby które wymaga wiele cierpliwości, więc nie spiesz się, działaj metodycznie, a na pewno uda Ci się odnaleźć wiele ciekawych informacji dotyczących Twoich przodków

Życzę Ci wiele wspaniałej zabawy i interesujących odkryć.

Pozdrawiam
Witold
23.09.2016 10:06
Cześć.
Właśnie tak podchodzę do Genealogii, jako hobby. Mam jeszcze do Ciebie pytanie, czy jako młoda, prywatna osoba, gdzie mogę się zgłosić po informacje. Okoliczny kościół nie chce udzielić żadnych danych. Ma takie prawo? Jakie są moje prawa do wiedzy na temat moich przodków?
Z góry dziękuję za odpowiedz
Pozdrawiam
Michał Wiśniewski
24.09.2016 19:56
Tak na szybko: na początek musisz znać parafię w której rodził się/żenił/umierał dany przodek. W bazie PRADZIAD znajdziesz informacje o zachowanych księgach metrykalnych wraz z informacją w jakim archiwum się ona znajduje (zlecasz kwerendę w odpowiednim archiwum). Sprawdz tzw. projekty indeksacyjne (część aktów jest zdigitalizowana i zindeksowana - więc łatwo można wyszukać w indeksie interesujące Cię osoby- o ile oczywiście tam są). Przejrzyj też dokładnie forum, znajdziesz mnóstwo dodatkowych pomysłów i miejc na szukanie informacji genealogicznie przydatnych.

Pozdrawiam
Witold
18.06.2019 09:00
Najprawdopodobniej Pan Wiśniewski, który zginął w Legionowie jest pochowany na zarośniętym przez drzewa cmentarzu w Wieliszewie. Trasa Legionowo-Zegrze po lewej stronie bliżej ronda przed Zegrzem. Cmentarz został zniszczony w II WŚ.
Waldemar Hoff
PS
Moja mama pochodzi z mazowieckich Wiśniewskich (okolice Nieporętu). Wiśniewscy z Mazowsza i Podlasia na ogół są pochodzenia pruskiego, stąd herb Prus.
Niestety, popularność nazwiska bardzo utrudnia poszukiwania.