Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Lamparski, Kautz, Hadryk, Wolanin, Kadamus

11.01.2017 22:27
Cześć ! Ostatnio zacząłem trochę kopać w różnych źródłach genealogicznych ale niestety w kwestii poszukiwań swojej polskiej rodziny trochę utknąłem i nie mogę z miejsca urszyć.

Szukam aktualnie następujących nazwisk/rodzin:

Lamparski - rodzina pochodząca z okolic Chraponia w powiecie rypińskim. Dziadek Jan brał udział w kampanii wrześniowej, w szarży pod Krojantami. Był szkolony w CWK w Grudziądzu. Po II Wojnie Światowej przeprowadził się do Szczecina. Prawdopodobnie ojciec Władysław a matka Katarzyna, z domu Kaniewska/Kaniecka (nie jesteśmy do końca pewni). Więcej na ten temat pisał też na forum mój przyrodni brat, który z dziadkiem miał osobisty kontakt, ja niestety na takowy się już nie załapałem.

Kautz - rodzina pochodząca z okolic Gniezna/Inowrocławia. Rodzina pochodzenia słowiańskiego następnie zniemczona i duża część przeniosła się na Hinterpommern i tam też mieszkali. Najdalej doszedłem do pradziadka - Christian Kautz, podobno brał udział w wojnach napoleońskich gdzie stracił nogę. Według pradziadka prowadził on gospodarstwo rolne na terenie starego miasta w Pyritz, aczkolwiek księgi które znalazłem zdają się tego nie potwierdzać. Prawdopodobnie był po prostu robotnikiem pracującym na farmie, z tego co mi wiadomo większość jego dzieci urodziła się i mieszkała w okolicy Pyrzyc, on sam również pochodził z Pyritz. Za żonę wziął Friederike Wilhelmine Klewe, która urodziła się w Wildenbruch bei Bahn. Mieli trójkę dzieci - Carla Franza, Marie, Friedriecha Wilhelma. Friedrich również był żołnierzem, brał udział między innymi w bitwie pod Gravellote i w kampanii przeciwko Austriakom w roku 1866 roku. Według podań mojego pradziadka Christian miał również siostrę, którą znam tylko z nawiska po mężu - Ottorf. Razem z mężem prowadziła gospodarstwo rolne w Rohrsdorf bei Bahn, gdzie podobno do tej pory stoi dom który ufundował jej mąż po swojej śmierci, przeznaczony na dom starców. Ojciec Christiana według ksiąg kościelnych pochodził ze Schlenzig i zmarł w Reinholdsfelde bei Schlawe. Dzieckiem Carla Franza był Bruno Kautz, który również służył w niemieckiej armii (zakładam, że w trakcie I WŚ) jednak żadnych wpisów na ten temat nie mogę znaleźć. Wydaje się uzasadnione stwierdzenie że był pielęgniarzem na terenie zakładu opiekuńczego Bethania w Szczecinie, gdzie tez na świat przyszła dwójka jego dzieci - Brunhilda i Eberhard. Eberhard zmarł w trakcie obrony Szczecina w marcu 1945 roku i jest pochowany na cmentarzu centralnym w Szczecinie. Nic nie wiadomo mi z kolei na temat rodziny ich matki - Gertrudy z domu Pflugradt, żadnych ksiąg, nic..

Rodzina Hadryk (tudzież Chadryk) stanowi swojego rodzaju tajemnicę. Wiem, że mój dziadek - Michał był pierwszym który zaczął pisać nazwisko przez H zamiast Ch. Rodzina pochodzi podobno z okolic Brześcia, wieś dokładnie nazywałą się Dołbniewo gdzie porzucili jakiś majątek za który rząd polski po II WŚ wypłacił jakąś rekompensatę. Jakimś tropem podobno jest osoba Salomei Soszyńskiej czy Suszyńskiej, która mogła być babcią lub matką Michała. Ojciec Bolesław Chadryk. Więcej mi nie wiadomo a i w jakichkolwiek źródłach, księgach itd. brak jest informacji na temat członków tej rodziny..

Kadamus/Wolanin - ta część rodziny pochodzi z województwa lubelskiego, dokładniej z okolic Tereszpola. W okolicy znajduje się też miejscowość Wolaniny, podejrzewam, że może mieć ona coś wspólnego z nazwiskiem moich przodków. Mój pradziadek - Władysław urodzony był w Tereszpolu i zmarł w Szczecinie, podobnie jak i moja prababcia Aniela, z domu Kadamus. Jej rodzicami z kolei według przekazów ustnych byli Michał Kadamus i Marianna Woć. Więcej nie wiem nic..

Jakakolwiek pomoc jest mile widziana i byłbym wdzięczny gdyby ktokolwiek był w stanie mi pomóc w dalszych poszukiwaniach

Odpowiedzi (1)

10.06.2021 19:25
Witam,
dziś przypadkiem trafiłam na Pana prośbę jeżeli jeszcze jest aktualna.
Znałam Pana prababcię Anielę i jej męża Władysława, byli oni spokrewnieni z moim ojcem Bolesławem Kadamus, Aniela Wolanin była siostrą jego ojca, Jana Kadamus, który mieszkał w Tereszpolu.
Wnukowie Wolaninów, Anieli i Władysława mieszkają w Szczecinie.
Jeżeli w jakiś sposób mogę pomóc proszę o kontakt.