Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Runge, Wewer (Vever), Cywiński i Misky (Miskey)

11.07.2018 15:52
Chciałbym przedstawić Wam drugą część artykułu o moich poszukiwaniach rodzinnych i historiach, które udało mi się dzięki nim odkryć. Być może ktoś z Was spotkał się już z nazwiskami, o których mowa w tym artykule?

http://www.cultureave.com/historia-zagu ... y-czesc-2/

Odpowiedzi (7)

22.07.2018 09:14
Witam,

Przeczytałam oba artykuły i czekam na następne. Historie rodzinne są często ciekawsze o powieści.

Dodam ciekawostkę, zagadkę o jednej osobie z artykułu. Czyżby już w 1902 dziennikarze konfabulowali?
Notka z czasopisma "Ameryka" z 1902 roku tycząca wyróżnienia dla A. Walberg-Dzierżanowskiego.
Czy autor skojarzył nazwisko z Heleną Rautenstrauch (z Dzierżanowskich) i tak sobie napisał, czy może coś w tym jest?
5.08.2018 09:49
Bardzo dziękuję za ten wycinek prasowy. Jest on przykładem na to, że warto szukać, bo mimo iż wydawało mi się, że odszukałem już wszystkie dostępne w sieci, tego nie widziałem! A właśnie on potwierdza moje przypuszczenia odnośnie pochodzenia Aleksandra. Trochę tutaj namieszano, m.in. z jego miejscem urodzenia. W metryce jego ślubu, którą posiadam, jako miejsce urodzenia Aleksandra podana jest Warszawa a nie Francja, ale poza tym to ciekawa informacja!
17.08.2018 19:27
Witam, a poniżej jeszcze jedna notatka o Aleksandrze Dierżanowskim z czasopisma "Wiek" z 18.06.1903 roku.
I tu sensacja Czyżby miała drugą żonę?
A z metryką może tak, jak u Gustawa Ehrenberga.
Pozdrawiam
Ewa
20.08.2018 00:45
No to mam orzech do zgryzienia z tym Ehrenbergiem - coś w tym musi być ...
20.08.2018 21:22
Jakoś nie zobaczyłem tego dodatku o żonie Syryjce ... Same tajemnice .... i niestety, niewiele szans na to, że kiedyś te tajemnice rozwiążę
3.09.2018 05:40
A tu dalsze zagadki.
Wycinek z "Dzieje porozbiorowe narodu polskiego: ilustrowane, Tom 2"
Czyli Baron Mohrenheim miał czterech synów z obu zwiąków. Jeden ambasador (ze związku z Józefą z Mostoswskich), a trzech pozostałych?

Ewa
4.09.2018 12:02
Moim zdaniem (na podstawie dokumentów które mam i kalkulacji odnośnie członków rodziny Dzierżanowskich i spokrewnionych z nimi), "mój" Aleksander był synem Konstantego (chyba brata Weroniki Dzierżanowskiej) i Walbergowej, której zresztą nazwisko dołączał do swojego. Kompletnie nie rozumiem tej historii o tym, jakoby był synem Weroniki ... Albo kłamią ówczesne gazety, albo zapiski w metrykach kościelnych. To naprawdę jest spora zagadka
W każdym razie dziękuję za kolejne wycinki, może kiedyś ułożą się w pełen obraz.