Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Całka

24.12.2019 03:06
Witam,
Poszukuję przodków o nazwisku CAŁKA.

Niestety przeszukałam wiele ksiąg metrykalnych i nie mogę odnaleźć aktu chrztu/ urodzenia Jana Całki (mojego pradziadka).
To samo dotyczy dalszych pokoleń Jana. Ze znalezionego aktu ślubu można jedynie odczytać, imiona jego rodziców, których też znaleźć nie potrafię.
Jeśli ktoś ma jakieś dane na temat nazwiska lub ma przypuszczenia gdzie można szukać ich metryk, proszę śmiało włączać się do dyskusji.

Dotychczasowe potwierdzone dane o rodzinie:

Jan Całka
14.10.1897 - 05.07.1972
Miejsce urodzenia: parafia w Łętowni, dekanat Rudnik diecezji przemyskiej w prowincji małopolskiej [dane z aktu ślubu]
Rodzice: Michał Całka, Marianna Jaroń
Ślub ze Stanisławą Jędrzejewską: 21.10.1919 Chełm, lubelskie

Krótka historia Jana Całki, jaką znam:
Pochodził z okolic Rudnika Nad Sanem. Służył w armii jako starszy żołnierz VI Dywizjonu Taborów Kolumny Transportowej. Prawdopodobnie jego oddział wojska stacjonował w okolicach Chełma lubelskiego, gdzie poznał Stanisławę Jędrzejewską, wzięli ślub. Miał trójkę dzieci - Bronisława, Edwarda i Janinę. Przez bliżej nieokreślony czas zamieszkiwali w Dorohusku i Strupinie niedaleko Chełma. Jan wyjechał do Warszawy, prowadził własną piekarnię oraz Zakład Napraw Urządzeń Piekarniczych w Pilawie (był mistrzem w fachu - naprawy pieców do chleba). Żona została na roli sama, gdyż dzieci zabrał ze sobą w trosce o lepszą przyszłość. Prawdopodobnie walczył w czasie Powstania Warszawskiego, jednak nie ma co do tego pewności. Po wyjeździe do Warszawy miał kobietę, która później zmarła, a po jakimś czasie miał już nową, jednak ich wspólne losy nie są znane, można jedynie przypyszczać, że z ich związku narodziły się nowe pokolenia Całków. Pochowany został w Rudniku Nad Sanem, gdzie mieszka/mieszkała rodzina (podobno wielu Całków pochodzi z tych stron).