Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Schefke

15.01.2020 09:25
Witam, Mam do Państwa pytanie dotyczące pochodzenia nazwiska mojego przodka, który nazywał się Franz Schefke. Urodził się on około roku 1800 (1798) na Oksywiu w Gdyni. Wtedy jeszcze Oksywie należało do województwa Wejherowo, gdyż Gdynia nie była miastem. Istnieje wiele wariantów tego nazwiska, a są one następujące: Szefke, Szefk, Szew, Schefke, Scheffke Schefk, Szefka, Schefka, Scheffka, Szewka, Szewke. W dokumentach pisze się to nazwisko zawsze Schefke, ale Pomorze było pod pruską administracją, więc być może urzędnicy zniemczali kaszubskie nazwiska. Mam swoją własną hipotezę, że etymologia tego słowa pochodzi od słowa "szew", co oznaczało "szyć" w prasłowiańskich językach. Po polsku utworzonoby nazwisko Szewkowski, jednak ponieważ moja rodzina pochodzi z Pomorza, a konkretnie z Kaszub, nazwisko to wymawia się "Szewk", ponieważ wiele nazwisk na Pomorzu tak jest konstruowana. Istnieje wiele kaszubskich nazwisk utworzonych w ten sposób, a mianowicie Miotk(e), Foppke, Petk(e), Dopk(e). Mają one albo kaszubski rdzeń, albo niemiecki, choć bardziej prawdopodobne wydaje mi się, że część z nazwisk brzmiących po niemiecku zmieniła swoją kaszubską formę na taką która jest łatwiejsza do wymówienia, zwłaszcza przez niemieckich urzędników w Prusach za czasów zaborów. Powodem takiej interpretacji przeze mnie odmiany mojego nazwiska jest to, że w domu mój ojciec mówił czasem żartobliwie do mojej mamy "Szefkowa", do mnie "Szefkówna". Jego ciocia zapisana jest w Urzędzie Stanu Cywilnego jako Hedwig, w czasie gdy rodzina zazwyczaj mówiła do niej "Jadzia". Moja rodzina pochodzi z Kaszub, które w zasadzie nigdy nie należały do Polski, poza okresem międzywojennym i w niektórych innych okresach, gdy polscy królowie przejmowali zwierzchność na Pomorzem. Na przykład Orłowo (Gdynia) należało kiedyś do biskupstwa w Oliwie i ziemie te przekazywane były w formie wynagrodzenia polskiej szlachcie. Orłowo, a konkretnie majątek w Kolibkach należał między innymi do króla Jana II Sobieskiego i do Radziwiłłów, a oni nie należeli do szlachty kaszubskiej. Najważniejszą sprawą dla mnie jest znalezienie miejsca, gdzie mogłabym sprawdzić nazwiska rodziców Franza Schefke, gdyż w zasobach internetowych nie znalazłam takich informacji oraz etymologii nazwiska mojego ojca. Szefke nie ma rdzenia"szef" w znaczeniu "kierownik", gdyż po niemiecku szef to "boos", a zapożyczenie z angielskiego pisze się po niemiecku "chef" bez s. Na Pomorzu najwięcej osob z tym nazwiskiem mieszka koło Wejherowa, jest ich około 59. Zastanawiam się więc czy wszyscy nie mamy jednego przodka i czy przypadkiem rodzina ta nie przywędrowała z Niemiec, choć przy założeniu, że rdzeniem nazwiska jest jednak prasłowiański "szew", ta teoria by upadła. Tym niemniej cały czas zastanawiam się dlaczego tak mało osób nosi to nazwisko. Wszyscy mieszkają blisko siebie, w odległości kilkudziesięciu kilometrów. Najwięcej osób o nazwisku Szefke mieszka w Strzelnie koło Wejherowa. Najstarszym przedstawicielem "rodu", który nie należy do mojej rodziny jest Panemrius Szefke, urodzony w 1666 roku. Ponieważ sporo imion "rodu", ale nie z mojej rodziny ma imiona Martinus, Georgius, Panemrius itp. zakładam, że imiona te zostały utworzone przez księdza, który znał łacinę, zatem Panemrius oznaczałoby "panem" czyli chleb po łacinie, rius byłoby końcówką dodawaną do rdzenia. Dziękuję i pozdrawiam