Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Szefke

15.01.2020 09:55
Witam, mam jeszcze jedno pytanie, które dotyczy rdzenia "szef". W słowniku "szef" to tytularny szef pułku, jednak moja rodzina nie mieszkała w Rzeczpospolitej, tylko na Pomorzu, była raczej mało zamożna, nie posiadała ziemi, nie miała księży wśród swoich przodków, pochodziła prawdopodobnie z małej miejscowości Strzelno koło Wejherowa, które jest wioską, a nie miastem. Mój ojciec bardziej skłaniał się do traktowania swojego nazwiska jako szefa, a tego rodzaju inklinacje często mają historyczne żródło. Z mojego doświadczenia wynika, że ludzie często wiedzą skąd pochodzi ich rodzina i jak interpretować pewne zjawiska. Ma to związek z przekazywaniem takiej wiedzy drogą ustną. Z tego względu wiem, że moja rodzina pochodzi z Kaszub, gdyż nigdy nie mówiono w rodzinie o innym pochodzeniu przodków mojego ojca. Mój ojciec miał też bardzo pozytywny stosunek do Niemców, gdyż na Pomorzu mieszkali zniemczeni Kaszubi i Niemcy. Mówię oczywiście o okresie przed drugą wojną światową. Dziękuję i pozdrawiam