Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Hrycak / Grycak family register

12.03.2020 13:11
Hello
Dear participants in this group, I am looking for records of my great-grandfather Andrzej Hrycak / Grycak, born in December 1895,
probably in Wlodawa, his parents were married in Dolhobrody, some brothers were born in Rozanka / Wlodawa, and all their children were born in Rozanka / Wlodawa.
Her parents were Klemens Hrycak / Grycak and Anna Baj They were married in Dolhobrody in the year 1894 (I already found this record)

Andrzej Hrycak / Grycak married Aleksandra Solomieniuk between 1915 and 1919 (I still haven't found anything)

Andrzej Hrycak / Grycak's sister, Zofia Hrycak / Grycak was born in Wlodawa in February 1908 (I already found this record)

Anna Hrycak / Grycak's sister, Zofia Hrycak / Grycak was born in Wlodawa in September 1901 (I didn't find this record)

Anna Hrycak / Grycak's sister, Zofia Hrycak / Grycak Married in Wyryki in February 1920 (I already found this record)

Son Jan Hrycak / Grycak, my grandfather son of Andrzej and Aleksandra was born on November 24, 1924 in Poland, (I already found this record)

Daughter Marja Hrycak / Grycak, my grandfather son of Andrzej and Aleksandra was born in May 1919 in Poland, (I already found this record).

Daughter Helena Hrycak / Grycak, my grandfather son of Andrzej and Aleksandra was born in March 1922 in Poland, (I already found this record).

Thanks for any and all help.


TŁUMACZENIE


Witaj
Drodzy uczestnicy tej grupy, szukam akt mojego pradziadka Andrzeja Hrycaka / Grycaka, urodzonego w grudniu 1895 roku,
prawdopodobnie we Włodawie, jego rodzice pobrali się w Dolhobrody, niektórzy bracia urodzili się w Różance / Włodawie, a wszystkie ich dzieci urodziły się w Różance / Włodawie.
Jej rodzicami byli Klemens Hrycak / Grycak i Anna Baj. Pobrali się w Dolhobrody w 1894 roku (już znalazłem ten rekord)

Andrzej Hrycak / Grycak poślubił Aleksandrę Solomieniuk w latach 1915–1919 (nadal niczego nie znalazłem)

Andrzej Hrycak / siostra Grycaka, Zofia Hrycak / Grycak urodziła się we Włodawie w lutym 1908 roku (już znalazłem ten rekord)

Anna Hrycak / siostra Grycaka, Zofia Hrycak / Grycak urodziła się we Włodawie we wrześniu 1901 r. (Nie znalazłem tej płyty)

Anna Hrycak / siostra Grycak, Zofia Hrycak / Grycak Żonaty w Wyrachach w lutym 1920 roku (już znalazłem ten rekord)

Syn Jan Hrycak / Grycak, mój dziadek syn Andrzeja i Aleksandry urodził się 24 listopada 1924 r. W Polsce (już znalazłem ten rekord)

Córka Marja Hrycak / Grycak, mój dziadek, syn Andrzeja i Aleksandry, urodził się w maju 1919 r. W Polsce (już tę płytę znalazłem).

Córka Helena Hrycak / Grycak, mój dziadek syn Andrzeja i Aleksandry, urodził się w marcu 1922 r. W Polsce (już tę płytę znalazłem).

Dzięki za wszelką pomoc.