Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Purtalowie i rodzina

9.05.2020 18:12
Prababcia

Jestem potomkiem w prostej linii Marjanny Zajączkowskiej, córki Bonifacego i Katarzyny ze Ścisłowskich, urodzonej w Parczewie. Była Ona żoną Mateusza Purtala. Z mężem Mateuszem miała m.innymi Syna Antoniego Purtala - przedwojennego vice-burmistrza miasta Łodzi. Z posiadanych dokumentów wynika, że św. Urszula Ledóchowska była kuzynką Antoniego i matką chrzestną Jego córki Krystyny. Chciałbym ustalić jakież to było powiązanie Rodzinne. Prosze o pomoc. Zdzisław B. Kaczmarczyk

Odpowiedzi (1)

10.05.2020 15:46
Dzień dobry,
na szybko sprawdziłem drzewo genealogiczne rodziny Purtal, które przedstawia się następująco:
    Antoni Purtal
      Mateusz Purtal i Marianna Zajączkowska
        Tomasz Purtal i Marianna Gomółka vel Zgorzałek
          Jan Purtal i Katarzyna Znoj - Wawrzyniec Zgorzałek i Helena Sojka
            Szymon Purtal i Łucja Chromik oraz Michał Znoj vel Zień i Łucja Grzywacz - Filip Zgorzałek i Marianna Sojka oraz Józef Sojka i Marianna Pietrucha
Nie mogę odtworzyć linii Marianny Zajączkowskiej, bo nie wiem skąd pochodzi.

Niemniej jednak nie bardzo widzę tu związek z rodziną hrabiów Ledóchowskich. Może fakt podawania Krystyny do chrztu wynikał z pozycji Antoniego w Radzie Miasta Łodzi? Bo rodzinnie w XIX nie widzę koligacji, zaś zważywszy na różne sfery społeczne do jakich przynależeli Antoni Purtal i Julia Maria hr. Halka-Ledóchowska (św. Urszula) mam pewne wątpliwości do możliwości koligacji rodzinnych. A może to jakaś koligacja od strony żony Antoniego?
Sama św. Urszula od strony matki - Szwajcarki Josephy Salis-Zizers raczej nie może być skoligacona z polskimi rodzinami. Natomiast od strony ojca, Antoniego Augusta hr. Ledóchowskiego, patrząc na jego przodków mamy do czynienia z rodami hrabiów Ostrowskich, Gorskich, Sierakowskich h. Dołęga, Dönhoffów, Godlewskich; zatem nie dopatruję się koligacji rodzinnych aż do przełomu XVIII i XIX wieku, jeżeli nie wyżej.