Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Wilk Rozalia / Wich Rozalia Zygfryd Nowak, Jadwiga Nowak

24.05.2020 19:34
Poszukuję informacji o Rozalii Wilk (bądź Wik, Wich, Wiecha, w dokumentach było niezbyt czytelne), która wyszła za mąż za Zygfryda Nowaka. Parze tej w 1932 urodziła się córka Jadwiga Nowak, wieś Cekanów powiat Piotrków Trybunalskich. Rozalia i Zygfryd to moi pradziadkowie, Jadwiga to biologiczna babcia. Szukam jakichkolwiek informacji o pradziadkach i babci. W latach powojennych Jadwiga wyjechała ze swojej rodzinnej miejscowości. Przebywała po kolei w Gdyni, Szczecinie, przez krótki czas w Międzyzdrojach, a następnie w Świnoujściu. W Świnoujściu mieszkała przez kilka lat. Tutaj urodziła swoje dzieci, trójkę z nich (syna i dwie córki, w tym moją mamę oddała do adopcji). Na Świnoujściu trop mi się urywa. W związku z tym poszukuję jakichkolwiek informacji o swojej biologicznej babci Jadwidze Nowak, jej rodzicach a moich pradziadkach, jak również jej potomkach. Pozdrawiam. Beata.

Odpowiedzi (2)

25.05.2020 17:45
Beatko,
twoje poszukiwania są bardzo trudne ze względu na popularne nazwisko
czy próbowałaś na Facebooku? to jest chyba właściwa strona
https://www.facebook.com/groups/794419990675871/
https://www.laczymywiezi.pl/poszukiwani ... -rodzicow/ tu można poczytać o stronie prawnej (detektywa oczywiście nie radzę - tysiące złotych)

sprawdziłam do 1909 r. parafię Milejów pod którą podlegał Cekanów, ale nie ma tam ur. Zygfryda

poprosiłabym w USC Milejów o przejrzenie 1925-1932 czy nie ma ślubu i jakie dokumenty muszę dostarczyć celem udowodnienia pokrewieństwa

akta sądowe adopcji z lat 50-60 (jeśli np. nie zostawiła dziecka w szpitalu) będą chyba w archiwum w Szczecinie - zadzwoniłabym tam czy są i zapytała jakie dokumenty muszę przesłać, aby zlecić poszukiwanie (kosztowne)

Imię Zygfryd wskazuje na Śląsk i jest tu jeden Zygfryd i wiele Wilków, ale czy to tak? ślubu nie ma
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... =&to_date=

jestem laikiem, jeśli chodzi o takie poszukiwania, ale może coś się przyda...

pozdrawiam serdecznie
Małgorzata
25.05.2020 22:48
Dobry wieczór Pani Małgorzato. Dziękuję za odpowiedź i udzielone porady. Co do facebooka to dałam ponad rok temu ogłoszenie na jednej z grup adopcyjnych, ale mimo wielu udostępnień na całą Polskę i nie tylko, to nic to nie dało. Czy pradziadek Zygfryd urodził się w Cekanowie, tego nie wiem. Możliwe, że niekoniecznie. Ale tam urodziła się córka pradziadków Jadwiga Nowak, Cekanów powiat Piotrków Trybunalskich.W różnych dokumentach występują różne daty urodzenia Jadwigii. Nie wiem czy wynika to z błędu piszącego czy z bałaganu. 16.10.1932 i 10.10.1932. W akcie urodzenia mojej mamy podany jest 16 październik, więc ta chyba będzie prawidłowa! W dokumentach z tamtych lat jest dużo błędów, co jeszcze bardziej utrudnia poszukiwania. Ale cóż zrobić...
Pisałam do USC w Piotrkowie ale tam Jadwigii Nowak nie znaleziono. Więc chyba będę musiała, tak jak Pani pisze, skontaktować się z USC w Milejowie.Odnośnie wglądu do akt sprawy adopcyjnej, to mam już przygotowany wniosek o wgląd do akt, ale zastanawiam się czy będzie tam coś więcej niż już wiem. Mam akt orzeczenie adopcji i nie wiele z niego wynika. Odnośnie nazwiska prababci to w różnych dokumentach jest różnie podane i mało czytelnie : Rozalia Wików (przypuszczam, że chodzi o Rozalię z Wików), Wichów, Wilków. Więc tutaj nie mam pewności. Ta sprawa jest trudna, chociażby ze względu na dużą już odległość w czasie od tamtych wydarzeń i tak jak Pani pisze bardzo popularne nazwisko. Niemniej nie poddaję się! Pani Małgosiu, dziękuję Pani serdecznie za udzielone rady i pozdrawiam. Beata.