38751. Poseł Lupa Podłowski i jego herb

Dział właściwy i jedyny do umieszczania postów typu "Szukam tego i tego". Wpisz tutaj swoje poszukiwania - ale koniecznie zaznacz że obserwujesz wątek (powiadomienie o odpowiedzi) - otrzymasz maila jeśli ktoś odpisze.
Prośby:
* Logowanie Aby dodać ogłoszenie musisz być zalogowany. Zarejestruj się
* No mail Prosimy nie umieszczać adresów mailowych (adresy mailowe będą KASOWANE) - po pierwsze to generuje spam, a po drugie informacje mogą się przydać też innym. W zamian proszę zaznaczyć "Powiadom mnie jeśli ktoś odpowie" - pod postem w edycji.
* Kolejne możliwości Gdy już napiszesz ogłoszenie sprawdź z czego jeszcze możesz skorzystać.
* UWAGA !!! - Ogłoszenia osób nieaktywnych na forum mają trwałość najwyżej kilka miesięcy. Skorzystaj z innych możliwości a ogłoszenie będzie działać.

Poseł Lupa Podłowski i jego herb

Postprzez PanZupaN » 06.08.2020

Szanowni Państwo, zwracam się z prośbą o pomoc w wyjaśnieniu kwestii, która mnie męczy od bardzo dawna.
Jestem rekonstruktorem - odtwarzam postać XV wiecznego rycerza polskiego na wydarzeniach rekonstrukcyjnych. Do tej pory występowałem pod herbem po matce, jednak wiedząc sporo o swojej rodzinie i szukając, by wiedzieć jeszcze więcej, natknąłem się na to https://kpbc.umk.pl/Content/187852/Maga ... HD_008.pdf
Jest tu wzmianka o pośle, który zwał się Lupa Podłowski. Wspomniany jest dwukrotnie, między innymi jako "najzaciętszy zwolennik
stronnictwa Bony i Kmity." Skoro był szlachcicem, skoro był szlachcicem, miał jakiś herb... Nie jestem w stanie jednak określić jaki, ponieważ nazwisko to nie figuruje w żadnym herbarzu... Frustrujące... Chciałbym móc występować pod herbem od swojego nazwiska, jednak nie mogę, bo nie wiem nawet jak on wygląda. W samej rodzinie było również paru posiadaczy ziemskich jeszcze do czasów drugiej wojny światowej. Władysław Podłowski był właścicielem majątku ziemskiego Bałuczyn.
Cóż, docenię każdą wskazówkę, nawet najdrobniejszą.
Z wyrazami szacunku - K.P.
PanZupaN
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli

Re: Poseł Lupa Podłowski i jego herb

Postprzez Ewunia » 07.08.2020

Witaj
A może to Stanisław PODLODOWSKI (LUPA PODLODOWSKI) H. Janina
https://www.ipsb.nina.gov.pl/a/biografi ... na-zm-1550
Ewa
Ewunia
Zaawansowany
Zaawansowany

Odp: Poseł Lupa Podłowski i jego herb

Postprzez PanZupaN » 09.08.2020

Rzeczywiście miałoby to sens, jednak w źródle ewidentnie napisane jest "Podłowski". Sugerowałoby to błąd, jednak z której strony?
PanZupaN
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli

Odp: Poseł Lupa Podłowski i jego herb

Postprzez Ewunia » 09.08.2020

Lupa Podłowski jest jeszcze wymieniony w tekście w Przeglądzie Polskim t.35 (1875), ale tu przy nazwisku jest (sic), co oznacza już wtedy były wątpliwości. Tak samo w Archiwum do Dziejów Literatury i Oświaty w Polsce. Seria I. T.11 https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/show-c ... 5?id=74985 s. 134.
Ewa
Załączniki
Przegląd polski. v 9 712 188.JPG
Ewunia
Zaawansowany
Zaawansowany

Powrót do SZUKAM NAZWISKA (Szukam informacji o rodzinie xxx...)