Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Wojniłowicz / Woyniłowicz w powiecie oszmiańskim

9.08.2021 18:58
Dzień dobry, szukam informacji o rodzinie Wojniłowicz / Woyniłowicz z powiatu oszmiańskiego. Mój przodek, Wasil/Bazyli Woyniłowicz mieszkał we wsi Cepienięta obok Juraciszek. Urodził się ok. 1756 roku, jako syn Macieya i Krystyny Woyniłowiczów. W akcie urodzenia jednego z synów Wasila widnieje dopisek szlachta (taki sam pojawia się w aktach urodzenia jego wnuków, dzieci Marcina Woyniłowicza). Z czasem, potomkowie Wasila tytuł ten utracili i już w 1837 jego wnuk Jan Wojniłowicz brał ślub jako "pracowity".
Macieya Woyniłowicza, odnalazłem tylko w dokumencie Konfederacya generalna omnium ordinum regni et Magni-Ducatus z 1764 roku. Nie jestem niestety w stanie stwierdzić, czy chodzi o ojca Wasila. [url]link do tekstu[/url]
Wiem również o osobie Stanisława Woyniłowicza, urodzonego ok. 1755, który w 1780 roku został rotmistrzem województwa nowogrodzkiego. W 1795 został wymieniony w spisie szlachty powiatu oszmiańskiego, mieszkał wówczas w folwarku Koroszenięta obok Ługomowicz, a w późniejszych latach w folwarku/leśniczówce Masłowszczyzna obok Juraciszek. Jego żoną była Kunegunda Gintowt, córka Marcina Gintowta. Nie jestem w stanie odnaleźć dokumentu, który wskazywałby imię jego ojca (miejsca zamieszkania Wasila i Stanisława dzieliło zaledwie kilka kilometrów, sądzę więc, że mogli być braćmi, ponieważ w tej okolicy nazwisko Woyniłowicz było na początku XIX wieku bardzo rzadkie). Odnalazłem rewiskie skazki dotyczące Masłowszczyzny, ale z roku 1795, gdy Stanisława jeszcze w nich nie było. Niestety, nie udało mi się znaleźć skazek z lat późniejszych. Wiem jeszcze o Gabrielu Woyniłowiczu (nie chodzi o rotmistrza, zbieżność imion), który w rejestrze podymnego z 1690 roku figuruje w odległej o kilka kilometrów wsi Ejgirdy; być może to przodek Macieya i/lub Stanisława.
Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje o Woyniłowiczach z tych okolic i ewentualne porady, gdzie mógłbym dowiedzieć się więcej o Macieyu i rotmistrzu Stanisławie.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam, Krzysztof