Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Omelanczuk Theodor

15.01.2022 15:25
Hello from Slovenia!

I am looking form my ancestor. If somebody is so kind and help me I would be very happy.
The information I have: My 4x grandfather was:
Theodor Omelanczuk born cca: 1868 in Radziechov. It was Poland then as I understand. Galicia. In merriage certificate I find his father Ignacy Omelanczuk and mother Marie Prus, also from Radziechove v Haliči.

Theodor Omelanczuk merried Francisca Petulova in 1893. Francisca Petulova was born in Slavičin 27.05.1865.

If somebody can help me with information of Theodor and his ancestors it would be like a miracle.

I am sorry for not so good english . I use google translate to read your pages here .

Kindly,

Urska


TŁUMACZENIE


Witam ze Słowenii!

Szukam od mojego przodka. Gdyby ktoś był tak miły i mi pomógł, byłabym bardzo szczęśliwa.
Informacje, które posiadam: Mój dziadek to był:
Teodor Omelańczuk ur. ok. 1868 r. w Radziechowie. To była wtedy Polska, jak rozumiem. Galicja. W akcie ślubu znajduję jego ojca Ignacego Omelanczuka i matkę Marie Prus, również z Radziechove v Haliči.

Teodor Omelańczuk poślubił Franciskę Petulovą w 1893 roku. Francisca Petulova urodziła się w Slavičinie 27.05.1865.

Gdyby ktoś mógł mi pomóc z informacjami o Teodorze i jego przodkach, byłby to cud.

Przepraszam za niezbyt dobry angielski . Używam Tłumacza Google do czytania twoich stron tutaj.

Uprzejmie