Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Dziurdza z Zamojszczyzny

22.03.2010 12:16
Czy ktoś zetknął się z takim nazwiskiem, jest z tą rodziną spokrewniony, wie coś o jej pochodzeniu?

Odpowiedzi (9)

22.03.2010 16:59
Witam,

Spotkałem nazwisko Dziurdzi ale skąd pochodzi nie wiem.

Piotr
23.03.2010 16:43
Spotkałem w grodzieńskiem. Ewa Dziurdzia c. Kaspra i Anny poślubiła ok. 1880 r. w parafii (zapewne) Indura Adama Eysymonta z Bobrowników, s. Kazimierza i Marianny z Romanowskich, i tamże zmarła w 5 III 1922 roku, mając ok. 74 lat. Eliza Orzeszkowa napisała kiedyś powieść "Dziurdziowie". Pozdrawiam serdecznie.
23.03.2010 17:07
Witam i b. dziękuję Państwu za odzew.
Nazwiska DZIURDZI, DZIURDZIA i DZIURDZA - bardzo możliwe, że pochodzą z jednego pnia, ale - bardzo też jest prawdopodobne, że wszystkie wywodzą się z okolicy miasta Giurgia (obecnie Rumunia) nad Dunajem. Po Bułgarsku to brzmi"DZIURDZEWO", a w czasach starożytnych ponoć była to HJURHIJA.
Rodzina DZIURDZa, o którą mi chodzi, przed wojną mieszkała w Łukowej pod Zamościem.
3.12.2010 23:32
Przed wojną w miejscowości Łukowa koło Zamościa zamieszkiwał mój dziadek Marcin Dziurdza z żoną Anielą. Nazwisko ma pochodzenie węgierskie od imienia Gyorygi (Jerzy).
4.12.2010 10:31
Przed wojną w miejscowości Łukowa koło Zamościa zamieszkiwał mój dziadek Marcin Dziurdza z żoną Anielą. Nazwisko ma pochodzenie węgierskie od imienia Gyorygi (Jerzy).


Witam serdecznie,
myślę, ze chodzi o tę samą rodzinę. Czy moglibyśmy porozmawiać na prywatnej linii? Na górze po lewej stronie można kliknąć hasło "nowe wiadomości" - tam przesyłam do Pana/Pani? prywatną wiadomość.
Proszę odebrać, o.k?
Pozdrawiam Barbara Kozieł-Graczyk
4.12.2010 15:47
Wprawdzie nie chodzi o lokalizację warszawską, ale nazwisko jest na tyle oryginalne, że wydawało mi się iż nie zaszkodzi mieć orientację jak sytuacja demograficzna wyglądała i na tym terenie.
Nazwisk Dziurda ani Dziurdzia nie znalazłem w spisach mieszkańców Warszawy z XIX w. Wygląda na to, że jako pierwszy na warszawskim bruku pojawił się Stanisław Dziurdzia. W spisie mieszkańców z 1908 występuje on jako kelner, zam. przy ul. Żurawiej 7, a rok później zapewne tenże sam w podobnym rejestrze już został zapisany jako handlowiec. Prawdopodobnie wojna sprawiła, że ani on, ani inni przedstawiciele obydwu rodzin aż do 1945 r. już nie pojawili się w Warszawie. Dopiero powojenne migracje sprawiły, że obydwa nazwiska znów spotkamy w stolicy.
Pozdrawiam.
14.01.2014 15:36
Witam
czy osoby zainteresowane zaglądają tutaj jeszcze ? - a konkretnie Pani "bgk" i Pan "Jerzy" .... jeżeli tak, bardzo proszę o kontakt
Dziękuję i pozdrawiam
18.04.2021 19:03
Prospect o wszelkie informacje o nazwisku Dziurdza
18.04.2021 19:03
Prospect o wszelkie informacje o nazwisku Dziurdza