Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Baranowscy

9.05.2010 15:29
Szukam informacji o najmlodszych trzech pokoleniach rodziny Baranowskich, aby móc ustalic swój rodowód, potrzebny do rejestracji w Zwiazku Szlachty Polskiej. Jestem zainteresowana zródlami pisanymi, fotografiami, biografiami, historia obecnie zyjacych Baranowskich. Odnosnie herbów w herbarzu znalazlam kilka róznych, przynalezacych do róznych galezi rodu Baranowskich. Niestety, zadne z dostepnych mi zródel nie wymienia imienia Waclawa jako jednego z synów tego rodu na poczatku dwudziestego wieku - ojciec mojego ojca mial na imie Waclaw; Waclaw Baranowski. Opisy koncza sie na polowie dziewietnastego wieku, tymczasem ja nie znam wczesniejszych pokolen Baranowskich. Dziadek zmarl przed moimi narodzinami. Jedyne, co wiem na jego temat, to ze mial na imie Waclaw, ozenil sie z Wanda z d.Wieczorek, pochodzil z województwa mazowieckiego, osiadl w Ziemi Lubuskiej w okolicach Gorzowa Wlkp., gdzie nabyl sporo ziemi i tam tez urodzil sie mój ojciec, Pawel Baranowski oraz jego brat, Mieczyslaw, siostry: Irena, Krystyna Turczyn z d.Baranowska, Genowefa Sobala z d.Baranowska. Mój stryj, Mieczyslaw Baranowski, odziedziczyl po ojcu w spadku spore gospodarstwo rolne. Mój ojciec, Pawel, przeniósl sie do Krakowa i ozenil sie z Barbara Kohlbrenner, córka szlachcica austriackiego pochodzenia, Jana Kohlbrennera, oraz Hildegardy Watola. Ojciec mój, Pawel, urodzil sie 16 listopada 1959 roku, zyje obecnie. Poza tymi danymi, nie mam zadnych dalszych informacji. Wiem, ze w Krakowie tez sa Baranowscy, szlachta malopolska. Ja jednak jestem z innych Baranowskich, z lubuskiego. Mozliwe, ze nawet z okolic Warszawy, gdzie podobno znajdowala sie kiedys posiadlosc mojego dziadka lub pradziadka... Nie wiem, który z herbów rodziny Baranowskich odpowiada moim korzeniom. Byc moze, ze moi przodkowie legitymowali sie herbem tatarskiego rodu Tuhan Baranowskich, jednak mój ojciec i dziadek byli katolikami i mieli wiecej wspólnego ze slowianskimi Polakami. Ja zas jestem wyznania muzulmanskiego z wyboru. To dlatego mysle, ze moge miec cos wspólnego z tatarska szlachta z terenów pogranicza polsko-litewskiego wiele wieków wstecz. Jednak równie dobrze moge nalezec do czysto polskiego odgalezienia rodziny Baranowskich. Tego wlasnie nie wiem i prosze o pomoc w odbudowaniu moich korzeni. Dziekuje. (Aisha Baranowska)

Aisha

Odpowiedzi (2)

18.05.2011 23:22
Witam,
Nie wiem, czy coś to pani pomoże, ale mam jakieś szczątki informacji na temat moich przodków, Baranowskich, tatarów z podlasia, herbu Tuhan właśnie. Wiem tylko tyle, że tatarka, Zofia Baranowska, (ur. około 1890), wyszła za Stanisława Podwysockiego, katolika, i na rzecz nowej religii porzuciła islam, urodził im się syn nazwany jak ojciec, który wyszedł za Genowefę Taudul (ur. 1913), która miała dwie córki, żyjące do dziś. To mało, ale zawsze coś.
Pozdrawiam
8.05.2022 16:12
Witam, pisze w sprawie rodu Baranowskich z Podlasia. Zofia Baraniwska jest pra pra babcia mojego męża. Szukany więcej a Stanisław Podwysocki to pra pra dziadek. Mamy pojedyncze zdjęcia ale szukamy więcej informacji. Jeśli ma Pani jakues informacje to bardzo proszę o kontakt.
Pozdrawuam