Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Pochwalski Józef Mikołaj (1888-1963)

19.07.2009 12:18
Józef Mikołaj Pochwalski (1888-1963)
malarz grafik, syn malarza Kazimierza (1855-1940) i Zofii z Szarskich, bratanek malarza Władysława (1860-1924), urodził się w Krakowie 10.09.1888, zmarł tamże 28.09.1963. Był żonaty z Austriaczką Matyldą Pfriemer.
Dzieciństwo i młodość spędził w Wiedniu, gdzie jego ojciec był profesorem Akademii Sztuk Pięknych. Po ukończeniu gimnazjum studiował w wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych, najpierw pod kierunkiem R. Bachera, a następnie w szkole specjalnej F. Rumplera. Pogłębiał później studia malarskie w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem C. Marra. Po półrocznym pobycie w Paryżu, gdzie wstąpił do Związku Strzeleckiego, wrócił w 1914 do Wiednia. W czasie pierwszej wojny światowej służył w armii austriackiej. Jesienią 1919 przeniósł się do Poznania. Pracował w biurze propagandy Wojska Polskiego. Brał udział w życiu artystycznym miasta, był prezesem tamtejszego oddziału Związku Plastyków. W roku 1920 miał wystawę zbiorową swych prac w Poznaniu. W tym też roku w związku z gwałtownym pogorszeniem się stanu zdrowia przeniósł się do Krakowa. Choroba bardzo zaciążyła na życiu i osobowości Józefa Mikołaja Pochwalskiego. Jego prace nigdy już nie dorównały wysokiemu poziomowi artystycznemu z lat wcześniejszych.
Jako dojrzały już człowiek, w latach 1924-1926 pogłębiał znajomość technik graficznych w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, u Jana Wojnarowskiego, kształcił się też pod kierunkiem Leona Wyczółkowskiego. Początkowo uprawiał malarstwo olejne tworząc pejzaże i portrety. Malował też obrazy religijne. Stopniowo w jego twórczości zaczęła dominować grafika. Należał do Koła Grafików, które przekształciło się w roku 1930 w Towarzystwo Artystów Grafików. Tematyką jego grafik były przeważnie portrety, widoki architektoniczne różnych miast, zabytki oraz exlibrisy. Uprawiał różne techniki graficzne: drzeworyt, litografię akwatintę, mezzotintę. Nie zaniedbywał jednak malarstwa, zarówno pejzaży i martwych natur, jak i portretów. Dużo wystawiał w Krakowie, także w wielu innych polskich miastach, oraz za granicą, w Zagrzebiu, Los Angeles, Sztokholmie, Rzymie, w Niemczech i we Francji.
Twórczości nie zaniedbał w trudnych czasach niemieckiej okupacji, i kontynuował ją po drugiej wojnie światowej do końca życia, w niełatwych dla niego warunkach, próbując również tworzyć w manierze socrealizmu.

Genealogia Pochwalskich
.