20011. Sołtan Daria-Krzyżyńska

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Sołtan Daria-Krzyżyńska

Postprzez jerzy » 25.01.2013

Daria Sołtan-Krzyżyńska działalność artystyczną w dziedzinie tkaniny unikatowej podjęła po ukończeniu studiów na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.
Prezentuje w swoich pracach nurt twórczości pięknej i użytecznej. Konstruuje tkaniny w oparciu o działanie koloru, lapidarny sposób ujęcia tematu i samodzielność w jego interpretacji oraz zróżnicowanie faktur.
Cechuje je duża malarskość, a w niektórych poprzez stosowanie supłów, pętli, rozmaitych splotów i wiązań, elementów drewnianych, szklanych, metalowych uzyskuje wyraźną plastyczność, co nadaje im cechy rzeźbiarskie.
Tematykę do swoich prac artystka czerpie głównie ze zjawisk świata natury, pejzażu i biologicznej budowy organizmu. Wyraźnie daje się odczuć przewagę treści humanistycznych - zupełnie natomiast nie występuje w nich, chętnie przez współczesnych twórców demonstrowana idea "śmietnika cywilizacji".
Bardzo interesujący zespół stanowią gobeliny wykonane w ostatnich latach z cyklu "Nastroje - koncerty organowe", wyrażające monumentalność króla instrumentów muzycznych i siłę brzmienia jego głosów.
Odmienne pod względem wyrazu i techniki wykonania są delikatne, jedwabne, bardzo malarskie batiki i bandany bliskie sztuce Dalekiego Wschodu. Prezentowane na wystawie gobeliny wykonane są tradycyjną techniką gobelinową, przy zastosowaniu różnorodnych włókien - sizalu, konopi, bawełny, wełny, nylonu. Doskonałe opanowanie techniki tkackiej, a także rzetelna znajomość właściwości poszczególnych materiałów zapewnia długowieczność gobelinów i pozwala na spełnianie przewidzianej dla nich funkcji we wnętrzach, bez konieczności tworzenia im specjalnych warunków.
Tkaniny Darii Sołtan-Krzyżyńskiej zawierają znaczny ładunek emocji i równocześnie wyrażają odwieczne ludzkie umiejętności, a także ludzkie pragnienia do ocieplania oraz tworzenia przytulności wnętrz.
Maria Kwiatkowska
Muzeum w Elblągu
http://dlibra.bibliotekaelblaska.pl/dlibra/
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 3
Twórca indeksów (3)

Re: Sołtan Daria-Krzyżyńska

Postprzez olgkrzy » 20.01.2015

Moja Mama :)
olgkrzy
Zainteresowany
Zainteresowany


Powrót do S____