3566. Sołtan Ignacy (1894-)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Sołtan Ignacy (1894-)

Postprzez Marcin » 19.07.2009

Ignacy "Pereświt" Sołtan, h. Sołtan. ur. 2.12.1894 Penczyn, syn. Ignacego i Jadwigi Jankowskiej (genealogia). Ziemianin. W 1917 roku służąc w gwardii rosyjskiej prowadził energiczną agitację za formowaniem oddziałów polskich. Pomimo licznych trudności udało mu się szwadron w sile 150 szabel sformować i doprowadzić do 1 pułku Ułanów Krechowieckich do Dukory pod Mińskiem. (W pułku od 07.06.1917r do 1919) Z całą energią i zaparciem się siebie pracuje na polu wyszkolenia powierzonych sobie żołnierzy, oraz nad utrwalaniem i pogłębieniem w nich przeświadczenia o konieczności walki aż do odzyskania niepodległości i poświęcenia siebie dla chwały Ojczyzny i oręża Polskiego. W zimie 1917-18 roku i na wiosnę 1918 r. brał bardzo czynny udział w walkach z bolszewikami i został odznaczony amarantową wstążką. Po rozbrojeniu Korpusu należał do tajnej organizacji pułku mającej na celu dalszej walki o niepodległość, należał do grupy znajdującej się w Królestwie. Od października 1918 roku znajduje się w Warszawie gdzie bierze czynny udział w przygotowaniu rozbrojenia Niemców. Odznacza się w dniu 11 listopada 1918 r. podczas rozbrojenia Niemców w Warszawie. Wyrusza na front w Małopolsce Wschodniej i odbywa całą Kampanię Ukraińską. Przydzielony do grupy olimpijskiej, szwadronu przybocznego Naczelnego Wodza. 1920 zostaje adiutantem przybocznym naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza. 12.1922 zostaje 1-szym adiutantem Prezydenta RP Gabriela Narutowicza a potem adiutantem Józefa Piłsudskiego.
Mieszkał: Penczyn, Grybów, woj krakowskie, Łysów Siedlecki

Odznaczenia: Virtuti Militari V kl., 4 razy Krzyż Walecznych, Krzyż Niepodległości, Legia Honorowa Francuska V kl., Gwiazda Rumunii IV kl., Korona Włoska IV kl., medal francuski M.I i medal za wojnę (I WŚ)

:drzewo: Genealogia Sołtanów
:info2: Noty i opowiadania o Ignacym

Dokumenty:
:zalacz: Kwestionariusz Komitetu Krzyża Niepodległości - 1 strona, 2 strona
:zalacz: Opis służby wojskowej
:zalacz: Własnoręczny opis służby strona 1, strona 2

Bibliografia (spis)
CAW, Wiki
http://www.kczaplins.republika.pl
Wyrok w sprawie zamachu na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 grudnia 1922 roku
Milewski S., Rzeczpospolita: Proces Eligiusza Niewiadomskiego Morderstwo manipulowane
Wyborcza: Kalicki W. 16 grudnia 1922 r. Zawada usunięta
Królikowski B. Ułańskie Lato od Krechowiec do Komarowa Szkice do dziejów jazdy polskiej w latach 1917-1921
Litewski J., Dziewanowski W., Dzieje 1-go pułku Ułanów Krechowieckich, WBH Warszawa 1932
"Ateizm - to uparta wiara w bezsensowność wierzenia"
Avatar użytkownika
Marcin
Administrator
Administrator
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Pomoc techniczna (1)
Imię i nazwisko: Marcin Niewalda

Powrót do S____