Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Tacikowski Andrzej (1784-1837) (3)

14.01.2011 00:16
Syn Stanisława Tacikowskiego i Marianny – mieszczanin, urodzony się 5 grudnia 1784 roku w Środzie Wielkopolskiej. Z akt zachowanych w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu wynika, że miał sześcioro rodzeństwa: Franciszka, Agnieszkę-Weronikę, Marcina, Ludwika, Mariannę, i Annę. W dokumentach stanisławowskich figuruje również jego brat Tomasz, jednak nie ma żadnej wzmianki o tym czy był on jego bratem rodzonym.
Andrzej ukończył szkołę, o czym świadczy własnoręcznie zło-żony podpis w kościelnych aktach w Stanisławowie (osoby, które nie umiały pisać stawiały jedynie krzyżyk). Z zawodu był kuśnierzem, a nauki pobierał prawdopodobnie u stryja (?) w Krotoszynie.
Według podań rodzinnych nie chciał służyć w wojsku pruskim i w tym celu zmienił zabór. Około roku 1802 przyjechał do Stanisławowa k. Mińska Mazowieckiego gdzie osiedlił się. Być może miał tam jakąś rodzinę lub znajomych na co wskazuje fakt, iż w dokumentach z tych stron widnieją osoby z poznańskiego (gdzie się urodził) np. Mędelscy i Koczorowscy. Mógł się też kierować się względami ekonomicznymi, gdyż mieszkali tu także kupcy, którzy jeździli wgłąb Rosji po skóry i futra (m. im. Władysław Walewski – mąż jego wnuczki), jakże przydatne w jego zawodzie.
Andrzej ożenił się 31 stycznia 1807 z Agnieszką Ciuchcińską (druga wersja nazwiska brzmi Ciuchta – obie wersje występują w dokumentach), urodzoną w 1786 r., córką Jakuba i Agnieszki, od których otrzymała w posagu: „trzy ćwierci gruntu, ogród pod Mińskim Borem”. Miała ona dwóch braci Tomasza i Antoniego (?) Ciuchcińskich, zamieszkałych również w Stanisławowie. Ślub odbył się w Stanisławowie.

Andrzej i Agnieszka mieli ośmioro dzieci (być może, było ich więcej):

1. EWA MARIANNA – ur. 1809 r.
2. ROZALIA – ur. 1811 r. – zmarła przed 27 lutego 1837 r.
3. MARIANNA – ur. 1814 – zmarła przed 27 lutego 1837 r.
4. SYMEON – ur. 1817 zm. 1902 r.
5. FRANCISZEK – ur. 1819 r. zm. 1913 r.
6. STANISŁAW – ur. 1824 r. zm. 1885 r.
7. KATARZYNA – ur. 1827 r.
8. NIKODEM – ur. 1831 r. zm. 1849 r.
Rodzina mieszkała w drewnianych domach, jakże typowych w tym okresie dla miasteczek południowego prawobrzeżnego Mazowsza. Były to parterowe budynki budowane z bali o grubości 10 cm, pokryte dachem o pochyleniu 45°, podbitym gontem. Okap dachu wysunięty około 1,10 m opierał się na trzech kolumienkach. Wewnątrz dom składał się z sieni na przestrzał oraz czterech dwuokiennych izb jednakowej szerokości (dwóch o długości 3,30 m i dwóch dł. około 6,5 m. – wys. 2,10 m). Wszystkie izby posiadały wejścia z sieni oraz były z sobą połączone parami przy pomocy drzwi. W każdej izbie znajdowały się: trzon kuchenny z kapą, podgrzewacz i piec chlebowy, wylepione gliną i pobielone. Wielki murowany komin, zwężający się ku górze, zajmował środek sieni, dzieląc ją na trzy części z przejściem przez część środkową.
Andrzej ubierał się między innymi w płaszcz podbity futrem i nosił kapelusz.
Był on człowiekiem bardzo energicznym i przedsiębiorczym o czym świadczy zgromadzony majątek oraz dobrze prosperu-jący warsztat kuśnierski, w którym pobierał nauki czeladnik. Andrzej pożyczał ludziom znaczne sumy pieniędzy. Dokupował wciąż nowe grunty i place. Działał też na rzecz „Towarzystwa Ogniowego”. Podarował im dom Nr 111. Był ławnikiem. Utrzy-mywał bliższe kontakty z burmistrzem miasta Stanisławowa – Hr. Nikodemem Jankowskim i kasjerem miejskim – Francisz-kiem Gotyckim.
Andrzejowi zależało bardzo na tym, aby rodzina pamiętała, że wywodzi się ze Środy Wielkopolskiej o czym świadczy podkre-ślenie tego faktu w opowieściach rodzinnych. Nie zachowały się natomiast w nich żadne informacje o jego rodzinie i rodzeń-stwie. Z aktu zgonu jego brata (rodzony?) Tomasza wynika, że mieszkał w Stanisławowie, był zawodu szewcem; niestety zmarł w wieku 24 lat będąc kawalerem.
Andrzej prawdopodobnie utrzymywał jakieś kontakty z rodziną ze Środy Wlkp. i Krotoszyna, kultywował też tradycje rodzinne. Jedną z nich, która przewija się przez rodzinę Tacikowskich jest motyw księdza Antoniego i zakonnicy lub zakonnika Ojca Sta-nisława Papczyńskiego. Ma to swoje odzwierciedlenie, gdyż syn Andrzeja - Franciszek chciał być księdzem, a wnuk Feliks nim został – motyw księdza został zachowany. Podobno An-drzej wykupił swoich synów od służby wojskowej (pewnie doty-czyło to tylko Symeona) oraz był współfundatorem lub funda-torem Ołtarza Wielkiego w kościele stanisławowskim, jednak informacja ta nie jest potwierdzona w aktach.
Andrzej zmarł w Stanisławowie, po nie długiej chorobie, 27 lutego 1837 roku o godz. 9 mając 54 lata. Żyło wtedy sześcioro z jego potomstwa: Marianna Mendelska (mąż Leon) lat 28, Symeon 20 lat, Franciszek 17 lat, Stanisław 13 lat, Katarzyna 10 lat i Nikodem 6 lat. (Nie wiadomo nic o losach jego córki Rozalii). Andrzej pochowany został na miejscowym cmentarzu w tzw. „pieczarze”, która stała przez się grobem rodzinnym. W tym miejscu w po II wojnie światowej został wystawiony przez rodzinę pomnik; jednak daty podane na tablicy nie są zgodne z podanymi w dokumentach. Istnieje również prawdopodobieństwo, że zostało tam pochowanych więcej osób.

AKT zgonu Nr 23/1837
Miasto Stanisławów u.d. 33. Działo się w Stanisławowie dnia dwudziestego siódmego lutego o godzinie dziesiątej. Stawił się Franciszek Gostycki lat pięćdziesiąt siedem i Leon Mę[en]delski lat trzydzieści liczący, mieszczanie Stanisławowscy: I oświadczyli Nam, iż w dniu dzisiejszym o godzinie dziewiątej zmarł: ANDRZEJ TACIKOWSKI – ławnik lat 54, mąż Agnieszki z Ciuchcińskich lat mającej 52. Po przekonaniu się naocznym o jego zgonie, akt niniejszy stawającym się przeczytany przez nas i świadków podpisany został: Leon Mendelski, Franciszek Gostycki, ks. Józef Jurkowski kanonik Lubelski, Proboszcz Stanisławowski – podpis nieczytelny.

Dwanaście lat potem zmarł w wieku 18 lat jego syn Nikodem. Żona Andrzeja - Agnieszka zmarła w Stanisławowie w wieku 68 lat – 24 lutego 1851 roku o godzinie 8 wieczorem. Niestety brak informacji gdzie została pochowana. Wiadomo też, że żyło wtedy pięcioro z jej dzieci.

Działo się w Stanisławowie dnia 25 lutego 1851 roku o godzinie ósmej rano stawili się Symeon Tacikowski lat 35 i Franciszek Tacikowski lat 35 synowie zmarłej obydwa mieszkańcy w Stanisławowie i oświadczyli że dnia wczorajszego o godzinie ósmej wieczorem tu w Stanisławowie umarła AGNIESZKA TACIKOWSKA lat 68 mająca córka Jakuba i Agnieszki Ciuchcińskich pozostawiwszy po sobie dzieci pięcioro. Po przekonaniu się...

W Archiwum Państwowym m. st. w Otwocku zachowały się akta notariusza dla powiatu stanisławowskiego, Jana Sobieskiego, z lat 1810 – 1850, w których kilkakrotnie figuruje Andrzej Tacikowski jako nabywca nieruchomości. W roku 1837 sporządzony został akt pod nr rep. 82, w którym Rada Familijna dokonała, po śmierci Andrzeja Tacikowskiego, spisu majątku po nim pozostałego.
W skład wyposażenia domu Agnieszki i Andrzeja wchodziła: szafa malowana na czarno z zamkiem i półkami, 2 zsuwane łóżka, 2 skrzynki, szafa kuchenna w drzwiczkami u dołu i pół-kami u góry, 4 krzesła z blatami drewnianymi, spiżarnia z prze-grodami. Na ścianach wisiały: zegar ścienny z wagami blasza-nymi, lustra, większe i mniejsze obrazki za szkłem w drewnia-nych ramkach. Na podłodze leżał czarny wełniany dywanik.
Pościel powleczona była płócienkiem domowej roboty. Do je-dzenia służyły niebieskie fajansowe talerze i cynowe łyżki. Po domu krzątała się służąca Józefa (rok 1937).

Działo się w mieście Stanisławowie w Powiecie i Obwodzie Stanisławowskim Guberni Mazowieckiej położonym, w Domu [pod numerem Trzydziestym drugim stojącym, Dnia czternastego /Dwudziestego Szóstego miesiąca lipca, Tysiąc Osiemset Trzydziestego Siódmego Roku. Regent Kancelarii Powiatu Stanisławowskiego, Jan Sobieski,, w Mieście Radzyminie, w domu pod numerem dziewięćdziesiątym pierwszym mieszkający i urzędujący, na żądanie Wielmożnego Jana Krubskiego, burmistrza miasta tego, nieletnich Tacikowskich Głównego Opiekuna, w celu spisania inwentarza pozostałości po niegdy Andrzeju Tacikowskim, obywatelu miasta tego, do miejsca wyżej w akcie wyrażonego przybył, gdzie stawili się osobiście: 1. Tenże J.W. Jan Krubski burmistrz miasta tego, Uchwała Rady Familijnej w interesie nieletnich Tacikowskich, w Sądzie Pokoju Powiatu tego, dnia pierwszego/trzynastego miesiąca czerwca roku bieżącego zdziałaną głównym opiekunem ustanowionym tu w Stanisławowie z urzędu zamieszkałym, 2. Agnieszka z Ciuchtów Tacikowska po niegdy Andrzeju pozostała wdowa, matka nieletnich, w Stanisławowie zamieszkała, 3. Tomasz Ciuchta, obywatel, tu w Stanisławowie zamieszkały, wuj nieletnich, powyższą uchwałą Rady Familijnej, przydanym opiekunem Rady obrany, 4. Marianna Mędelska w obecnej asystencji i z upoważnienia Leona Mędelskiego męża swego czyniąca, córka zmarłego, Andrzeja Tacikowskiego, oboje w Stanisławowie zamieszkali, 5. Symeon Tacikowski, w asystencji W. Jana Krubskiego burmistrza, przydanego kuratora stawający, tu zamieszkały.
Po zapisaniu stawiennictwa, ciż oświadczyli, iż niegdy Andrzej Tacikowski, w pierwszych dniach miesiąca marca roku bieżącego, zszedł z tego świata, któren pozostawił po sobie sześcioro dzieci, w małżeństwie z stanowiącą spłodzonych, a mianowicie – 1. Stanowiącą Marianną Mędelską, lat 28, 2. Stanowiącego Symeona, lat 20, 3. Franciszka syna lat 17, 4. Stanisława lat 13, 5. Katarzynę, córkę, lat 10, i 6. Nikodema, syna, lat 7 mających. Majątek zaś po tymże pozostały składa się z trzech domów drewnianych, gruntów do tychże należących, tu w mieście Stanisławowie sytuowanych, towaru kuśnierskiego i różnych nieruchomości domowych i gospodarskich, tenże rozporządzenia żadnego nie uczynił. Następnie w dopełnienie Uchwały Rady Familijnej, spisania inwentarza całego majątku, jaki do obojga małżonków Tacikowskich należał, a jaki z dniem śmierci Andrzeja Tacikowskiego pozostał, domagali się. Po takowym oświadczeniu podpisany Regent, stosowanie do zarządzenia stawających, spisanie inwentarza przedsiębiorąc, przedstawienia kogo na taksatora zażądał, na którego stawający przedstawili Antoniego Płochockiego, obywatela miasta tego i w nim zamieszkałego, który przysięgę przed podpisanym Regentem, na rzetelne oszacowanie ruchomości, w przytomności stawających, na Rotę następującą: „Ja Antoni Płochocki przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu w Trójcy Świętej Jedynemu, jako ruchomości i inwentarz rogaty i nierogaty, po niegdy Andrzeju Tacikowskim pozostałe, mnie okazane. Rzetelnie i sumiennie podług mej znajomości taxować będę, tak mi Panie Boże dopomóż i Męko Syna Jego” – wykonał i na dowód własnoręcznie podpisał. – Po czem podpisany Regent, do spisu w przytomności stawających, oraz świadków przy końcu wymienionych, przystąpił i takowy podług podania uskutecznił, jak następuje:

STAN CZYNNY.

Tytuł I. Gotowe pieniądze.
Stawająca wdowa oświadczyła, iż gotowych pieniędzy po zgonie męża Andrzeja Tacikowskiego, pozostało złotych polskich siedemset, (700,-)

Tytuł II. Nieruchomość
1. Dom pod nr 32 ofiarowany do Towarzystwa Ogniowego zł. Sześćset siedemdziesiąt pięć (675)
2. Dom pod nr 105 podobnież ofiarowany zł. siedemset dwadzie-ścia pięć (725)
3. Dom pod nr 111 ofiarowany zł. polskich dziewięćset siedem-dziesiąt dwa (972)
4. Stodoła ofiarowana złotych sto siedemdziesiąt pięć (175)
5. Wedle kontraktu kupna sprzedaży z 16 kwietnia 1825 roku, przed podpisanym Regentem, wówczas pisarzem aktowym za-wartego, niegdy Andrzej Tacikowski, od sławetnych Kacpra i Grzegorza Słoników kupił pół placu oraz grunta za sumę zło-tych polskich pięćset siedemdziesiąt pięć (575)
6. Wedle drugiego kontraktu kupna i sprzedaży dnia 9 lipca 1925 roku, przed podpisanym, wenczas pisarzem aktowym zawartego. Tenże Tacikowski od Franciszka Pietrzyka kupił ćwierć gruntu, za złotych sto sześćdziesiąt dwa (162)
7. Wedle trzeciego kontraktu sprzedaży dnia 31 lipca 1826 roku, przed podpisanym Regentem zawartego, tenże Tacikowski od Macieja Grzymka, kupił ogród za złotych sto czterdzieści czte-ry (144)
8. Wedle czwartego kontraktu kupna sprzedaży, dnia 6 grudnia 1826 roku, przed podpisanym Regentem zawartego, tenże Taci-kowski, od Józefa Kałęckiego, kupił ogród za złotych dwieście siedemdziesiąt (270)
9. Wedle piątego kontraktu kupna sprzedaży, z dnia 5 lutego 1829 roku, przed podpisanym Regentem zawartego, Nikodem Jankowski, burmistrz miasta Stanisławowa, z mocy upoważnienia Komisarza Obwodu, przyznał na własność plac kupiony przez niegdy Tacikowskiego, za złotych sto sześćdziesiąt dziewięć (169) na publicznej licytacji
10. Wedle szóstego aktu, dnia 25 listopada 1832 roku, przed podpisanym Regentem zeznanego, sławetna Ewa Grzymkiewiczowa, wdowa, przyznała sprzedaż ogrodów dwóch, przez zmarłego męża swego, niegdy Tacikowskiemu za złotych sto osiemdziesiąt (180)
11. Wedle siódmego kontraktu, dnia 25 listopada 1832 roku przed podpisanym Regentem zawartego, tenże Tacikowski od Stani-sława Płochockiego, kupił ogród i rolę za złotych dwieście sie-demdziesiąt dziewięć (279)
12. Tenże Tacikowski za pismem prywatnym nabył łącznie z żona Agnieszką z Ciuchcińskich od Floryana Uszyczyna ogród za złotych sto siedemdziesiąt dziewięć (179)
13. Tenże, łącznie z żoną, za pismem prywatnym, w roku 1814 od Franciszka Pietrzyka, kupił ogród zagonów sześć za złotych sto dwadzieścia osiem (128)
14. Ciż małżonkowie Tacikowscy za pismem prywatnym, w roku 1815 kupili od Józefa Kałęckiego, ogrodu zagonów sześć za złotych sto dwadzieścia osiem (129)
15. Ciż Tacikowscy za pismem prywatnym, w roku 1815 kupili od Franciszka Pietrzyka, ogrodu zagonów sześć za złotych sto siedemdziesiąt jeden (171)
16. Także ciż Tacikowscy za pismem prywatnym w roku 1821 ku-pili od Macieja Słonika ogrodu zagonów 10, za złotych sto osiemdziesiąt (180)
17. Także ciż Tacikowscy, za pismem prywatnym roku 1815 kupili od Stanisława Miaskiewicza plac złotych dwieście pięćdziesiąt dwa (252)
18. Podaje stawająca, iż ma sobie dane od rodziców na posag trzy ćwierci gruntu, ogród pod Mińskim Borem wartające złotych trzysta sześćdziesiąt (360)
19. Wedle pisma ręcznego przez Gabryela Płochockiego, na osobę Nikodema Jankowskiego wydanego, pożyczył tenże od Jan-kowskiego z.p. 165 i dał w zastaw ogród, z warunkiem gdy w terminie tej kwoty nie zwróci, ogród tenże stanie się własnością Jankowskiego, po zgonie którego córka jedynaczka, prawa swego ś.p. Tacikowskiemu ustąpiła, za tem kwota złotych sto sześćdziesiąt pięć za tenże ogród tu umieszczona (165)

Tytuł III. Wierzytelności do masy należące.
1. Jan Rychliński obywatel miasta Warszawy, wypożyczył do rewersu od Mędelskiego z.p. 1700, a conto których wpłacił te-muż Mędelskiemu, pozostałe zaś z.p. 1000 ś.p. Tacikowski nabywając od Mędelskiego zapłacił temuż Mędelskiemu, prze-to z tego rewersu należy się od Rychlińskiego sukcesorom ś.p. Tacikowskiego, złotych polskich Tysiąc (1000)
2. Winni są sukcesorowie Gabryela Płochockiego do rewersu zło-tych pięćset czternaście, w której to sumie dane są grunta na zastaw (514)
3. Winien jest Franciszek Pietrzyk do rewersu ręcznego złotych sto dwadzieścia sześć (126)
4. Winien jest tenże Pietrzyk do rewersu ręcznego złotych sto osiemdziesiąt, w której to sumie jest ogród w zastawie (180)
5. Należy się od sukcesorów Piotra Ołdaka pożyczonych przez tegoż złotych sto czternaście (114)
6. Winni są sukcesorowie Karola Dardy z powodu łąki w kwestyi będącej złotych siedemdziesiąt dwa (72)
7. Kowalczykowa wdowa winna jest złotych trzydzieści (30)
8. Winni są sukcesorowie Krolikowskiego, pożyczone przez tegoż złotych szesnaście (16)
9. Winien jest Jan Sosiński pożyczone złotych szesnaście (16)
10. Winien jest Wojciech Urzyczyn pożyczonych od ś.p. Andrzeja Tacikowskiego złotych trzydzieści sześć, w których kwocie dał w zastaw łąkę (36)
11. Winni są sukcesorowie po Macieju Ołdaku, pożyczonych przez tegoż oyca swego, od Andrzeja Tacikowskiego złotych siedem-dziesiąt dwa, w których kwocie jest łąka w zastawie (72)
12. Winien jest Andrzej Rek pożyczonych złotych trzydzieści pięć, w którey to kwocie jest łąka w zastawie (35)
13. Winien jest Szymon Miażek pożyczonych złotych pięćdziesiąt cztery, w której to kwocie jest w zastawie ćwierć roli pod Ret-kowem (54)
14. Winien jest Józef Sufczyński pożyczonych od ś.p. Tacikowskie-go, złotych trzydzieści sześć, w którey to kwocie dał tenże w zastaw zagonów dwa w ogrodzie (36)
15. Wedle pisma ręcznego, Grzegorz Grzymkiewicz wypożyczył od Nikodema Jankowskiego burmistrza miasta tego złotych czterdzieści dziewięć groszy dwadzieścia, w którey to kwocie dał w zastaw ogród. Po śmierci Jankowskiego córka jedyna sukcesorka po tymże, zastawy tej ustąpiła ś.p. Andrzejowi Ta-cikowskiemu, przeto suma ta zastawna tu umieszczona (49,20)
16. Należy się od Jana Rychlińskiego obywatela miasta Warszawy, wedle przyznania przez tegoż, w liście pisanym do wdowy Tacikowskiey, w ogóle złotych tysiąc trzysta szesnaście (1316)
17. Winien jest Froim Granatowy, pożyczonych gotowymi złotych polskich dwieście, za komorne z.p. siedemdziesiąt dwa, w ogóle złotych dwieście siedemdziesiąt dwa (272)
18. Należy się od sukcesorów Herszka Stokowskiego, pożyczonych przez ś.p. Tacikowskiego, temuż Herszkowi, złotych dwieście szesnaście (216)
19. Ś.p. Tacikowski na żądanie tegoż Herszka Stokowskiego poży-czył zięciowi jego Dawidowi Wolińskiemu, złotych dziewięć-dziesiąt (90)
20. Należy się od Meszka Bronszteina lokatora komornego, zło-tych dziewięć (9)
21. Należy się reszty od starowiernego Tanchena dawniej w Osę-czyźnie a teraz w Międzylesiu mieszkającego, złotych czter-dzieści (40)
22. Należy się reszty długu od Szai i Wolfa Zylberberg, złotych szesnaście (16)

Tytuł IV. Odzież
1. Futro z skór czarnych z wypustkami z siwych baranków, suk-nem powleczonego złotych pięćdziesiąt cztery (54)
2. Kapota granatowa stara złotych piętnaście (15)
3. Kapelusz stary groszy piętnaście (0,15)

Tytuł V. Pościel
1. 2 pierzyny, płócienkiem domowej roboty powleczone, złotych trzydzieści (30)
2. 4 poduszek z powleczeniem z płócienka takiegoż, złotych dzie-sięć (10)
3. Prześcieradło stare, złotych dwa groszy piętnaście (2,15)
4. Dywanik wełniany czarny, zloty jeden groszy dziesięć (1,10)

Tytuł VI. Różne ruchomości
1. 111 kożuchów z baranich skór otaksowane zł. pol. dwa tysiące osiemset (2800)
2. Żelazo do chędożenia skór złoty jeden (1)
3. Nożyce krawieckie groszy piętnaście (0,15)
4. Nóż żelazny do kroju skór groszy piętnaście (0,15)
5. Stół do professyi kuśnierskiey złotych osiemnaście (18)
6. Beczki od professyi, złoty jeden groszy piętnaście (1,15)
7. Skóra do przykrywania kożuchów złotych pięć (5)
8. 2 stołki pod nogi od professyi groszy piętnaście (0,15)
9. Szkufa od chędożenia skór groszy dziesięć (0,10)
10. Gryszpak od czesania wełny groszy dziesięć (0,10)
11. Przezmian do ważenia wełny zloty jeden (1)
12. Zegar ścienny z wagami blaszanemi złotych dziewięć (9)
13. Szafa czarno malowana z zamkiem, w środku z półkami zło-tych piętnaście (15)
14. Szafa kuchenna stara z drzwiczkami u dolu, a u góry z pół-kami, złotych dwa (2)
15. 4 krzeseł z blatami drewnianymi, z których dwa stare, złotych sześć (6)
16. 2 łóżka, obydwa zsuwane, stare ordynaryine, złotych cztery (4)
17. Ceber z dwoma obręczami żelaznymi, stary, złoty jeden (1)
18. 2 szafliki groszy piętnaście (0,15)
19. Rożen groszy piętnaście (0,15)
20. Moździeż żelazny, spękany, z tłuczkiem, groszy piętnaście (0,15)
21. Kociołek maleńki, miedziany z pałączkiem, złotych dwa (2)
22. Spiżarnia stara, z przegrodami, złotych trzy (3)
23. 3 kółka do przędzenia, stare, złotych cztery (4)
24. 2 garnki żelazne, jeden trzygarncowy, a drugi dwagarncowy, i grapa trzygarncowa, stare, złotych siedem (7)
25. 4 talerze faiansowe, niebieskie, złoty jeden (1)
26. 4 łyżek cynowych starych, groszy dwadzieścia cztery (0,24)
27. 2 skrzynki stare ordynaryine, złotych pięć (5)
28. Lada z rzezakiem stara, złotych cztery (4)
29. 3 sierpy stare złoty jeden (10
30. 5 motyków do kopania kartofli, stare, groszy piętnaście (0,15)
31. 3 siekier złotych pięć (5)
32. 6 kłodów do wsypania zboża złotych dwanaście (12)
33. Cwierc obręczami żelaznymi okuta i w środku z prętem żela-znym złotych trzy (3)
34. 2 lusterka w ramki oprawne, z których jedno nadtłuczone zło-tych siedem (7)
35. 5 obrazów większych i 12 mniejszych, wszystkie w ramach za szkłem złotych dwadzieścia cztery (24)
36. 2 kłody z obręczami żelaznymi a jedna z obręczami drewnia-nymi, wszystkie do kapusty, złotych osiemnaście (18)
37. Wóz szybowany stary i 2 koła przednie szybowane nowsze, złotych siedemdziesiąt dwa (72)
38. Woz bosy pojedynczy stary złotych osiem (8)
39. Wasąg stary, złoty jeden (1)
40. 4 niecko złotych trzy (3)
41. Siekacz eszowy złoty jeden (1)
42. 4 worki do zboża dobre złotych cztery (4)
43. Chomąt pojedynczy i uzdeczka złotych osie, (8)
44. Chomąt rogowy z postronkami do brony groszy piętnaście (0,15)
45. Litry dobre do wożenia kożuchów złoty cztery (4)
46. Duha malowana groszy piętnaście (0,15)
47. Księga żywota świętych stara, złotych sześć (6)

Tytuł VII. Bydło
1. Krowa czerwona łysa lat 12, złotych dziewięćdziesiąt (90)
2. Krowa mroziasta lat 15, złotych trzydzieści sześć (36)
3. Krowa czarna lat 7, złotych pięćdziesiąt cztery (54)

Tytuł VIII.
1. Koń kary lat 12, złotych dziewięćdziesiąt (90)

Tytuł IX. Drób
1. 2 gęsi i gąsior 1. Złotych cztery, groszy piętnaście (4,15)

Po ukończeniu stanu czynnego przystąpiono do opisania stanu biernego.

Tytuł X. Expens pogrzebowy
1. Stawająca podaje, iż wyexpensowała na pogrzeb niegdy męża swego złotych sto sześćdziesiąt osiem groszy dwadzieścia (168,20)

Tytuł XI. Różne wydatki przez wdowę poczynione.
1. Doktorowi za dwa przyjazdy do ś.p. Andrzeja Tacikowskiego i lekarstwo złotych czterdzieści (40)
2. Za zboże dla konia złotych czterdzieści pięć (45)
3. Na podatek wydała złotych czterdzieści pięć (45)
4. Za sól do skór złotych piętnaście (15)
5. Prócz powyższey expensy pogrzebowey, zwróciła Symeonowi synowi naddane na arak, cukier i inne rzeczy, na pogrzeb spo-trzebowane, prócz danych mu pieniędzy, z swych własnych wyexpensowane, złotych dwadzieścia jeden groszy dwadzieścia dwa (21,22)
6. Wydała na potrzeby syna Franciszka, złotych dziewiętnaście groszy czternaście (19,14)
7. Terminatorowi na buty złotych dziesięć (10)
8. Oddała Tomaszowi Ciuchcińskiemu a conto należących się z.p. 300, kwotę złotych sto (100)

Tytuł XII. Zasługi służącym
1. Józefie służącej oddała wdowa za zasługi złotych dwadzieścia trzy (23)
2. Czeladnikowi do wyzwolenia za sukna łokci 5, złotych dwa-dzieścia trzy
Po ukończeniu stanu biernego zrobiona została rekapitulacja.

REKAPITULACJA – STAN CZYNNY
Tytuł I. Gotowe pieniądze . . . . . . . . . . . . . . 700 ,-z.p.
„ II. Nieruchomości . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5073,- z.p.
„ III. Wierzytelności . . . . . . . . . . . . . 4302,20 z.p.
„ IV. Odzież . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 69,15 z.p.
„ V. Pościel . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 43,25 z.p.
„ VI. Różne ruchomości . . . . . . . . . . . 3068,29 z.p.
„ VII. Bydło . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 180,- z.p.
„ VIII. Koń . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 90,- z.p.
„ IX. Drób . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4,15 z.p.
Suma ogólna stanu czynnego . . . . . . . . . . 14332,14 z.p., wyraźnie złotych polskich czternaście tysięcy trzysta trzydzieści dwa, groszy czternaście.

STAN BIERNY
Tytuł X. Expens pogrzebowy . . . . . . . . . . 168,20 z.p.
„ XI. Różne wydatki . . . . . . . . . . . . . . 296,06 z.p.
„ XII. Zasługi służącym . . . . . . . . . . . . . 53,23 z.p.
Suma ogólna stanu biernego . . . . . . . . . . . . . 518,21 z.p., wyraźnie złotych polskich pięćset osiemnaście groszy dwadzieścia jeden. W tym miejscu stawająca Agnieszka Tacikowska wnosi, iż prócz majątku jej posagowego, wyżej w tytule II pod nr 18 umieszczonego, reszta majątku tu wykazanego, jest dorobkowy, za wspólnym staraniem zebrany, połowa więc tego do niej należy. Także oświadcza, iż mąż jej, przeznaczył tymczasowie, do podziału w czasie właściwym następić mianego, dla córki swej zamężnej Maryanny Mędelskiej, połowę domu pod numerem 111 stojącego, ogród ku Sekulowi zagonów sześć, drugi ogród ku Sekulowi zagonów sześć, trzeci ogród za Bloniem zagonów pięć, czwarty ogród pod Dworem zagonów sześć, piąty ogród przy drodze pod Ciopanem zagonów dwanaście, łąkę pod Mińskim Borem zagonów dwanaście, łąki na Rakowcu połowę i świerć roli z zasiewem w Malcu, oraz pieniędzy złotych sześćset dał, synowi zaś, Symeonowi, najprzód przeznaczył pół domu pod nr 105 stojącego, ogród ku Sekulowi zagonów sześć od wschodu słońca, drugi ogród ku Sekulowi zagonów sześć, od wschodu słońca, trzeci ogród pod Dworem zagonów sześć, czwarty ogród za Błoniem zagonów pięć, obok Mędelskich od zachodu, piąty ogród ku Sekulowi, między miedzami z jednej strony Franciszka Gostyckiego, a drugiej Antoniego Ciuchty i ćwierć pola w Malcu od zachodu z zasiewem, łąki na Rakowcu połowa i na Pisarkach całą, także w drugim miej-scu na Rakowcu gdzie mniejsza łąka, całą tę łąkę i dał pieniędzy złotych sześćset. W tym miejscu nadmienia stawająca wdowa, iż z powyższych ogrodów i łąki, niektóre sama stawająca synowi swemu dodała dla porównania go w dziale z córką Maryanną Mendelską. Przy tym podaje nieumieszczoną wyżej część pola zwanym „Służek” od Tomasza Redy nabytą. Przy ukończeniu niniejszego inwentarza podpisany regent stosownie do artykułu 943 Kodeksu Postępowania Sądowego wezwał stawającą wdowę do wykonania przysięgi na rzetelne podanie całkowitej pozostałości, która takową w przytomności opiekunów nieletnich oraz świadków poniżej wymienionych, na rotę następującą: ”Ja Agnieszka Tacikowska przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu, w Trójcy Świętej Jedynemu, jako całkowitą pozostałość jaką wspólnie z mężem posiadałam i jaka z dniem śmierci męża mego znajdowała się, rzetelnie do niniejszego inwentarza podałam, nic nie utaiłam, nic z tej tajemnie nie wzięłam, ani też wiem, i widziałam, żeby kto co z tejże pozostałości wziął, tak mi Panie Boże dopomóż i niewinna męko Syna Jego” – wykonała wdowa czego znakiem krzyża jako nieumiejąca pisać podznaczyła. Gdy nic więcej do zapisania nie pozostało, zatym protokół niniejszy w dniu wyżej w akcie wyrażonym zaczęty, a po ciągłym onegoż kontynuowaniu, w dniu dzisiejszym dwudziestym ósmym miesiąca i roku w akcie wyrażonych ukończony, stawający w przytomności JWPana Franciszka Gostyckiego i Ignacego Plochockiego, tu w Stanisławowie zamieszkałych, świadków wszelkie prawem przypisane przymioty mających regentowi znanych, głośno i wyraźnie przeczytany został, któren w dowód przyjęcia ciż stawający jako to: Agnieszka Tacikowska nieumiejąca pisać znakiem krzyża podznaczyła, inni zaś stawający, rękami własnymi wraz z Świadkami, taxatorem i mną podpisali.