Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Tacikowska Franciszka Tekla zam. Talma l. Symeona

25.01.2011 22:56
Córka Symeona Tacikowskiego i Pauliny z domu Liżewskiej. Urodziła się w Redkowie 9 września 1839 roku o godzinie 9-ej wieczorem. Imię Tekla nie występuje w akcie urodzenia. W chwili śmierci matki (1847 r.) miała 8 lat. Prawdopodobnie przebywała przez jakiś czas u rodziny matki (Liżewskich) w Warszawie.
Wyszła za mąż mając 26 lat za Feliksa Dawida Talmę (lat 28) syna Franciszka (nie żyjącego wtedy) i Karoliny z Michałowskich. Feliks urodził się w Natolinie (Parafia Brzeziny), a mieszkał w Stanisławowie. Ślub odbył się 11 lutego 1866 r. w Warszawie w kościele Świętego Aleksandra udzielił go ksiądz Ignacy Nowicki zastępca proboszcza parafii stanisławowskiej. Akt ślubu został spisany tego samego dnia w Stanisławowie. Świadkami byli Bracia pana młodego Edward Talma (lat 39) i Jan Talma (lat 35) współwłaściciele huty we wsi Porębach zamieszkałych.
Mąż Tekli miał ośmioro rodzeństwa i pochodził o z rodziny o pięknych tradycjach, byli oni hutnikami szkła. Wę-drowali po kraju w poszukiwaniu pracy i trudno ich wyśledzić. Huta w Porębach, z którą byli związani istniała kilkanaście lat (pierwsze dane z metryk 1850, ostatnie 1868).
Feliks też był hutnikiem i w roku 1864 mieszkał w Porębach. Informacja ta jest podana w akcie urodzenia Anieli Melanii Talma c. Leona i Józefy Słomczyńskich. Małżeństwo przez kilka lat mieszkało w Stanisławowie. W roku 1872 urodziło się ich trzecie dziecko, córka Julia. Po tym roku brak informacji o ich losach. Feliks przewinął się przez którąś z hut koło Pułtuska (należącą do jego braci) jako chrzestny. Tekla zmarła przed rokiem 1894 brak informacji gdzie. Feliks mieszkał u syna Stanisława i jego żony Józefy z Zakrzew-skich. Zmarł 11 grudnia 1905 roku w Nasielsku.

Udało się odnaleźć troje dzieci Franciszki Tekli i Feliksa Tal-my urodzonych w Stanisławowie:

1. WALENTY WACŁAW – ur. 1867 zm. 1870 r. żył 3 lata i 6 miesięcy
2. STANISŁAW BRONISŁAW - ur. 1869 r. zm. 13.07.1921 r.
żona Józefa Zakrzewska
3. JULIA HELENA – ur. 1872 r.
śl. 1894 r. Tytus Salamonowicz

Odpowiedzi (2)

14.05.2011 18:37
Witam,
ponieważ robię drzewo Talmów, interesuje mnie stwierdzenie, że Jan i Edward to kuzyni Feliksa męża Tekli Tacikowskiej. Feliks miał na pewno brata Jana Cypriana urodzonego w 1831 r. w Natolinie. O Edwardzie nie mam danych. Na jakiej podstawie wysnułeś takie wnioski? Liczę na odpowiedź. Pozdrawiam. Wiesława
10.06.2011 03:02
Witam
Przepraszam, że tak długo nie odpowiadałam. Niezbyt dobrze poruszam się w internecie. Teraz „przekopuję” nowe zindeksowane akty z terenu Stanisławowa, które pojawiły się w „Dolinie”.
Informacja o kuzynach Feliksa Talmy zawarta jest w jego akcie ślubu. (później prześlę jego tekst.) Poszukuję dzieci Franciszka i Tekli, może masz na ten temat jakieś informacje. Wydaje mi się, że zniknęli ze Stanisławowa. Ustaliłam jeszcze, że ich syn Walenty Wacław zmarł w Stanisławowie mając trzy lata i 6 miesięcy w roku 1870.
Bardzo sympatyczna osoba, która indeksuje akta stanisławowskie ma kontakt ze Stefanem Talmą, który mieszka w Wielkiej Brytanii.
W Kalendarium Stanisławowa w internecie podane jest:
1861 - Dzierżawcą folwarku stanisławowskiego jest Leopold Talma.
Pozdrawiam Krystyna