33132. Topolnicki Jan (zm. 1900)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Topolnicki Jan (zm. 1900)

Postprzez Genealogia Polakow » 16.07.2018

Jan Topolnicki, ksiądz mieszkał w: Sokołówka (razem z Honoratą Topolnicką - matka?), od 26 lipca 1900 spędzał czas w Zakopanym ul. Sienkiewicza 881[1]. Spotkała go przykra sytuacja (choć nie jest wspomniane nazwisko, to zbieżność faktów pozwala się domyślić że chodzi właśnie o ks. Jana.

Przykry fakt zdarzył się tymi dniami przy ulicy Sienkiewicza w Zakopanem. Ciężko chorego księdza dla tego właśnie, że był ciężko chory, pozbyto się z mieszkania jakie zajmował. Z tego samego powodu nie chciano go wpuścić do nowego mieszkania, które wynajął od kogoś, kto znowu odnajmował ten pokój, od zajmującego cały dom. Skończyło się na tein, że chorego złożono na ziemi przy ulicy, a jedni zdobywali gwałtem dla niego mieszkanie, inni bronili mu wstępu. Podobno ci ostatni mieli nawet racyę za sobą, a wina tego oburzającego zajścia leży po stronie tych, co mieszkanie księdzu wynajęli. Nie o to jednak chodzi, kto tu winien, a kto miał słuszność, fakt jest wprost ponurym z tego względu, że człowiek chory, cierpiący, przeleżał do 2-giej w nocy, pięć- godzin na dworze i patrzał na zaparte drzwi licznych poblizkich do mów, w których mieszkają widocznie sami «Chrześcijanie», bo nie znalazł się tam ani jeden «Samarytanin». Lekarz stacyi klimatycznej zbudzony w nocy poszedł na ulicę od jego domu odległą i przewiózł chorego do szpitala. To jednak nic Samarytanin, on spełnił tylko obowiązek.
[przegląd Zakopiański 2.8.1900]

Ksiądz Jan zmarł 2 sierpnia, pochowany został na Pęksowym Brzysku.
Bibliografia (spis)
[1] przegląd Zakopiański 10.5.1900
Avatar użytkownika
Genealogia Polakow
Kreator Forum
Kreator Forum
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Uzyskanie dokumentów (1)
Imię i nazwisko: Biuro Poszukiwan GP

Powrót do T____cron