11771. Wiranowscy

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Wiranowscy

Postprzez Marcin » 03.11.2010

Pierwotnie Wiranowscy posługiwali się odmianą trzecią herbu Belina. W 1839 roku w Imperium Rosyjskim nadany im został herb: "Trzy złote podkowy na czarnym polu (2:1). Szczyt zwieńczony hełmem rycerskim z koroną. Na hełmie: czarne orle skrzydło. Labry w kolorze czarnym podbite złotem". Herb rodowy umieszczono w XI części "Powszechnego Herbarza" (nr 47).

Rodzina, której najstarszym znanym przedstawicielem jest Osip zmarły w 1709 roku doprowadziła do postania dwóch zasadniczych linii - polskiej i rosyjskiej. Linia polska istniejące da dziś ma także część żyjącą na emigracji w USA. Podobnie i rosyjska, która żyła w rejonach Jugosławii, Francji a dzisiaj mieszka również na Ukrainie i USA.

Najstarsze informacje o własnościach ziemskich wskazują na wieś Woronica w woj. bracławskim (może Woronowica?).


:drzewo: Genealogia Wiranowskich
:aparat: Galeria zdjęć rodziny Wiranowskich

Bibliografia (spis)
Genealogiczna księga Gubernii Podolskiej
Powszechny Herbarz rodzin dworskich Imperium Rosyjskiego
ru.wikipedia.org/wiki
"Ateizm - to uparta wiara w bezsensowność wierzenia"
Avatar użytkownika
Marcin
Administrator
Administrator
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Pomoc techniczna (1)
Imię i nazwisko: Marcin Niewalda

Powrót do W____