1280. Wierusze

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Wierusze

Postprzez Darek » 28.10.2008

Wierusze, ród z Miśni, osiadł na południu Wielkopolski w XIII wieku. Lutold syn Lutolda, miał synów trzech: Bieniasza (zginął przy oblężeniu Malborka), Piotra z Kowali, założyciela miasteczka Praszka w 1392 ( ojca bezdzietnego Macieja), i Bernarda, (zm.1406), burgrabiego i starostę ostrzeszowskiego, sędziego ziemskiego wieluńskiego 1389, opolskiego i sędziego generalnego Wielkopolski, starostę wieluńskiego, fundatora miasteczka Wierszuszowa i tam zakonu Paulinów. Miał on z Wielgomłyńskiej z Zadorczyków, pięciu synów: Klemensa dziedzica Wieruszowa, Praszki, Kątów, Kowali i Białej, chorążego wieluńskiego zm.1429, (po którym Kowalscy, Prascy i Bielscy), Lutolda z Wiktorowa, dziedzica Cieszęcina, który w 1420 darował włókę roli Paulinom w Cieciułowie (1420 chorążego wieluńskiego), Bieniasza z Niemojowa i Osiek (ojca Niemojowskich), Władysława zwanego Paszkiem dziedzica Walknowy (przodka Walknowskich), i Kazimierza dziedzica Stolca i Wiktorowa (może po bracie).


[Boniecki A., Herbarz Polski. Wiadomości historyczno-genealogiczne o rodach szlacheckich, Warszawa. Także: Paulini. Historia pojedynczych klasztorów paulińskich, w: Encyklopedia kościelna, tom XVIII, Warszawa 1892.]
Avatar użytkownika
Darek
Aktywny Animator
Aktywny Animator
Lokalizacja: Niepołomice

Re: Wierusze

Postprzez mikor » 18.10.2010

Wierusze:
Bielski, Bockiej, Bokij, Cieszęcki, Domejko, Domeyko, Festenberg, Garecki, Górecki, Hackebeyl, Hackenbeyl, Kempiński, Kempski, Kępiński, Kępski, Kostanecki, Kostaniecki, Kosteniecki, Kowalski, Kowalski de Szmiden, Kwiatkowski, Michałowski, Niemojewski, Niemojowski, Ostelecki, Pakisz, Sałecki, Stlecki, Stolecki, Stolica, Stongorzewski, Walchnowski, Walichnowski, Waliknowski, Walknowski, Walknowski Wierusz, Walikowski, Walkowski, Wierusz.
mikor
Aktywny Animator
Aktywny Animator
Lokalizacja: Kraków


Powrót do W____