Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Wrzosek Marianna Paulina (1833-1920) zam. Ziembowicz

1.02.2011 23:38
[attachment]PPP - Ziembowicz Paulina_cr.jpgCórka Szymona (Andrzeja) Wrzoska i Marianny z domu Tulwin. Urodziła się w 20 maja 1833 roku w Miedznej koło Węgrowa w domu pod numerem 35. Imię ojca w wersji łacińskiej brzmi Andrzej. W wersji sporządzonej w języku polskim imię Andrzej jest skreślone i dopisane Szymon.
Około roku 1857 Paulina wyszła za mąż za Antoniego Ziembowicza syna Jana i Marianny Chudzik. Jego rodzina prawdopodobnie pochodziła z Litwy, ale informacja ta nie została potwierdzona. Antoni miał brata Józefa (1842-1863). Po ślubie Paulina i Antoni kupili majątek we wsi Sołki. Mieli prawdopodobnie czworo dzieci, trzy córki Antoninę, Aleksandrę i Franciszkę (matką jej mogła być Marianna z Wronków ) oraz syna Jana. Antonina była żoną Jana Tacikowskiego, Aleksandra – Jana Rzymskiego.
Syn ich uczył się na księdza prawdopodobnie na Litwie. Zmarł w roku 1884.
Paulina i Antoni w starszym wieku przenieśli się do córki Antoniny do Stanisławowa. Najprawdopodobniej majątek we wsi Sołki pozostawili córce Aleksandrze.
Zachowało się zdjęcie Pauliny w jej ulubionym wiklinowym fotelu, w którym siadywała w ogrodzie. O Antonim wiadomo tylko, że miał rudą czuprynę.
Antoni zmarł w wieku 72 lat – 16 kwietnia 1904 r. (data na pomniku, w akcie zgonu podany rok 1903).
Paulina mając 88 lat - 26 listopada 1920 roku. Pochowani zostali razem na cmentarzu w Stanisławowie. W jej akcie zgonu podane imiona Paulina Marianna.

Odpowiedzi (7)

28.09.2011 21:57
Witam,
zainteresowałem się tą stroną przeglądając materiał w internecie dotyczący nazwiska Ziembowicz. Związane jest to z podobieństwem mego nazwiska i z występowaniem obocznych jego wariantów. Tu zamieszczam fragment mego opracowania na ten temat.

Już parę razy pisałem o najróżniejszych formach zapisu naszego nazwiska. Tu przytoczę z jakimi się spotkałem : Zembowicz, Zębowicz, Zebowicz, Zembrowicz, Ziembowicz, Ziembrowicz, Zębowier . Bardzo często jest to spowodowane tłumaczeniem z rosyjskiego na alfabet łaciński. Tak samo zapisane jest cyrylicą nazwisko Zembowicz, Zębowicz oraz Ziembowicz. Dobrze jeśli inne dane pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie, że n. p. raz zapisany Jan Zembowicz, a drugi raz Jan Ziembowicz albo Zębowicz, to ta sama osoba. W swych poszukiwaniach zacząłem uwzględniać to zjawisko występowania różnych form zapisu i penetruję ostatnio dane dotyczące Ziembowiczów. Cóż się okazało, o tym poniżej.

Nie będę przytaczał wszystkich moich poszukiwań, natomiast ponieważ natrafiłem w "Genetece" na Ziembowiczów w parafii Dobre z miejscowości Sołki spisałem zamieszczone tam dane. W porównaniu z tym opisem jest parę rozbieżności. Pierwsza to imię żony Antoniego. Marianna czy Paulina. Poza tym jest tam również wpisana Franciszka urodzona w 1862 r. córka Antoniego Ziembowicza ale nazwisko matki jest inne. Jest zamieszczony również akt urodzenia Antoniego Ziembowicza syna Józefa i Marianny, ale rok urodzenia 1789 wskazywałby raczej na ojca rzeczonego Antoniego, tylko że wtedy upadłaby teza o urodzeniu na Litwie, gdyż ten pierwszy Antoni z 1789 r. urodził się na Mazowszu. Jeszcze jeden fakt mnie ciekawi, czy matka Jana Rzymskiego męża Aleksandry , Tekla z Paczuskich pochodziła z rodziny znanych powroźników warszawskich. Nie ma niestety scanów aktów w "Genetece", które pozwoliłby na dokładniejsze zbadanie danych. A w ogóle to gratuluję strony i pozdrawiam,
Krzysztof Z.
2.10.2011 18:50
Małe sprostowanie do poprzedniego postu. Pomyliłem się co do nazwiska Paczuski. Znana firma powroźnicza mieszcząca się przy pl.Grzybowskim została założona przez Adama Pacuskiego a nie Paczuskiego. Obecnie nadal w posiadaniu rodziny, w tej samej lokalizacji. Krzysztof_Z
25.04.2012 01:28
Witam
Zgadzam się, że jest dużo niejasności dotyczących Antoniego i Pauliny Ziembowiczów. Liczę na to, że pojawią się jeszcze dokumenty, które uzupełnią wiadomości o nich. Dzieci Aleksandra, Antonina i Jan w aktach USC widnieją jako potomkowie Antoniego i Marianny Wrzosek. Franciszka Ziembowicz też może być ich siostrą, a błąd w nazwisku matki może wynikać ze słabej czytelności jej aktu urodzenia.
Marianna Wrzosek mogła być pierwszą żoną Antoniego i matką jego dzieci. Paulina, jej siostra rodzona lub stryjeczna drugą. Marianna mogła też zacząć w pewnym momencie używać drugiego imienia lub zupełnie innego (jej nie nadanego) itp.
Osoba, która siedzi w fotelu nazywana była Pauliną. Na jej pomniku też widnieje to imię. O pochodzeniu Antoniego z Litwy mówią przekazy rodzinne. Na razie nie udało się tego potwierdzić.
O rodzinie Jana Rzymskiego nic nie słyszałam. Wiem tylko, że Teofil Rzymski, syn Aleksandry i Jana był masarzem i właścicielem karczmy w Sokołowie Podlaskim.
Pozdrawiam
Krystyna Wielogórska
8.06.2012 09:44
Witam jeszcze raz,
myślę, że to co poniżej zamieszę nie narusza regulaminu tego forum. Są to wyniki moich poszukiwań dotyczące tej gałęzi rodu Ziembowiczów, do której należy Marianna Paulina Wrzosek. Być może będą stanowiły przyczynek dla lepszego zrozumienia historii rodu Ziembowiczów i dalszych poszukiwań genealogicznych. Materiał zgromadzony przeze mnie pochodzi z zasobów "Geneteki" z portalu Genealodzy pl. Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych i członków rodu Ziembowiczów,
Krzysztof Zembowicz
ZIEMBOWICZOWIE Z DOBREGO

Z dotychczas zgromadzonych danych wynika, że Antoni Ziembowicz urodzony prawdopodobnie w 1837 r. ożenił się z Marianną Wrzosek – jak wynika z dokumentów, albo z Pauliną – jak widać z przekazu rodzinnego. Może z Marianną Pauliną dwojga imion. I mieli troje albo czworo dzieci. Aleksandrę 1858, Antoninę 1860, Jana 1863 i być może Franciszkę 1862. Dlatego być może, że w dokumencie zapisane jest – córka Antoniego Ziembowicza i Marianny z Wronków. Gdyby to nie była literówka, musiałby w parafii Dobre we wsi Sołki żyć w tym samym czasie drugi Antoni Ziembowicz, w dodatku mający żonę Mariannę, ale z Wronków nie z Wrzosków.
Aleksandra wyszła za Jana Rzymskiego w 1880 r. Ciekawe, że rodzicami Jana byli Stanisław i Tekla z Paczuskich , a u Pacuskich praktykowali w fachu powroźniczym w Warszawie Zembowiczowie z Rawy i Łowicza – może Paczuscy i Pacuscy to tylko dwie formy tego samego nazwiska ?
Antonina wyszła za mąż za Jana Tacikowskiego vel Tacykowskiego w 1879 r.
Jan Ziembowicz, który uczył się na księdza podobno na Litwie, zmarł w rodzinnych Sołkach, parafii Dobre w wieku lat 22 w 1884 r.
Są jeszcze: Adam Ziembowicz ur. 1861 r. z rodziców Kazimierza i Marcjanny Zarzyckiej i jego siostry - Marianna [nie znam roku urodzenia] i Aleksandra urodzona w Węgrowie w 1871 r. Wygląda na to, że Kazimierz to brat Antoniego. Marianna wyszła za mąż w 1884 r. za Jana Dybowskiego, natomiast Adam ożenił się z Katarzyną Wronka w 1883 r. – oba śluby w Dobrem. Katarzyna ur. 18 listopada 1865 r. z rodziców Jakuba i Marianny z Radziów. Pierwszym znanym mi dzieckiem Adama i Katarzyny był urodzony w Sołkach w 1884r. Władysław, następnie drugi syn w 1887 r. Ksawery, potem Adam i Katarzyna przeprowadzili się do Warszawy. Tu w parafii Wszystkich Świętych ochrzcili syna Stanisława w 1890 r., w parafii św. Stanisława i Wawrzyńca w 1892, córeczkę Leokadię, a potem w parafii M. B. Loretańskiej w 1897 r. syna Polikarpa i w tamże w 1900 r. syna Czesława.
Ksawery ożenił się z Antoniną Piórkowską 13 sierpnia 1922 r. w kościele św. Aleksandra w Warszawie.
Aleksandra , druga córka Kazimierza i Marcjanny, wyszła za mąż za Stanisława Mrozińskiego. Ślub miał miejsce w Warszawie na Pradze 4 lutego 1900 r. w kościele M. B. Loretańskiej .
O ile Dobre i Sołki leżą na zachód od Węgrowa, to Miedzna położona jest 10 km na północny wschód od tego miasta. Tam właśnie w 1857 r. Konstanty Ziębowicz [pisownia Ziębowicz – Ziembowicz stosowana często wymiennie ] ożenił się z Marianną z Wrzosków [sic ! ]. Czyżby dwie Marianny z Miedznej ? Może były Paulina i Marianna a w dokumentach są jakieś przekłamania. Jeszcze do tego ten Konstanty i Marianna wygląda na to, że mieli też córeczkę urodzoną w 1858 r. o imieniu Aleksandra. Wytłumaczeniem tych dziwnych zapisów mógłby być fakt, że Antoni i Konstanty to jedna i ta sama osoba, to samo dotyczy Marianny – Pauliny.
Teraz wracając do Antoniego Ziembowicza – kto mógł być jego ojcem ? Istniało trzech Ziembowiczów urodzonych w zbliżonym czasie, lecz w różnych miejscach.
• Jan Ziembowicz ok. 1790 – 1800 , w Szczuczynie, Gubernia Augustowska – być może to ten ślad litewski.
• Antoni Ziembowicz – 1789 - Bielsk na zachód od Płońska – rodzice Józef i Marianna
• Stanisław Ignacy Ziembowicz – 1794 – Gralewo między Bielskiem a Płońskiem, bardziej na północ – rodzice Józef i Marianna z Kozłowskich.
Antoni i Stanisław wyglądają na braci. Jan być może też. Może również był synem Józefa i Marianny. Wiemy, że Jan Ziembowicz ze Szczuczyna miał dwóch synów Seweryna 1822 i Józefa 1824.
Bez aktów ślubu w/w Jana, oraz Antoniego i Marianny z Dobrego tej zagadki się nie rozwiąże.
Nic mi nie wiadomo o jakichkolwiek kontaktach między Ziembowiczami z tego rodu a „naszymi” Zembowiczami.
9.06.2012 18:35
Witam
Dziękuję ze zestawienie rodziny Ziembowiczów. Doszłam też do podobnych wniosków na podstawie zasobów „Genetyki”. Jest tu dużo niejasności i luk, które może z czasem dadzą się wyjaśnić. Pisownię nazwiska przyjęłam od wersji umieszczonej na pomniku.
Jest 82 akty urodzenia na nazwisko Marianna Wrzosek, ale na Marianna Paulina Wrzosek jest tylko jeden dokument z 20 maja 1833 roku z Miedznej (poz. 4207 NR 51). Była to córka Szymona i Marianny z Tulwinów i myślę że chodzi tu o przyszłą żonę Antoniego. Brak jest aktu ślubu, który teoretycznie powinien odbyć się w Miedznej. Antoni był gajowym, może wywędrował na jakiś czas w inne strony. Na stronie Stanisławowa w indeksach, umieszczono informację dotyczącą Pauliny - w roku 1920 zmarła Paulina Marianna Ziembowicz.
Żoną Konstantego prawdopodobnie była inna Marianna Wrzosek, może kuzynka Pauliny. Imiona dzieci np. braci często się powtarzały, mnie to akurat nie dziwi.
Antoni był osobą zgłaszającą zgon swojego brata Józefa (1842-1863). Leopold, Kazimierz i Konstanty mogli być też braćmi Antoniego.
Mam bardzo mało wiadomości na temat rodziny Ziembowiczów. Nic nie wiem o Rzymskich i Paczuskich (Pacuskich). Chętnie dowiedziałabym się coś więcej o Zembowiczach z Rawy i Łowicza oraz o ich kontaktach z Pacuskimi.
Pozdrawiam
Krystyna Wielogórska
9.06.2012 18:40
Witam
Dziękuję ze zestawienie rodziny Ziembowiczów. Doszłam też do podobnych wniosków na podstawie zasobów „Genetyki”. Jest tu dużo niejasności i luk, które może z czasem dadzą się wyjaśnić. Pisownię nazwiska przyjęłam od wersji umieszczonej na pomniku.
Jest 82 akty urodzenia na nazwisko Marianna Wrzosek, ale na Marianna Paulina Wrzosek jest tylko je-den dokument z 20 maja 1833 roku z Miedznej (poz. 4207 NR 51). Była to córka Szymona i Marianny z Tulwinów i myślę że chodzi tu o przyszłą żonę Antoniego. Brak jest aktu ślubu, który teoretycznie powinien odbyć się w Miedznej. Antoni był gajowym, może wywędrował na jakiś czas w inne strony. Na stronie Stanisławowa w indeksach, umieszczono informację dotyczącą Pauliny - w roku 1920 zmar-ła Paulina Marianna Ziembowicz.
Żoną Konstantego prawdopodobnie była inna Marianna Wrzosek, może kuzynka Pauliny. Imiona dzieci np. braci często się powtarzały, mnie to akurat nie dziwi.
Antoni był osobą zgłaszającą zgon swojego brata Józefa (1842-1863). Leopold, Kazimierz i Konstanty mogli być też braćmi Antoniego.
Mam bardzo mało wiadomości na temat rodziny Ziembowiczów. Nic nie wiem o Rzymskich i Paczu-skich (Pacuskich). Chętnie dowiedziałabym się coś więcej o Zembowiczach z Rawy i Łowicza oraz o ich kontaktach z Pacuskimi.
Pozdrawiam
Krystyna Wielogórska
10.06.2012 20:31
Witam,
aby nie naruszać regulaminu tego działu, chyba pozostałe moje opracowania na temat Ziembowiczów zamieszczę przez wiadomości prywatne i mailem, gdyż nie dotyczą bezpośrednio tego wątku. Jest linia Szczuczyńska [od Jana Ziembowicza], Wilanowska oraz Lubelsko-Mokotowska. K.Z.