13537. Wieńsko Jan

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Wieńsko Jan

Postprzez wanka » 05.03.2011

Wieńsko Jan
kpr.pil. ur.23.IV.1915 r.
Absolwent Szkoły Podoficerów Lotnictwa w Bydgoszczy, przydzielony do dywizjonu liniowego 3 pl w Poznaniu, brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r. jako pilot 31 eskadry rozpoznawczej, przydzielonej do dyspozycji dowódcy lotnictwa armii „Karpaty”.3.IX.1939 r. wystartował z lotniska Werynia na samolocie PZL P-23B „Karaś” w składzie załogi: Por.obs. H.S.Możdżeń i ppor.rez.obs.M.W.Pstrokoński-Spytek na stanowisku strzelca, na lot bojowy, z zadaniem przeprowadzenia rozpoznania przygranicznych rejonów Słowacji.. Wykonując 14
zalecenie dowódcy eskadry, pilot prowadził samolot na małej wysokości, lecąc wzdłuż toru kolejowego Tarnów - Mościce. Nad zakładami chemicznymi samolot został zestrzelony przez własną obronę plotn. i w płomieniach spadł na teren fabryki, grzebiąc pod swoimi szczątkami załogę. Pochowani zostali na cmentarzu w Krzyżu koło Tarnowa.
Źródło: Herbet Kujawa .marszalek.com
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do W____