14966. Wielopolski Jan Kanty (1784-1860)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Wielopolski Jan Kanty (1784-1860)

Postprzez Marcin » 04.11.2011

Jan Kanty ht. Wielopolski, h. Starykoń, ur. 1784, s. Jana Józefa i Teresy Apolonii Sułkowskiej, zm. 18.03.1860, poch. Kraków klasztor OO. Reformatów. Senator, kasztelan Królestwa Polskiego. Żona. Józefa Potulicka c. Michała i Elżbiety Wodzickiej (ślub: 8.10.1806). Dzieci: Maria (1807-1870) - zam. Stanisław Jabłonowski s. Stanisława i Teodory Walewskiej.
Dobra: Obory pod Warszawą, Suacha Beskidzka z zamkiem, Przecławice z folwarkami w pow. proszowskim pod Koniuszą.
1818-1843 właściciel ziem i Susko-Ślemieńską, którą sprzedaje Branickim (formalnie został spłacony dużo wcześniej przez swojego brata Rocha). Po tej transakcji jego córka wywiozła bogatą bibliotekę do Krakowa.
"Człek zacny i prawy ... znany mu byłem jako sąsiad, gdy mieszkałem w Łyszkowicach, nawet gdy się stamtąd wyprowadziłem w 1831 osobiście w Krakowie trudził się dla mnie dla zakupienia bydła, które mi się podobało" [Girtler, K. Opowiadania..]
"Ateizm - to uparta wiara w bezsensowność wierzenia"
Marcin
Administrator
Administrator
Medale: 1
Pomoc techniczna (1)
Imię i nazwisko: Marcin Niewalda

Powrót do W____