14967. Wielopolski Wincenty (1772-1855)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Wielopolski Wincenty (1772-1855)

Postprzez Marcin » 04.11.2011

Wincenty hr. Wielopolski h. Starykoń, ur. 1772, zm. 1855. s. Jana Józefa i Teresy Apolonii Sułkowskiej, Właściciel dóbr Ślemień i Kobylanka.

"syna jedynego, który żył dość długo osobliwym będąc monstrem, bo nogi miał kopytami zakończone, twarz szpetną, głos podobny do końskiego rżenia, nie mówił nic i tylko zwierzęcego instynktu dawał znaki. Chował się w Kobylance do kilkunastu lat życia, pod dozorem, w dostatku, ale bez wiedzy o świecie; matki, ojca nie poznawał. Matka była podobno też Wielopolska z domu, ładna kobieta, a ojciec już niemłody, skoro w 1830 powstanie wybuchło, stanął zaraz do szeregu, dziś nie żyje, a wdowa po nim w Niegardowie skromny, pobożny wiedzie żywot." [Girtler K., Opowiadania ...]
"Ateizm - to uparta wiara w bezsensowność wierzenia"
Avatar użytkownika
Marcin
Administrator
Administrator
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Pomoc techniczna (1)
Imię i nazwisko: Marcin Niewalda

Powrót do W____