Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Wawelberg Hipolit

20.09.2012 10:51
Hipolit Wawelberg (ur. 8 maja 1843 w Warszawie, zm. 20 października 1901 w Wiesbaden)
    – polski finansista pochodzenia żydowskiego i takiegoż wyznania, filantrop i działacz społeczny, współwłaściciel Domu Bankowego Hipolit Wawelberg w Warszawie (przy ulicy Fredry) i Petersburgu (przy Newskim Prospekcie). Brał udział w powstaniu styczniowym po którym udał się, by uniknąć represji, na studia w Akademii Handlowej w Berlinie.
    Z okazji pięćdziesiątej rocznicy założenia banku została dokonana przez Wawelberga hojna darowizna w wysokości 300 tys. rubli na rzecz budowy tanich mieszkań dla robotników - na warszawskiej Woli w rejonie dzisiejszych ulic Wawelberga, Górczewskiej i Działdowskiej.
    1875 – współorganizacja Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie
    1895 – ufundowanie wraz ze wspólnikiem, Stanisławem Rotwandem Średniej Szkoły Mechaniczno-Technicznej w Warszawie, przekształconej w 1906 r. w Szkołę Mechaniczno-Techniczną H. Wawelberga i S. Rotwanda
    1890-1900 – członek Rady Banku Handlowego w Warszawie
    Współzałożyciel ukazującego się w Petersburgu tygodnika "Kraj". Wspierał druk tanich wydań dzieł literackich znanych pisarzy polskich, m.in. H. Sienkiewicza, E. Orzeszkowej i B. Prusa. Przyczynił się znacząco do wydania pierwszego popularnego wydania dzieł A. Mickiewicza, a później do budowy jego pomnika w Warszawie.
    Po wojnie (1945 r.) szkoła istniała jako Państwowa Wyższa Szkoła Budowy Maszyn i Elektrotechniki im. H. Wawelberga i S. Rotwanda. Współcześnie przy ulicy Bobrowieckiej w Warszawie istnieje Prywatna Wyższa Szkoła Businessu i Administracji oraz Prywatne Liceum Ogólnokształcące nr 51 im. Hipolita Wawelberga, które pielęgnuje tradycje szkoły założonej przez H. Wawelberga.

    Pochowany jest na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie (kwatera 20, rząd 3)
    Grób Hipolita Wawelberga w bazie danych Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej w Warszawie
    Zdjęcia w Bazie zdjęć Herbarza[wikipedia.org]]