25352. Wiktorowicz Wawrzyniec

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Wiktorowicz Wawrzyniec

Postprzez wanka » 07.06.2014

Wawrzyniec Wiktorowicz
urodził się 20 października 1916 roku w Opocznie. Syn Wojciecha i Anny z domu Centkowska. W Opocznie ukończył Szkołę Powszechną. Od 20 stycznia 1931 roku do lutego 1939 roku pracował w Hucie Szkła "Wulkan" w Opocznie. 15 lutego 1939 roku powołany został do czynnej służby wojskowej, którą odbył w 5 baterii drugiego Dywizjonu 10 Pułku Artylerii Lekkiej w Łodzi. Uczestniczył w działaniach bojowych Armii "Łódź". W okolicach Rawy Mazowieckiej dywizjon został rozbity i 28 września dostał się do niewoli niemieckiej. Przebywał w stalagach niemieckich, a po zwolnieniu do końca wojny na robotach przymusowych w Westfalii. W 1945 roku powrócił do Opoczna i na początku października wyjechał do Sierakowa. W miejscowej Hucie Szkła "Warta" od 7 października do 12 kwietnia 1949 roku pracował na stanowisku hutnika-majstra. Z Sierakowa przeniesiony został do Huty Szkła w Bydgoszczy. Pracował tam jako hutnik do 31 października 1950 roku. Od 7 listopada 1950 roku podjął pracę w Wielkopolskiej Hucie Szkła w Gostyniu. Na emeryturę przeszedł 3 września 1976 roku. Zmarł 28 sierpnia 1993 roku i pochowany został na cmentarzu parafialnym w Gostyniu.
Biogram opracowano na podstawie: Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Koło Gostyń, Ankieta personalna ZBoWiD. Rexam Szkło Gostyń S.A., Akta osobowe Wawrzyna Wiktorowicza.

Roman Tomaszewski
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do W____cron