5102. Wiszniewski Konstanty (1839-1908) [linia sanocka]

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Wiszniewski Konstanty (1839-1908) [linia sanocka]

Postprzez jeronimo_77 » 29.10.2009

Konstanty Zwarzyło Wiszniewski, h. Ramult z odm., ur. 18.02.1839 w Niepołomicach, zm. 31.03.1908 w Krakowie, syn Wojciecha Macieja i Marii Krasuskiej (c. Jana i Urszuli Słupskiej h. Lis), farmaceuta, wł. Apteki pod Złotą Gwiazdą i kamienicy "Pod Wiewiórką" na rogu ul. Floriańskiej i św. Tomasza, od 1893 r. wł. Wrząsowic,, członek Galicyjskiego Towarzystwa Farmaceutycznego „Unitas”, Wiceprezes Towarzystwa Opieki nad Weteranami z 1831 r., czynny członek Towarzystwa św. Wincentego a Paulo, żona Lucyna Bukowska h. Ossorya.

Dzieci:

- Roman Witold
- Helena Halina (1880-1902)
- Anna Henryka
- Maria Janina
- Janina Maria (1888-1986)
- Jeremi Stanisław Wojciech Cyprian

Zdjęcie
jeronimo_77
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Re: Wiszniewski Konstanty (1839-1908) [linia sanocka]

Postprzez mikor » 17.09.2010

jeronimo_77 napisał(a):Konstanty Zwarzyta Wiszniewski, h. Ramult II ?, ur. 18.02.1839 w Niepołomicach, zm. 31.03.1908 w Krakowie, syn Wojciecha Macieja i Marii Krasuskiej (c. Jana i Urszuli Słupskiej h. Lis), farmaceuta, od 1893 r. wł. Wrząsowic, żona Lucyna Bukowska h. Ossorya.

Dzieci:

- Roman Witold
- Helena Halina (1880-1902)
- Anna Henryka (1882-1950)
- Maria Janina
- Janina Maria (1888-1986)
- Jeremi Stanisław Wojciech Cyprian

Konstanty prowadził Aptekę "Pod Gwiazdą" przy ul. Floriańskiej 15

Helena Halina była pierwszą żoną dr Teodora Koscha - znanego krakowskiego adwokata - zmarła w rok po ślubie (po spacerze nad Wisłą)
Janina Maria była drugą żoną Teodora Koscha pochowana na cmentarzu Rakowickim w grobie Terków i Waśkowskich kw. Ra zach.
mikor
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Postprzez Magdalena Smolska » 18.09.2010

Witam!
W bazie zdjęć umieściłam zdjęcie Konstantego Zwarzyłły Wiszniewskiego.
Jest również zdjęcie Ludwika Wiszniewskiego, ale nie wiem czy obaj panowie byli spokrewnieni.
Pozdrawiam
Magdalena

Na posty anonimowe nie odpowiadam.
Magdalena Smolska
Aktywny Animator
Aktywny Animator
Medale: 2
Wartościowy artykuł (1) Akcje społeczne (1)

Postprzez mikor » 18.09.2010

To prawdopodobnie ojciec Ludwik i syn Konstanty - farmaceuta z Floriańskiej (ale to może potwierdzić jeronimo_77 lub rodzina Koschów)

Magdaleno ! a jak wyglądają odwrocia (rewersy) tych zdjęć - firmy (jedno jest reprodukcją z gazety), ale Konstanty jest zdjęciem z zakładu fotograficznego i można określić czas wykonania.

mikołaj
mikor
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Postprzez jeronimo_77 » 18.09.2010

Ludwik i Konstanty to bracia. Ludwik był doktorem medycyny, pracował na UJ, był też Radnym Miasta Krakowa, ożeniony z Aleksandrą Kwiatkowską córką Antoniego i Julii Leiter (groby Kwiatkowskich i Leiterów znajdują się na Cm. Rakowickim, jeszcze nie dotarłem do osób w nich pochowanych, ale zapene jest tam większość rodziny Aleksandry).

Czy mogę prosić o podanie źródeł do tych zdjęć?
jeronimo_77
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Witam!
Zdjęcie Konstantego zostało opublikowane w "Nowościach Illustrowanych" w 1908 r. wraz z notką pośmiertną.
Zdjęcie Ludwika wynalazłam kiedyś na "allegro" - znalazłam link do tej aukcji:
http://allegro.pl/krakow-atelier-szuber ... 52546.html
Faktycznie na odwrocie jest podpis: "Ludwik Wiszniewski mój chrzestny ojciec" - Atelier Szubert
Pozdrawiam
Magdalena

Magdalena Smolska
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Dodam jeszcze, że można doczytać się też : dr Ludwik Wiszniewski i 1867 w lecie
Było to Atelier Awita Szuberta (wybitnego fotografa m.in. Tatr) jak głosi napis na ul. Krupniczej 17 w Krakowie. Ciekawe bo właśnie w 1867 roku Awit Szubert (1837-1919) rozpoczął swą działalność artystyczną w Krakowie. W literaturze podawane jest, że Atelier mieściło się przy ul. Krupniczej 7
mikor
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Postprzez jeronimo_77 » 18.09.2010

Rozmawiałem z tym antykwariuszem, nawzywa się Witold Kwiatkowski, może ktoś zna? Niestety zupełnie nie chce współpracować.
jeronimo_77
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Niestety nie znam Pana Kwiatkowskiego. Szkoda, że nie można się dowiedzieć kto kupił to zdjęcie, być może ta osoba mogła by je odsprzedać?
Pozdrawiam
Magdalena

Magdalena Smolska
Aktywny Animator
Aktywny Animator

W bazie zdjęć zamieściłem jeszcze jedno zdjęcie Konstantego Wiszniewskiego wykonane przez Awita Szuberta ok. 1870 roku, a zreprodukowane w Muzeum Farmacji w Krakowie przez jeronimo_77.

http://www.genealogia.okiem.pl/foto2/di ... =0#nav_pic
mikor
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Następna strona

Powrót do W____