5704. Wiśniowski Adam (1389 r.) [linia mazowiecka] PROTOPLASTA

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Wiśniowski Adam (1389 r.) [linia mazowiecka] PROTOPLASTA

Postprzez jeronimo_77 » 22.11.2009

Adam, protoplasta mazowieckiej linii rodu, ojciec Stanisława, Jana i Marcina, którzy w 1389 r. otrzymali od księcia mazowieckiego Janusza I Starszego dobra Wiśniewo-Dąb i Gardolin-Dąb k/Zambrowa na ziemi łomżańskiej.

Dzieci:

- Stanisław
- Jan
- Marcin
Borkowski podaje: "Rodzina mazowiecka, z Wiśniewa w pow łukowskim nazwę wzięła (...)" i dalej "w lubelskim i na Rusi czerwonej rozrodzona(...)"

Borkowski jak pierwszego z rodu wymienia Jana:

"Jan podpisany na przywileju danym Rusi 1537" - ale na jakiej podstawie umieszcza go właśnie w tych Wiśniewskich h. Prus I ? Pomiędzy Adamem i jego synami (XV w.) a Janem podpisanym na przywileju jest 100 letnia dziura.

Genealogię późniejszej rodziny hrabiowskiej Borkowski rozpoczyna ok. połowy XVII w.:

Jan z Wiśniewa Wiśniewski vel Wiśniowski, cześnik łomżyński, zaśl. Agnieszkę z Lenartowiczów h. Pobóg, burgrabiankę żmudzką.

jego syn: Stanisław Michał, skarbnik i podczaszy nurski, chorąży żydaczowski, żona Stanisława Michała: Helena z Kamińskich h. Topór, córka Stanisława sędziego grodzkiego krzemienieckiego i Marii z Kozubowskich h. Zamora. Ich synem jest Ignacy, starosta rodochowski (?)(sic!), (właść. rahodowski?), żonaty z Teresą Magierą Mirecką, łowczanką latyczewską (córką łowczego latyczewskiego?). W dokumentach zbioru Aleksandra Czołowskiego w AGAD znajduje się:

- skrypt dłużny Jana M. Osuchowskiego dla Ignacego Wiśniewskiego sty rahodowskiego na 542 zł pol. [1771];

[J.S. Borkowski, Genealogie żyjących utytułowanych rodów polskich, Lwów 1895, s. 631-632]
[S.Górzyński, Arystokracja polska w Galicji, Warszawa 2009, s.387]
http://www.agad.archiwa.gov.pl/pomoce/AC.xml
jeronimo_77
Aktywny Animator
Aktywny Animator
Lokalizacja: Kraków, Maków Podhalański

Powrót do W____